Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3 4

Autor Téma: Doplatek sociálního a zdravotního pojištění  (Přečteno 35358 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #15 kdy: Únor 28, 2008 »

Pro daň z příjmů a pro vyplňování přehledů platí různá pravidla.
1. Do výdajů v přiznání k dani z příjmů uplatňujete platby, (kromě penále) které jste uhradil v příslušném roce a nezáleží na tom, zda jsou to zálohy, nebo doplatky pojistného.
2. V přehledech vyúčtováváte pouze zálohy na pojistné a už se neuvádějí doplatky (přeplatky) minulých let, protože byly vyúčtovány v předchozích přehledech. Navíc vám pojišťovny započítají do zaplacených záloh i platby, které obdržely do 8. ledna následujícího roku.
3. Do přehledu tedy nebude patřit opožděná platba za prosinec 2006. Pokud jste ji zaplatil mezi 1. a 8. lednem, tak měla být zahrnuta do zaplacených záloh v přehledu za rok 2006, pokud jste ji platil až po 8. lednu, pak jste jí v přehledu 2006 vykázal jako doplatek roku 2006.
4. Při zvýšení pojistného od 1.1. je třeba hned začít platit vyšší minimální zálohy na ZP. U SP sice platíte vyšší zálohu až po podání přehledu, ale rozdíl v pojistném (např. za za leden - březen) stejně doplatíte - při podávání přehledu za příslušný rok.
IP zaznamenána

PetrS

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #16 kdy: Únor 28, 2008 »

Citace: Zdena
Pro daň z příjmů a pro vyplňování přehledů platí různá pravidla.
1. Do výdajů v přiznání k dani z příjmů uplatňujete platby, (kromě penále) které jste uhradil v příslušném roce a nezáleží na tom, zda jsou to zálohy, nebo doplatky pojistného.
2. V přehledech vyúčtováváte pouze zálohy na pojistné a už se neuvádějí doplatky (přeplatky) minulých let, protože byly vyúčtovány v předchozích přehledech. Navíc vám pojišťovny započítají do zaplacených záloh i platby, které obdržely do 8. ledna následujícího roku.
3. Do přehledu tedy nebude patřit opožděná platba za prosinec 2006. Pokud jste ji zaplatil mezi 1. a 8. lednem, tak měla být zahrnuta do zaplacených záloh v přehledu za rok 2006, pokud jste ji platil až po 8. lednu, pak jste jí v přehledu 2006 vykázal jako doplatek roku 2006.
4. Při zvýšení pojistného od 1.1. je třeba hned začít platit vyšší minimální zálohy na ZP. U SP sice platíte vyšší zálohu až po podání přehledu, ale rozdíl v pojistném (např. za za leden - březen) stejně doplatíte - při podávání přehledu za příslušný rok.
Hodná, díky.
Ale stejně je to hokej... ;-)
Zlatej Sobotka, že udělal alespoň ty náklady paušálem.
IP zaznamenána

M. Mařík

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #17 kdy: Březen 05, 2008 »

Zdravím,

měl bych jeden dotaz. V roce 2008 už se u podnikání nemůže soc. a zdrav. pojištění dát do nákladů. Jak je to ale s doplatkem obou pojištění za rok 2007, můžu si je ještě dát do nákladů, i když je zaplatím až nyní, po podání daňového přiznání ?

Děkuju za odpověď - na FU jsem se ptal asi v 6ti kancelářích a nikdo si nebyl jistý, jak to je.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #18 kdy: Březen 05, 2008 »

Veškeré platby, které uhradíte až v roce 2008, už budou pouze nedaňové (s výjimkou FO vedoucí účetnictví, která může uplatnit pojistné, které uhradila do 31.1.2008).
IP zaznamenána

zvolánek

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #19 kdy: Březen 17, 2008 »

Dobrý den, moc bych prosil o radu, od 1.4.2007 pobírám starobní důchod (předčasný), od 1.4.2007 jsem přerušil podnikání jako OSVČ a od 1.1.2008 jsem zahájil opět podnikání s tím, že si jsem vědom omezeného příjmu daného zákonem. Můj dotaz je, zda v řádku 14 přehledu za rok 2007 pro VZP mám vycházet z částky 486 000, nebo ze 3/12, to je ze 121 500, kdzž jsem BYL PLÁTCEM ZP POUZE 3 MĚSÍCE. Pro informaci uvádím, že 50% z mého příjmu po odečtení nákladů bylo 187 728Kč.

Druhý dotaz - musím platit zálohy na zdravotním pojištění v r. 2008, když jsem v r. 2007 přerušil podnikání a v případě, že ano, zda musím platit zálohu podle ř.51 přehledu za r. 2007, když ze zákona si smím jako OSVČ pobírající předčasný starobní důchod vydělat max. cca 51 000Kč???

Velmi děkuji za pomoc, na úřadech i VZP dostávám rozporuplné informace.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #20 kdy: Březen 18, 2008 »

Cituji ze zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, platného pro rok 2007:
\"Minimálním vyměřovacím základem se rozumí dvanáctinásobek 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství; maximální vyměřovací základ je 486 000 Kč.\"
Z výše uvedeného je zcela zřejmé, že se jedná o ROČNÍ vyměřovací základy (minimální i maximální). Vaším vyměřovacím základem tedy bude částka 121.500,- Kč, která odpovídá maximálnímu vyměřovacímu základu za 3 měsíce samostatné výdělečné činnosti.

Od placení záloh na zdravotní pojištění jsou osvobozeny pouze OSVČ, které mají zaměstnání, ve kterém je odváděno ZP z minimálního vyměřovacího základu. OSVČ, za které je plátcem pojistného i stát (studenti, maminy, důchodci), zálohy platit musejí. Nemají povinnost platit zálohy z minimálního vyměř. základu, ale to není váš případ. Od ledna 2008 do podání přehledu za rok 2007 byste měl platit zálohy podle přehledu za rok 2006. Po podání přehledu (pozor - přehled sice můžete podat  až do 30.4.08, ale doplatek pojistného za rok 2007 je nutné zaplatit do 8 dnů od podání daňového přiznání) byste měl platit zálohy ve výši 8.448,- Kč měsíčně. Můžete si ale požádat o snížení zálohy - formulář žádosti najdete na stránkách VZP - žádost se musí opakovaně podávat vždy po 3 měsících. Váš průměrný měsíční příjem v roce 2007 byl  125.152,- Kč, v roce 2008 už si musíte průměrný měsíční příjem hlídat, takže nebude problém (pokud si pečlivě vedete příjmy a výdaje) vykázat, že jsou vaše letošní průměrné příjmy výrazně nižší, než ty loňské.

Pro informaci kopíruji příslušné ustanovení § 8/4 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění:
Na základě žádosti osoby samostatně výdělečně činné sníží na dobu nejdéle tří měsíců příslušná zdravotní pojišťovna poměrně výši zálohy na pojistné v případě, že příjem osoby samostatně výdělečně činné ze samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení připadající v průměru na jeden kalendářní měsíc v období od 1. ledna kalendářního roku do konce kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém byla podána žádost o snížení, nejméně však v období tří kalendářních měsíců po sobě jdoucích, je nejméně o jednu třetinu nižší než takový příjem připadající v průměru na jeden kalendářní měsíc v předcházejícím roce. Jestliže v průběhu tří kalendářních měsíců následujících po snížení zálohy osoba samostatně výdělečně činná zjistí, že výše záloh již neodpovídá skutečně dosahovaným příjmům, je povinna si zálohu zvýšit.
IP zaznamenána

Pavla Růžičková

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #21 kdy: Březen 19, 2008 »

Jak jsem pochopila z předchozích dotazů, pro účely výpočtu daně z příjmu dám do ř. 103 Příl. 1 DAP součet plateb (doplatky i zálohy na ZP i SP) uskutečněných v roce 2007 (takže opožděně zaplacenou 8.1.2008 zálohu za prosinec na VZP už ne)... když tuhle částku sečtu s paušálním výdajem, a jiné výdaje nemám, můžu tutéž sumu uvést v přehledu pro OSSZ v ř. 23 \"výdaje\", nebo tam bude jenom paušál plus zálohy? Mám v tom totální chaoss... Muž měl zaměstnání a ještě vedlejšák, v prosinci přešel na podnikání jako hlavní a já jsem na RD, tak ještě dělám společné zdanění... Z různých návodů např. na webu \"jak podnikat\" jsem našla, že kolonky Příjmy a výdaje  se jak v přiznání, tak v přehledech shodují... Děkuji za případnou odpověď či radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #22 kdy: Březen 19, 2008 »

Ano, je to tak, jak píšete. Do řádku 103 patří jen pojistné (třeba i za předchozí roky, ovšem bez penále), které jste zaplatila v době od 1.1. do 31.12.2007. Příslušné procento výdajů + řádek 103 jsou vašimi výdaji na podnikání, které uvádíte i do přehledů pro ZP a SP. Pokud jste neprovedla nějaké úpravy základu daně v tabulce E, tak se bude shodovat základ daně podle § 7 (rozdíl příjmů a výdajů) s řádkem 24 přehledu pro OSSZ (příjmy - výdaje) a s řádkem 12 přehledu pro VZP.
Manžel bude k přehledu pro OSSZ přikládat potvrzení o výši příjmů ze zaměstnání. Pokud byly tyto příjmy vyšší, než 96 tis. Kč, tak může být pro účely SP celý rok 2007 (i v prosinci) OSVČ vedlejší (proč platit zbytečně víc, než je nutné). Pro účely ZP bude jeho sam.výděl.činnost v prosinci jako hlavní.
IP zaznamenána

Pavla Růžičková

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #23 kdy: Březen 19, 2008 »

Citace: Zdena
Ano, je to tak, jak píšete. Do řádku 103 patří jen pojistné (třeba i za předchozí roky, ovšem bez penále), které jste zaplatila v době od 1.1. do 31.12.2007. Příslušné procento výdajů + řádek 103 jsou vašimi výdaji na podnikání, které uvádíte i do přehledů pro ZP a SP. Pokud jste neprovedla nějaké úpravy základu daně v tabulce E, tak se bude shodovat základ daně podle § 7 (rozdíl příjmů a výdajů) s řádkem 24 přehledu pro OSSZ (příjmy - výdaje) a s řádkem 12 přehledu pro VZP.
Manžel bude k přehledu pro OSSZ přikládat potvrzení o výši příjmů ze zaměstnání. Pokud byly tyto příjmy vyšší, než 96 tis. Kč, tak může být pro účely SP celý rok 2007 (i v prosinci) OSVČ vedlejší (proč platit zbytečně víc, než je nutné). Pro účely ZP bude jeho sam.výděl.činnost v prosinci jako hlavní.
Děkuji, děkuji!!! :-) jeden by z toho zblbnul  PR
IP zaznamenána

Adéla

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #24 kdy: Březen 27, 2008 »

Dobrý den,
mám dotaz ohledně plateb SaZ pojištění. Jsem studentka, v září roku 2007 jsem začala podnikat, mám živnostenský list. Za tuto dobu jsem nedosáhla příjmu 15tis.Kč, tudíž jsem nepodávala daňové přiznání, pouze čestné prohlášení.Zálohy na zdravotní a sociální pojštění jsem neplatila. V roce 2008 hodlám ve své činnosti pokračovat a zrovna tak budu ještě studentem. Jaká je tedy výměra na r.2008 a doplatek za r.2007 na SZ pojištění. Co k tomu potřebuji a co mám doložit k tomuto výpočtu, neboť úředník na VZP mě v celé věci zmátl natolik, že si nevím rady.Děkuji za brzkou odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #25 kdy: Březen 27, 2008 »

Budete podávat přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a VZP. Do přehledů zapíšete skutečné příjmy (nebo nižší, jak uznáte za vhodné - ať si to ten tajtrlík z VZP zkusí zkontrolovat) a vaše skutečné výdaje, spojené s dosažením příjmů - určitě jste nějaké měla, třeba výdaje za telefon. Výdaje nepřežeňte a vykažte je maximálně do výše příjmů.
Z přehledu pro OSSZ vám nevznikne žádná povinnost doplatku ani záloh, od řádku 27 dále budete mít samé nuly. Nezapomeňte zakřížkovat, že jste jen OSVČ vedlejší a spolu s přehledem dodejte potvrzení o studiu.

V přehledu pro VZP vyznačte, že nejste povinna podávat daňové přiznání a že jste celou dobu patřila mezi osoby, za které platil pojistné i stát.  Výše doplatku zdravotního pojištění za rok 2007 a záloh na rok 2008 bude závislá na rozdílu příjmů a výdajů, které do přehledu uvedete ( například příjmy mínus výdaje = 0, pojistné = 0, zálohy = 0, nebo: příjmy - výdaje = 1000,- , pojistné za rok 2007 = 68,- , zálohy v roce 2008 = 6,- Kč měsíčně). K výpočtu nemusíte nic dokládat.
IP zaznamenána

Adéla

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #26 kdy: Březen 27, 2008 »

Velmi Vám děkuji za pomoc a brzkou odpověď.  :)
IP zaznamenána

dvořáková

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #27 kdy: Březen 28, 2008 »

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, můj manžel byl celý rok zaměstnán a od září začal ještě podnikat.Zaměstnavatel za něj platil ZP i SP. On sám si jako OSVČ neplatil nic. Je jasné, že musí doplatit ZP, ale je povinnen z vedlejší činnosti platit i sociální pojištění? Je navíc ČID. Děkuji za zprávu na mail. Dvořáková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #28 kdy: Březen 29, 2008 »

Povinnost placení SP je závislá na  rozdílu manželových příjmů a výdajů. Pokud překročí hranici povinné účasti na důchodovém pojištění (částka se každý rok mění, za 4 měsíce podnikání v roce 2007 činí 16.112,- Kč), pak bude platit i sociální pojištění.
IP zaznamenána

Jana123

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #29 kdy: Březen 31, 2008 »

Dobrý den-jak je to s doplácením zdravotního pojištění u zisku za rok 07 ve výši 15 000,-
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3 4