Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ  (Přečteno 4786 krát)

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« kdy: Únor 10, 2016 »

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP, ale minulý rok jsem si založila IČO a zkouším si něco málo vydělat i bokem - je to tedy vedlejší činnost. Zatím jsem si tímto prodejem vydělala cca 5 tis. Jak je to tedy s daňovým přiznáním? Na Internetu jsem našla totiž tuto informaci: \"Pokud jste zaměstnaní a souběžně podnikáte a máte vedle příjmů ze zaměstnání vedlejší příjmy z podnikání, pronájmu nebo příležitostné příjmy (tj. příjmy podle § 7 až 10 ZDP) nižší než 6 tis. Kč, pak daňové přiznání v roce 2016 podávat nemusíte.\" Je mi jasné, že z HPP daňové přiznání udělat musím, ale co jsem si vydělala jako OSVČ tak to do danového přiznání zahrnovat tedy vubec nemusím? A jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění? Zdravotní pojištění jako OSVČ neplatím, sociální budu. To se také vyplnuje nějaký formulář a posílá na ČSSZ?
DĚKUJI
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #1 kdy: Únor 10, 2016 »

Dobrý den,

v případě, že jste měla vedle příjmů ze závislé činnosti pouze příjmy nižší jak 6 tis.Kč, nemusíte podávat DAP. Doporučuji odevzdat FÚ čestné prohlášení, že Vám nevznikla povinnost podat DAP k DPFO. V zaměstnání požádejte o RZÚD v termínu do 15.02.2016.

Pokud by jste se rozhodla DAP podat, pak by jste musela vedle příjmů ze zaměstnání uvést i příjmy ze živnosti, i když jsou nižší jak 6 tis.Kč.

Pojistné - na OSSZ i ZP musíte v termínu do 2.5.2016 podat Přehledy. ZP je posílají i pro vedlejší činnosti, OSSZ jen pro hlavní, ale tiskopisy
najdete na stránkách ZP, OSSZ. Podle uvedených příjmů Vám vznikne za rok 2015 min.doplatek ZP ( zálohy nejste povinna platit) a SP = 0
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #2 kdy: Únor 29, 2016 »

Děkuji za odpověd. Koukám na ten formulář k dani z příjmu. Jako zaměstnanec na HPP si vyplním tedy růžový formulář na daně a k tomu pak jen přiložím to prohlášení, že na vedlejší činnost jako OSVČ jsem si vydělala méně než 6 tis? A své IČO tedy nemusím do nikam uvádět? Nebo ano? A mám k tomu prohlášení něco přikládat - např. faktury? děkuji
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #3 kdy: Únor 29, 2016 »

Paní Jaromíra výše psala, že pokud budete DPFO za rok 2015 podávat, musíte uvést i ty příjmy z podnikání. Vyplníte je do přílohy č.1. Žádné faktury, nic nepřikládáte. Platíte li si životní či penzijní poj, které lze použít na snížení základu daně, či úroky z úvěru, hypotéky, to k DPFO přiložíte.

Podat přehledy na OSSZ a ZP musíte.
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #4 kdy: Únor 29, 2016 »

Dobrý den, omlouvám se, ale trochu tomu stále nerozumím. Chápu to správně, že si tedy vůbec daňové přiznání dělat nemusím? Ani když pracuji jako zaměstanec na HPP? To si myslim že tak není, ne? Protože každý rok za mě daňové přiznání dělala firma, tento rok jsem to odmítla, protože jsem nechtěla aby firma viděla, že jsem si založila IČO....... Firma mi dala jen RZÚP.
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #5 kdy: Únor 29, 2016 »

Napsala jsem to blbě. Od firmy jsem dostala jen Potvrzení o zdanitelných příjmech že závislé činnosti, sraženych zalohach na dan.
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #6 kdy: Únor 29, 2016 »

Už to asi chápu. Protože jsem nechtěla udělat od firmy RZÚD tak DPFO udělat musím. Jinak by asi
stačilo kdyby firma za mě udělala to RZÚD. Takhle musím udělat DPFO a tam zahrnu jak tedy příjmy z HPP tak i příjmy z vedlejší činnosti OSVČ a to i když jsem měla za tyto vedlejší příjmy méně než 6.tis.Kč. Trefila jsem se?😀
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #7 kdy: Únor 29, 2016 »

Pracovala jste celý rok jenom u té jedné firmy? Měla jste u nich podepsané prohlášení k dani? Pokud ano, tak není bezpodmínečně nutné, abyste podávala daňové přiznání. Stačí, když místo přiznání napíšete na FÚ prohlášení, že nevznikla povinnost podat přiznání. Pokud přiznání podáte, tak do něj musíte uvést všechny příjmy, kterých jste v roce 2015 dosáhla, tedy i vedlejší příjmy z podnikání i když byly nižší než 6 tis. Kč.
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #8 kdy: Únor 29, 2016 »

Ano u jedné firmy celý rok. A to prohlášení mi  podepsat firma dávala, ale ja se bála., že tam budu muset dodávat i ty faktury z vedlejší činnosti a že se to firmě nebude líbit, tak jsem to vlastně nepodepsala a dostala jen to potvrzení o zdanitelných příjmech
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #9 kdy: Únor 29, 2016 »

Zeptám se jinak. Je na potvrzení o zdanitelných příjmech uvedeno (hned nahoře, pod jménem a bydlištěm) uvedeno, že jste podepsala prohlášení?
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #10 kdy: Únor 29, 2016 »

Mám tu přeškrtnuto nepodepsal😀
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #11 kdy: Únor 29, 2016 »

Tak jste asi podepsala prohlášení (pouze jste nepodepsala žádost o roční zúčtování záloh) a tím pádem nejste povinna podat daňové přiznání. Pokud ale můžete uplatnit nějaké úlevy, například jste darovala krev, nebo jste si platila životní pojištění atd., tak by pro Vás mohlo být výhodné, kdybyste přiznání podala. Zkuste si to propočítat. Stáhněte si nějaký interaktivní formulář, cvičně jej vyplňte a uvidíte. Můžete stahovat například zde: http://finance.idnes.cz/danove-priznani-a-formular-za-rok-2015-dbq-/p_dane.aspx?c=A160112_122507_p_dane_sov
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #12 kdy: Únor 29, 2016 »

Tak úroky z hypotéky bych určitě uplatnit chtěla
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #13 kdy: Únor 29, 2016 »

Tak podejte přiznání. Pokud je podáte, tak vyplníte i přílohu č. 1, ve které uvedete příjmy z podnikání.
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #14 kdy: Březen 13, 2016 »

Děkuji moc za rady. Ještě mám několik dotazů. Do přílohy č. 1 tedy uvedu veškeré příjmy z podnikání..... Tzn. že tam měla bude součet všech fatkur za minulý rok. Ale když mi na fakturách figuruje i poštovné/dopravné, tak to se tam počítá taky? Anebo z faktur sečtu pouze cenu výrobku? dám příklad: prodala jsem obrázek za 100 Kč + 21% DPH, tzn, že jsem si účtovala 121 Kč + 30 Kč za poštovné = celkem tedy 151 Kč. DO přílohy tedy uvedu celou částku? Jinak když zboží prodávám přes portál, který si za prodej pak ode mně účtuje 11%, tak to mohu taky nějak zohlednit nebo ne? Jinak když jsem platila například i za zřízení ŽL, tak to si taky mohu nějak uplatnit? Nebo by to byklo v případě paušálního výpočtu? děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1] 2