Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: evidence zemědělského podnikatele  (Přečteno 5245 krát)

milfu

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
evidence zemědělského podnikatele
« kdy: Prosinec 16, 2015 »

Dobrý den, letos v květnu byla podmínka při podání Jednotné žádosti 2015 (na ošetřování travních porostů kolem 3 ha), být zaevidován jako zemědělský podnikatel, tzn.mít Osvědčení o zápisu do evidence zemědělského podnikatele. Mám oznamovací povinnost ke Zdravotní pojišťovně a ČSSZ? Jsem zaměstnaná a toto je vedlejší činnost. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
evidence zemědělského podnikatele
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 17, 2015 »

Vykonáváte samostatnou výdělečnou činnost, takže máte oznamovací povinnost vůči ZP a OSSZ.
http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/druhy-svc/

Přijaté dotace SZIF budete zdaňovat jako příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů. Pokud neuplatníte prokázané výdaje, tak můžete uplatnit výdaje ve výši 80% příjmů.
IP zaznamenána

milfu

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
evidence zemědělského podnikatele
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 18, 2015 »

Dobrý den, děkuji za odpověď a chápu to dobře, že to stačí oznámit až s přehledem? viz.OSVČ není povinna dokládat důvody pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti, které ČSSZ vede ve své evidenci nebo má možnost si tento údaj obstarat v elektronické podobě. ČSSZ je povinna tyto důvody zveřejnit. Skutečnosti o vedlejší samostatné výdělečné činnosti musí OSVČ oznámit nejpozději na Přehledu o příjmech a výdajích za kalendářní rok, za který chce být považována za vykonávající vedlejší SVČ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
evidence zemědělského podnikatele
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 18, 2015 »

Dobrý večer, zahájení samostatné výdělečné činnosti byste měla oznámit do 8. dne následujícího měsíce.
http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/povinnosti.htm

Spolu s přehledem se oznamují (někdy i dokládají) důvody pro výkon vedlejší činnosti.
IP zaznamenána

parila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
evidence zemědělského podnikatele
« Odpověď #4 kdy: Červenec 20, 2016 »

Dobrý den, jsem ve stejné situaci, mám vydáno Osvědčení o zápisu do evidence zem. podnikatele, je to vedlejší činnost, oznámila jsem na ZP i OSSZ, musím hlásit také na FÚ?
Děkuji a zdravím!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
evidence zemědělského podnikatele
« Odpověď #5 kdy: Červenec 20, 2016 »

Ano, měla byste se zaregistrovat na FÚ k dani z příjmů fyzických osob do 15 dnů ode dne, kdy začnete vykonávat výdělečnou činnost.
Formulář přihlášky zde: http://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5101_20.pdf?201607201011
IP zaznamenána

parila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
evidence zemědělského podnikatele
« Odpověď #6 kdy: Červenec 21, 2016 »

Děkuji za odpověď, na telefonický dotaz na FÚ mi bylo sděleno, že \"asi ne\", což mě docela zarazilo. Ráda bych měla vše v pořádku, vyplním a pošlu.
Pěkné letní dny!
IP zaznamenána
Stran: [1]