Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přijaté doklady a paragony ze státu EU  (Přečteno 4413 krát)

Alcie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Přijaté doklady a paragony ze státu EU
« kdy: Duben 18, 2016 »

Dobrý den, podnikatel-plátce DPH byl na služ.cestě ve Španělsku a přivezl doklady o pronajmutí auta a také paragony za benzin a doklad za zakoupenou letenku.
Jak to mám proúčtovat z hlediska DPH, na dokladu o pronájmu vozidla nejsem schopná přečíst zda firma má DIČ či nikoliv, není to klasický daňový doklad, spíše potvrzení o pronájmu, není tam ani uvedené DPH,
taktéž zakoupená letenka a drobné paragony za benzin. Mám u těchto drobných plateb samovyměřit DPH nebo to do DPH vůbec nevstupuje
Případně jak to mám vykázat v SH? Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přijaté doklady a paragony ze státu EU
« Odpověď #1 kdy: Duben 19, 2016 »

Pronájem auta: pokud byl pronájem na dobu nepřesahující 30 dní, tak zůstalo místo plnění ve Španělsku (§ 10d ZDPH). Celé do nákladů, nevstupuje do přiznání k DPH, ani do kontrolního hlášení.

Paragony za benzin: spotřebováno ve Španělsku, místo plnění zůstalo tam. Celé do nákladů, nevstupuje do přiznání k DPH, ani do kontrolního hlášení.

Letenka: osvobozené plnění, nevstupuje do přiznání, ani do KH.
IP zaznamenána

Alcie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Přijaté doklady a paragony ze státu EU
« Odpověď #2 kdy: Duben 19, 2016 »

Moc děkuji za rychlou odpověď. Chtěla bych se ještě zeptat na další věc:
Podnikatel český plátce DPH provozuje eshop a prodává nějaké zboží na Slovensko, při balení využívá služby slovenské pošty, která mu výrobky zabalí a rozešle v rámci Slovenska, pak následně pošle slovenská pošta - plátce DPH  fakturu. Jak to mám zaúčtovat v rámci DPH a násl.KH , samovyměřit DPH -řádek 5 a 43?
Pokud službu provádí neplátce DPH, samovyměřit DPH , řádek 12 a 43?
Jinak moc děkuji za ochotu. Alice
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přijaté doklady a paragony ze státu EU
« Odpověď #3 kdy: Duben 19, 2016 »

Udělala bych samovyměření, jak píšete. Uvádí se v oddílu A.2. kontrolního hlášení (v případě služby od neplátce zůstane pole identifikace dodavatele prázdné).
IP zaznamenána

Alcie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Přijaté doklady a paragony ze státu EU
« Odpověď #4 kdy: Duben 24, 2016 »

Moc děkuji, prosím ještě dotaz:
Dodavatel ze státu EU-Slovensko nám naúčtoval služby  s DPH jejich země, na faktuře neuvedl naše DIČ -jsme plátci DPH  Mám to zaúčtovat pouze do nákladů -nezahrnovat do DPH nebo to mám přiznáním samovyměřít.  Potom ale nevím, jestli na řádek pro služby z EU dávám částku bez DPH nebo s již naúčtovaným DPH
Děkuji. Alice
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přijaté doklady a paragony ze státu EU
« Odpověď #5 kdy: Duben 24, 2016 »

Jaké služby?
IP zaznamenána

Alcie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Přijaté doklady a paragony ze státu EU
« Odpověď #6 kdy: Duben 24, 2016 »

poštovní a distribuční služby
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přijaté doklady a paragony ze státu EU
« Odpověď #7 kdy: Duben 24, 2016 »

Podle mého názoru se jedná o službu s místem plnění v tuzemsku podle § 9/1 ZDPH (místo plnění podle sídla odběratele), provedla bych samovyměření podle § 108/1/c) ZDPH. Pokud jste přijatou službu využili ke svému podnikání, tak si zároveň uplatníte nárok na odpočet. Na řádek služby z EU dejte částku bez slovenské daně. Do nákladů si dejte i naúčtovanou slovenskou daň.
IP zaznamenána
Stran: [1]