Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Úvěr na nákup majetku  (Přečteno 2363 krát)

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Úvěr na nákup majetku
« kdy: Leden 20, 2016 »

Prosím o radu :

1) Banka poskytla OSVČ peněžní prostředky formou \"Malého úvěru pro podnikatele na financování koupě bagru\" ( uvedeno ve smlouvě).
    Úvěr byl čerpán převodem z úvěrového účtu přímo na účet příslušného dodavatele.

    Předpokládám, že úroky ze splátek jsou daňově uznatelné ( nebyly součástí vstupní ceny)


2) Banka poskytla OSVČ peněžní prostředky formou \"Malého úvěru pro podnikatele na financování kupě automobilu\" ( uvedeno ve smlouvě).
    Úvěr byl čerpán převodem z úvěrového účtu ve prospěch účtu klienta (OSVČ), přičemž se klient bance zavázal peněžní prostředky použít výhradně
    na nákup automobilu.

    Lze i v tomto případě dát úroky jako daňově uznatelné ? Předpokládám, že ano, ale jistá si nejsem. Podnikatel automobil zakoupil 2 měsíce po    
    připsání Kč z úvěru od banky.  

3) Součástí splátky je i poplatek, lze jej taky dát jako daňově uznatelný?

Moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14835
Úvěr na nákup majetku
« Odpověď #1 kdy: Leden 20, 2016 »

Dobrý večer.

1) Úroky z úvěru na pořízení hmotného majetku jsou daňově uznatelné. Pokud podnikatel nerozhodl, že budou součástí vstupní ceny hmotného majetku (§ 47/1/b) vyhl. 500/2002 Sb.), tak je uplatníte jako daňový výdaj při úhradě.

2) Podle mého názoru je to stejné, jako v bodu 1)

3) Máte na mysli poplatek za zpracování úvěru?  Pokud byl zaplacen před uvedením majetku do stavu způsobilého k užívání, tak bych jej raději zahrnula do vstupní ceny majetku. Pokud byl zaplacen později, tak rovnou do výdajů.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Úvěr na nákup majetku
« Odpověď #2 kdy: Leden 21, 2016 »

Dobré ráno, paní Zdeno,

děkuji za Váš názor, poplatek je součástí každé splátky (  \"Klient se zavazuje hradit bance poplatky v souladu se Sazebníkem poplatků, a to s
výjimkou  jednorázového poplatku za poskytnutí úvěru. Tento poplatek nebude účtován).

Dala bych jako režii, mám za to, že je to za vedení úvěrového účtu.

Děkuji a přeji pěkný den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14835
Úvěr na nákup majetku
« Odpověď #3 kdy: Leden 21, 2016 »

Dobrý večer, také bych dala poplatek jako režii.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Úvěr na nákup majetku
« Odpověď #4 kdy: Leden 22, 2016 »

Zdeni, ještě jednou děkuji.
IP zaznamenána
Stran: [1]