Motivační příspěvek poskytnutý vysokoškolákovi
23.12.2011, Ing. Marie Pitková, Zdroj: Verlag Dashöfer
Dle zákona o daních z příjmů lze při splnění daných podmínek uplatnit do daňových nákladů motivační příspěvek poskytnutý žákovi nebo studentovi.
Dotaz:
Může zaměstnavatel zahrnout do daňově uznatelných nákladů motivační příspěvek poskytnutý na základě smluvního stavu vysokoškolákovi připravujícímu se pro poplatníka na výkon profese do výše 5 000 Kč? Jak dlouho musí být dotyčný zaměstnán, je to nějak omezeno, co se týče odpravování let, musí odpracovat nějakou dobu, než může tento příspěvek dostávat nebo ho může dostávat ihned po nástupu do pracovního poměru? Děkuji
Odpověď:
Dle ustanovení § 24 odst. 2 písm. zu) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění (dále ZDP), je daňovým výdajem poplatníka motivační příspěvek poskytnutý na základě sjednaného smluvního vztahu žákovi nebo studentovi připravujícímu se pro poplatníka na výkon pracovní činnosti ? profese, a to do výše 2 000 Kč měsíčně, v případě studenta vysoké školy pak do výše 5 000 Kč měsíčně. Zákon ve svých ustanoveních současně stanoví, že motivačním příspěvkem se pro účely tohoto zákona rozumí: stipendium, příspěvek na stravování, ubytování, vzdělávání ve vzdělávacích zařízeních související s budoucím výkonem profese, jízdné v prostředcích hromadné přepravy do místa vzdělávání a na pořízení osobních ochranných prostředků a pomůcek poskytovaných nad rámec zvláštních právních předpisů. Zákon o daních z příjmů počínaje rokem 2011 stanoví limit pro daňovou uznatelnost motivačních příspěvků poskytovaných žákům nebo studentům. Jedná se o tzv. podnikové stipendium, které je zdanitelným příjmem žáka nebo studenta v souladu s ustanovením § 6 odst. 1 písm. d) ZDP. Jedná se o daňovou podporu na zajišťování odborné výuky na středních a vyšších odborných školách poskytnuté studentovi např. v podobě podnikového stipendia, který se na základě smluvního ujednání pro zaměstnavatele připravuje jako budoucí zaměstnanec. Částka motivačního příspěvku poskytovaná nad zákonem stanovený limit není přitom podle § 25 odst.1 písm. j) ZDP pro zaměstnavatele daňovým výdajem (jednalo by se o výdaj nad limity stanovené tímto zákonem). Bližší smluvní podmínky smlouvy o poskytnutí motivačního příspěvku, uzavřené mezi zaměstnavatelem a žákem či studentem připravujícím se pro výkon budoucí profese, nejsou zákonem nijak stanoveny. Podmínkou daňové uznatelnosti motivačního příspěvku je, že se student připravuje na budoucí výkon profese u poplatníka, a to na základě smlouvy uzavřené mezi poplatníkem a studentem. Daňová uznatelnost motivačních příspěvků je limitována částkou 2 000 Kč a v případě vysokoškolského studenta částkou 5 000 Kč měsíčně. Část příspěvku přesahující tento limit se za daňový výdaj nepovažuje /§ 25 odst. 1 písm. j) ZDP/. Naopak na straně studenta - budoucího zaměstnance se jedná o příjmy plynoucí v souvislosti s budoucím výkonem práce ve smyslu § 6 odst. 1 písm. d) ZDP, jež podléhají dani z příjmů, popřípadě též zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Nemá-li student jiné příjmy, bude pro něj výhodné podepsat prohlášení k dani, aby mu při výpočtu zálohy na daň z příjmů mohla být odečtena základní sleva na dani na poplatníka a sleva na studenta. Daňová povinnost se mu tím zpravidla nevznikne.
Se studentem by měla být sepsána smlouva o smlouvě budoucí (ve smyslu toho, že po ukončení studia student bude Vaším zaměstnancem), v této smlouvě sjednán motivační příspěvek ve formě:stipendia, příspěvek na stravování, ubytování, jízdné, poskytnutí pomůcek apod.). Zákonem ani výklady či stanovisky doposud nejsou řešeny případy, kdy student předčasně ukončí studium nebo ke společnosti, která mu poskytovala motivační příspěvek, z nejrůznějších důvodů nenastoupí. Zákon o daních z příjmů a také důvodová zpráva podmiňují daňovou uznatelnost motivačního příspěvku zaměstnaneckým vztahem. Z toho podle mého názoru vyplývá, že pokud nebude zaměstnanecký vztah uzavřen, budou poskytnuté motivační příspěvky daňově neuznatelným nákladem.