Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3 4

Autor Téma: Doplatek sociálního a zdravotního pojištění  (Přečteno 31932 krát)

Lišák

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17

V letošním roce jsem začal podnikat jako OSVČ, platil jsem tudíž minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Chtěl bych se zeptat, jestli mohu doplatek pojištění, který budu platit v roce 2008 (po podání daňového přiznání) za rok 2007 uvést jako zaplacené pojistné v daňovém přiznání za rok 2007 ? Nebo musím do daňového přiznání za 2007 uvést jako pojistné ( kolonka 103) pouze skutečně zaplacené zálohy v roce 2007 ?
Diky Lišák
IP zaznamenána

Lišák

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #1 kdy: Leden 09, 2008 »

Citace: Lišák
V letošním roce jsem začal podnikat jako OSVČ, platil jsem tudíž minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Chtěl bych se zeptat, jestli mohu doplatek pojištění, který budu platit v roce 2008 (po podání daňového přiznání) za rok 2007 uvést jako zaplacené pojistné v daňovém přiznání za rok 2007 ? Nebo musím do daňového přiznání za 2007 uvést jako pojistné ( kolonka 103) pouze skutečně zaplacené zálohy v roce 2007 ?
Diky Lišák
Ještě to upřesním:
Jako OSVČ uplatňuji výdaje paušálem, tudíž eviduji pouze své příjmy (hmotný ani nehmotný majetek který lze odpisovat nemám). Dle zákona o daních z příjmu mohu uplatnit nad rámec paušálních výdajů pouze zdravotní a sociální pojištění a to v prokázané výši maximálně  povolené prováděcím předpisem. Jejikož jsem povinen evidovat pouze příjmy (ze zákona nemusím vést DE), mohu sociální a zdravotní prokázat pouze přehledem pro OSSZ resp. VZP, kde záloha na prosinec může být zaplacená i v lednu a maximální prakázaná výše je tam uvedena včetně doplatku. Mohu tato pojištění odečíst od základu daně v prohlášení za rok 2007? Pokud ne, podle kterého zákona či prováděcího předpisu?
Díky předem za odpovědi
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #2 kdy: Leden 12, 2008 »

ZP a SP můžete uplatnit navíc v PROKÁZANÉ výši - podle § 7, odst. 10, zákona o daních z příjmů. To znamená jen tolik, kolik jste prokazatelně - dle útržků složenek nebo výpisů z běžného účtu  ve zdaňovacím období roku 2007 (od 1.1. do 31.12.) zaplatil. Doplatek pojištění, případně záloha na prosincové pojistné, zaplacená v lednu 2008, budou daňově patřit do roku 2008.
IP zaznamenána

Lenka K

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #3 kdy: Leden 24, 2008 »

Dobrý den,

navazuji na Vaši předchozí odpověď. Mohla bych si mimo záloh placené v roce 2007 uplatnit i doplatek na zdravotní a soc. pojištění, který sice byl za rok 2006, ale platila jsem ho po podání přehledu v roce 2007? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #4 kdy: Leden 24, 2008 »

Ano, doplatky pojistného za předchozí roky lze uplatnit. V DE není důležité, kterého období se platba týká, ale kdy byla zaplacena.
IP zaznamenána

Lenka K

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #5 kdy: Leden 25, 2008 »

Dobrý den,

takže pokud jsem to dobře pochopila můžu si k výdajům uplatňované % z příjmů uplatnit jak zálohy na soc. a zdrav. pojištění zaplacené v roce 2007, tak i doplatek na socialním a zdravotním pojištění zaplacený v roce 2007. Mockrát děkuji za odpoveď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #6 kdy: Leden 25, 2008 »

Ano, přesně tak:-)
IP zaznamenána

Jiri Pelc

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #7 kdy: Únor 11, 2008 »

Dobry den,chtel bych se zeptat: Jsem zivnostnik a dluzim 7 splatek na soc.a zdrav.pojisteni .Do kdy bych vse mel uhradit a jake jsou penale ? Dekuji za odpoved.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #8 kdy: Únor 11, 2008 »

Pevný termín, dokdy byste měl vše uhradit, stanoven není. Pokuste se doplatit alespoň při podání přehledů, pokud to nestihnete (třeba alespoň částečně) už dříve. Penále jsou u obou pojistných shodná a činí 0,05% z dlužné částky za každý den prodlení.
IP zaznamenána

Jarda

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #9 kdy: Únor 12, 2008 »

Nemam zaplaceno zp a sp za 12mesicu potrebuji poradit.
IP zaznamenána

Jarmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 36
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #10 kdy: Únor 16, 2008 »

Budete muset zaplatit i penále jak shora uvedeno sociálka vyměří a po zaplacení zažádat o prominutí a vrácení penále a snad se to podaří většinou to vychází, ale je to zdlouhavé je tam započteno i penále z penále
IP zaznamenána

PetrK

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #11 kdy: Únor 19, 2008 »

Citace: Zdena
Ano, doplatky pojistného za předchozí roky lze uplatnit. V DE není důležité, kterého období se platba týká, ale kdy byla zaplacena.
Mohu tam tedy započítat i vloni zaplacený doplatek pojistného, který vyplynul z dodatečného daňového přiznání za rok 2005, podaného vloni?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #12 kdy: Únor 19, 2008 »

Ano, můžete.
IP zaznamenána

PetrK

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #13 kdy: Únor 19, 2008 »

Citace: Zdena
Ano, můžete.
Moc děkuji za odpověď, která byla navíc velmi pohotová!
IP zaznamenána

PetrS

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #14 kdy: Únor 28, 2008 »

Citace: Zdena
Ano, přesně tak:-)
Jenomže důležité tedy je, aby na Přehledu pro socku a zdrav.pojišťovnu NEBYL uveden tento součet zaplacených částek za pojištění (provedených v r.2007 a uváděných v DP za 2007) + nedoplatek pojistného za předchozí rok(2006), nýbrž pouze částka BEZ nedoplatku za předchozí rok(2006). Do přehledů nebude patřit ani opožděná platba z ledna 2007 (za pojistku 12/06), naopak tam bude patřit část doplatku za měsíce r.2007 (typicky leden až březen - podle odevzdání DP), pokud se nám socka a zdrav.pojistné zvýšilo
(oproti roku2006)
Je to tak?
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 4