VZP kdysi mívala formulář Oznámení změn. Nyní jsem na jejich webovkách nic vhodného nenašla. Na potvrzení ze živnostenského úřadu nemají nárok a to ani, kdybyste měl živnostenský list. Živnostníci mohou přerušit činnost a nemusejí to oznamovat živnostenskému úřadu, to platí už několik let.
Zkuste se ještě jednou na VZP pozeptat a upozorněte je, že nemáte živnostenské oprávnění. Kdyby dělali drahoty, tak bych oznámila přerušení činnosti dopisem volnou formou. Například:
Ve smyslu ustanovení § 10 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb. oznamuji ukončení výkonu samostatné výdělečné činnosti od xx. xx. 2016.
Oznamujete nejpozději do 8 dnů ode dne, kdy jste ukončil činnost. Poslala bych buď doporučeně, nebo odevzdala na podatelně a nechala si potvrdit kopii.
Manželka může oznámit přerušení činnosti na živnostenském úřadu. Oznamuje se prostřednictvím Změnového listu, který použijete jak při přerušení, tak při obnovení činnosti. Formulář naleznete např. zde:
http://www.businessinfo.cz/app/content/quickr/Forms/jrf/mpo-jrf-zmenovy-list.pdf Nezapomeňte vyplnit kolonku č. 16 Prostřednictvím CMR ohlašuji změnu též na FÚ, OSSZ, ZP. Pokud půjdete na ŽÚ osobně, tak Vám změnový list vyplní. V prosinci by manželka oznámila živnostenskému úřadu obnovení činnosti a znovu by se přihlásila k SP a ZP (může se přihlásit prostřednictvím ŽÚ).
Při přerušení činnosti bude manželka stejně muset zajít na zdravotní pojišťovnu, aby se zaregistrovala jako osoba bez zdanitelných příjmů. Nevím, proč to VZP tak komplikuje. Podle § 10 zákona o veřejném zdravotním pojištění jsou OSVČ povinny oznámit zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti. Pojištěnci, kteří podnikají na základě živnostenského oprávnění, splní tuto povinnost i tehdy, učiní-li oznámení příslušnému živnostenskému úřadu. Nikde není psáno, že by živnostníci museli učinit oznámení živnostenskému úřadu, pouze mohou.