Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Limit pro platbu daně z příjmu u OSVČ jako vedlejší činnosti  (Přečteno 1298 krát)

Kleris

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,

můžete mi někdo poradit? Jsem zaměstnaná a jako vedlejší úvazek jsem OSVČ (živnost volná). Kolik je limit výdělku (čistý zisk za rok) pro odvod daně z příjmu?

Děkuji
Klára
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363

Dobrý den, jsou li příjmy z podnikání při zaměstnání vyšší jak 6 tisíc, musíte podat DP.
IP zaznamenána

Kleris

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Někde jsem se dočetla 15000 Kč, takže je to jen 6 tis.? Pokud jsem měla totiž například jen jednu vystavenou fakturu za rok, cca na 2 tis. Kč, tak jsem podala daňové přiznání, ale daň z příjmu jsem neplatila. Takže při výpočtu čistého zisku vyšším než 6 tis. Kč platím normálně 15 % z čistého zisku?

Děkuji
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719

Dobrý den,

ta částka 15 000 Kč příjmů se rozumí příjmy celkem/rok (zaměstnáni + OSVČ), kdy je povinnost podat DAP.
Jelikož vy jste zaměstnaná i OSVČ ( jedno jestli hlavní nebo vedlejší), tak tam je limit oněch 6 000 Kč příjmů / rok z této vedl.činnosti ( před odečtením výdajů, ne čistý zisk).

Pokud jste měla příjmy jako OSVČ vyšší 6 tis., jste  povinna podat DAP. Uvedete tam i příjmy ze zaměstnání, nechte si vystavit \"Potvrzení o příjmech...\"
a budete danit vše dohromady. Zálohy sražené v průběhu roku si odečtete ( podle Potvrzení...) v DAP. V zaměstnání nemůžete požádat o roční zúčtování.
IP zaznamenána

Kleris

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Děkuji za odpověď, ten postup s papíry vím, DAP už mám vyjednáno ke zpracování, potvzení o příjmech mám. Šlo mi právě přímo o tu finanční stránku. Můžu se tedy zeptat jinak, úplně laicky na příkladu:

Pokud si vydělám např. 20 000 Kč na vedlejší činnosti, z čehož tvoří paušální výdaje 60 % částku 12500 Kč a čistý zisk tím pádem tvoří 7 500 Kč, je toto částka, z které se odvádí 15 % daň z příjmu, tj. částka 1125 Kč nebo to chápu špatně? Či se tento výdělek připočte tedy k hlavnímu výdělku ze zaměstnání?

Jde mi o to, čistě teoreticky, pokud vydělané peníze v průběhu roku utratím, tak aby po mne v březnu/dubnu stát nechtěl zaplatit daň z příjmu v detesiticícových částkách.

Prozatím jsem vždy měla výdělek první rok 0 Kč a druhý rok cca 2000 Kč, takže bych ráda věděla, na co se připravit.

Moc děkuji
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363

Příjmy 20 tisíc, z toho výdaje 60% jsou 12 tisíc, ke zdanění zbývá 8 tisíc, jestli dobře počítám.
Těchto 8000 zdaníte 15 %, ale až spolu v součtu s příjmy ze zaměstnání. Daň z podnikání by se tedy měla pohybovat kolem 1200,- ale netuším jaké jsou příjmy v zaměstnání, v součtu to může vypadat jinak.
IP zaznamenána

Kleris

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]