Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: HPP a dohoda o provedení práce  (Přečteno 4285 krát)

krecova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
HPP a dohoda o provedení práce
« kdy: Březen 24, 2016 »

Dobrý den,

     může pracovník zaměstnaný na hlavní pracovní poměr ještě mít dohodu o provedení práce u stejného zaměstnavatele a na stejnou činnost, nebo pracovní poměr hlavní a ještě k tomu další činnost jako OSVČ u stejného zaměstnavatele a na stejnou práci? V případě HPP a DPP u stejného zaměstnavatele by se mzda zdaňovala součtem obou hrubých příjmů a z toho daň ze mzdy?

      děkuji
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
HPP a dohoda o provedení práce
« Odpověď #1 kdy: Březen 24, 2016 »

Dobrý den, dle mého názoru HPP + DPP u stejného zaměstnavatele na stejnou činnost nelze...ale lze mít u jednoho zaměstnavatele např HPP jako sekretářka a DPP jako uklízečka. A v takovém případě bych vedla dvě mzdy, zvlášť HPP a DPP.
Ani varianta HPP a OSVČ není košér.
IP zaznamenána

janostrov2008

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Re:HPP a dohoda o provedení práce
« Odpověď #2 kdy: Červenec 09, 2020 »

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat od března 2018 do března 2020 jsem byl vedle hlavního pracovního poměru zaměstnán ještě na dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele. Za DPP jsem měl sjednanou mzdu ve výši 10 tis. přesně. Zaměstnavatel nezisková organizace mi vyplácela čistého 8500 , 1500 za mě odváděla daň, což asi je špatně? Pokud to tak nemělo být, je možné žádat o vrácení špatně účtované mzdy?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:HPP a dohoda o provedení práce
« Odpověď #3 kdy: Červenec 09, 2020 »

Dobrý den. Srážka daně je podle mého názoru v pořádku. Z dohod o provedení práce do 10 tis. kč/měs. se neodvádí zdravotní a sociální pojištění, daň z příjmů ano.
IP zaznamenána

janostrov2008

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Re:HPP a dohoda o provedení práce
« Odpověď #4 kdy: Červenec 10, 2020 »

Dobrý den,
jste si jistá, neměla by se platit daň od částky 10 001 Kč?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:HPP a dohoda o provedení práce
« Odpověď #5 kdy: Červenec 11, 2020 »

Jsem si jistá, že odměny za DPP (bez ohledu na výši odměny) podléhají dani z příjmů. Příjmy, osvobozené od daně z příjmů, naleznete v § 4 a v § 10 zákona o daních z příjmů. Odměna z DPP mezi nimi není. 
IP zaznamenána

janostrov2008

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Re:HPP a dohoda o provedení práce
« Odpověď #6 kdy: Červenec 19, 2020 »

Dobrý den,
podle §6, odst. 4, písm. a , příjmy ze závislé činnosti jsou: cituji: a) plynoucí na základě dohody o provedení práce, jejichž úhrnná výše u téhož plátce daně nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 10 000 Kč, nebo.....
Z čehož usuzuji, že se platí daň z DPP z částky příjmu nad 10 000 Kč  tedy od částky 10 001 Kč.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:HPP a dohoda o provedení práce
« Odpověď #7 kdy: Červenec 20, 2020 »

A já z toho usuzuji, že příjem plynoucí na základě dohody o provedení práce do 10 tis. Kč je (při nepodepsaném prohlášení k dani) základem pro zdanění daní vybírané srážkou (§ 36/2/m) ZDP).

Takže při odměně nad 10 tis. Kč/měs. (nebo i při odměně nižší, ale s podepsaným prohlášením) se uplatní zálohová daň a při odměně do 10 tis. Kč/měs. s nepodepsaným prohlášením se uplatní daň srážková. Ta daň je tam zkrátka furt:-)

IP zaznamenána
Stran: [1]