Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přehled OSSZ a ZP - vedlejší činnost  (Přečteno 3161 krát)

Toja

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 55
Přehled OSSZ a ZP - vedlejší činnost
« kdy: Duben 27, 2016 »

Dobrý den,

prosím o radu při vyplnění přehledů pro OSSZ a ZP za rok 2015.
V roce 2015 jsem měla přerušenou samostatnou výdělečnou činnost (SVČ) od 1.1.2015 do 30.6.2015, vedena na ÚP. Podnikání jsem obnovila od 1.7.2015 a zároveň mi od června 2015 byla uznána \"Osobní péče o osobu mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni I, nebo o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II-IV\". Tím pádem jsem podle ustanovení § 9 odst. 6 písm. a) až e) zákona č. 155/1995 Sb. zřejmě vykonávala vedlejší SVČ.

Velmi prosím o kontrolu, zda správně postupuji při vyplňování přehledů:

1. Přehled OSSZ:
- v odstavci C 18. zaškrtnu \"jen vedlejší\", označím měsíce 7-12
- odstavci D označím 21.3
- v odstavci F, řádky 27 a 28, vyplním pouze \"vedlejší činnost 6 měsíců\"

Zarazilo mě, že:
- v řádku 38 mi vyjde Pojistné na DP úplně stejné, jako kdybych vykonávala SVČ 12 měsíců (nezávislé na hlavní nebo vedlejší SVČ)
Nedělám někde chybu?
- v odstavci H řádek 42 mi vyšla značně vysoká Měsíční záloha na DP nezávisle na tom, zda vykonávám hlavní nebo vedlejší SVČ.
Mění se vůbec něco pro OSVČ, vykonávající vedlejší SVČ?

(Je mi jasné, že protože jsem podnikala pouze 6 měsíců, vyšel mi v řádku 41 vysoký měsíční vyměřovací základ, proto i následně vysoká měsíční záloha, avšak když nevím, jaké budu mít příjmy, a při starostech o osobu blízkou ve stupni závislosti III, nevím, zda tak vysoké zálohy budu schopna platit, včetně záloh na ZP a daň z příjmu. Proto mě to zaráží).


2. Přehled ZP:
ZP nezajímá, zda OSVČ vykonává vedlejší nebo hlavní SVČ, a pojistné i zálohy hradí obě skupiny ve stejné výši?

Přesto však nevím, jak vyplnit Odstavec 2: Prohlášení pojištěnce (OZP):
\"V roce 2015 pro mne neplatila povinnost hradit zálohy na pojistné v měsících\" - zaškrtnu měsíce 1-6, ale \"Důvody\" jsou tam uvedeny pouze dva a) zaměstnání b) nemoc OSVČ. Ani jeden z těchto důvodů však není pro mne aplikovatelný.
Nebo nemám zaškrtnout nic, protože jsem byla vedena na ÚP a tedy zálohy platil stát a tento odstavec se na mě nevztahuje?

Odstavec 4, řádky 4 a 5 - vyplním 6 měsíců a situace je analogická s DP, popsaným výše:
Řádek 16 - Pojistné - vyjde ve stejné výši nezávisle na počtu měsíců vykonávání SVČ.
Odstavec 6, řádek 51 - Nová výše zálohy vyjde opět částka značně vysoká, protože jsem vykonávala činnost pouze 6 měsíců...

Je vůbec osoba vykonávající vedlejší SVČ při placení pojistného (ZP i SP) na tom v něčem jinak než osoba vykonávající hlavní SVČ?
Zatím jsem žádný rozdíl nenalezla, ale je možné, že někde dělám chybu.


Děkuji za Vaši odpověď, profesionalitu, ochotu a pomoc.
Toja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled OSSZ a ZP - vedlejší činnost
« Odpověď #1 kdy: Květen 01, 2016 »

Dobrý den.

1. Přehled OSSZ:
vyplníte odstavce, jak jste uvedla. Nenapsala jste, jaký jste měla daňový základ, takže těžko odhadnout, zda jste někde neudělala chybu. Ale obecně platí, že OSVČ vedlejší je zvýhodněna pouze v případě malého zisku (pro účely SP má nízký daňový základ, pro účely ZP má nízký rozdíl mezi příjmy a výdaji). Jestliže dosahuje vyšších zisků, pak není potřeba ji zvýhodňovat a platí pojistné, jako OSVČ hlavní. Pokud jste vykázala daňový základ 159.672,- Kč (nebo vyšší), tak Vám na řádku 38 vyšlo pojistné 23.313,- Kč (nebo vyšší), jako kdybyste vykonávala 12 měsíců hlavní činnost. Na řádku 42 pak vyjde vysoká záloha, neboť jste dosáhla takto vysokého daňového základu za pouhých 6 měsíců. Jestliže máte letos příjmy nižší alespoň o třetinu, tak si můžete požádat o snížení měsíčního vyměřovacího základu. Formulář najdete zde:
http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/osvc.htm

2. Přehled ZP:
V přehledu o příjmech a výdajích OSVČ nebudete zaškrtávat měsíce 1 - 6, neboť jste v tomto období nebyla OSVČ.

Jestliže jste měla velký zisk, tak na řádku 16 vyjde velké pojistné a na ř. 51 značně vysoké zálohy.

ZP zajímá, zda je plátcem pojistného i stát. Pokud platí pojistné na ZP i stát, tak osoba s nízkým rozdílem příjmů a výdajů nemusí odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu, ale jen ze skutečného výdělku. Pokud má vysoké výdělky (vysoký rozdíl příjmů a výdajů), tak platí pojistné jako kterákoliv jiná OSVČ.

Pokud máte letos nižší příjmy, tak si můžete podat žádost o snížení záloh.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz
Přehled OSSZ a ZP - vedlejší činnost
« Odpověď #2 kdy: Květen 02, 2016 »

Ještě odkaz na obecné info pro Přehledy viz http://jakpodnikat.cz/prehled-pojisteni.php
IP zaznamenána
Stran: [1]