Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Datum PF - DPH, KH  (Přečteno 3571 krát)

Dagmar80

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 65
Datum PF - DPH, KH
« kdy: Leden 11, 2016 »

Dobrý den,
stále mi není jasné, zda to \"dělám\" správně.
Přijde mi faktura k zaplacení. Datum vystavení uveden např.2.1.2016, obdržela jsem ji 4.1.2016 ale DUZP na faktuře je 31.12.2015.
Doposud jsem do programu vždy zadávala vše s datumem 31.12.2015, program po mě chce datum plnění DPH a datum uplatnění DPH.

je to tak správně?
Do DPH to vlastně spadne v prosinci - tedy za poslední kvartál 2015 - ale objeví se to teď v lednu, až budu podávat přiznání za 4Q 2015 (jsme čtvrtletní plátci) a v KH (které mě čeká až v dubnu za 1Q 2016) by se to objevit nemělo, pokud je to za prosinec, nebo je to jinak?
Děkuji moc za ujasnění.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Datum PF - DPH, KH
« Odpověď #1 kdy: Leden 11, 2016 »

Dobrý den,
pokud jste přijala fakturu 4.1.2016, tak můžete DPH uplatnit nejdříve k datu 4.1.2016 ( až máte DD v rukách), takže do DPH spadne nejdříve v lednu 2016.

Program po vás chce datum plnění = uvedete 31.12.2015 (aby byla v KH kontrola povinnosti odvodu na výstupu vašeho dodavatele), ale to by se v KH ještě objevit nemělo.
Datum uplatnění uvedete nejdříve 4.1.2016 = datum, kdy si vy DPH uplatníte na vstupu ( protože tam můžete až 3 roky zpětně), to by se už v KH objevit mělo, ale nebude s čím spárovat, ale to snad ty chytré hlavy pochopí, když uvidí datum povinnosti přiznat daň 31.12.2015.
IP zaznamenána

Dagmar80

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 65
Datum PF - DPH, KH
« Odpověď #2 kdy: Leden 11, 2016 »

Aha, děkuji moc. Takže datum uplatnění DPH vždy až takové, kdy doklad držím...
Dostávám těch pár přijatých faktur vždy naráz tak 2x měsíčně do ruky.
Když nevím přesně datum, kdy byly faktury bratrovi, kterému pomáhám s DE, doručeny, není tedy špatně, když jako datum plnění uvedu jejich datum vystavení? Nikdo neví, zda mu šly dva dny poštou, nebo mu je ihned po vystavení zaslali mailem...;-)
Řešení je,aby na ně datum přijetí poznamenal, ale vím, že by na to stejně zapomínal.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Datum PF - DPH, KH
« Odpověď #3 kdy: Leden 11, 2016 »

Předpokládám, že datem plnění je myšlen DUZP, který uvedl na faktuře dodavatel. Datum nemůžete sama měnit, opište podle dodavatele.
Datum uplatnění bude den, kdy si uplatníte nárok na odpočet. Během čtvrtletí se nic nestane, když si uplatníte nárok na odpočet o pár dnů dřív, než máte k dispozici daňový doklad (neměla byste). Koncem čtvrtletí ale věnujte dokladům pozornost. Zamyslete se, zda jste v poslední den čtvrtletí mohli mít v rukách doklad, který byl vystaven na samém konci čtvrtletí, nebo dokonce až na počátku dalšího čtvrtletí:-) Pokud usoudíte, že ano, tak jej uplatněte, důkazní břemeno je na Vás. Jestliže je zřejmé, že jste doklad museli dostat později, tak uplatněte nárok na odpočet až v dalším čtvrtletí.
IP zaznamenána

Dagmar80

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 65
Datum PF - DPH, KH
« Odpověď #4 kdy: Leden 12, 2016 »

Tak už je mi vše totálně jasné, děkuji Vám oběma.
IP zaznamenána
Stran: [1]