Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Benefity  (Přečteno 1967 krát)

jirinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Benefity
« kdy: Září 11, 2015 »

Dobrý den,

chci se zeptat ohledně poskytování benefitů: zaměstnavatel OSVČ - fyzická osoba chce přispívat zaměstnanci na kulturní a sportovní akce. Může tyto výdaje poskytovat jako tzv. benefity? Dočetla jsem se, že ne, že toto lze pouze, pokud by se jednalo o s.r.o. (ne o fyzickou osobu). Je to pravda? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14835
Benefity
« Odpověď #1 kdy: Září 12, 2015 »

Není to pravda. Tzv. zaměstnanecké benefity poskytuje zaměstnavatel a je jedno, zda je právnickou či fyzickou osobou. Pozor na správné zdanění.
IP zaznamenána

jirinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Benefity
« Odpověď #2 kdy: Září 14, 2015 »

Děkuji za odpověď. Zeptám se tedy jinak: zaměstnavatel OSVČ proplatí zaměstnanci permanentku na cvičení (resp. zaplatí fakturu vystavenou přímo od poskytovatele cvičení jemu na účet). Může si tuto fakturu OSVČ dát do daňově uznatelných výdajů? OSVČ vede daňovou evidenci.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14835
Benefity
« Odpověď #3 kdy: Září 14, 2015 »

Faktura musí být na zaměstnavatele, který ji uhradí poskytovateli cvičení. Zaměstnanec bude mít nepeněžní příjem, který je osvobozen od daně a ze kterého se neodvádí ZP ani SP. Úhradu faktury si OSVČ nemůže dát do daňově uznatelných výdajů (§ 6/9/d) + § 25/1/h) ZDP).

Pokud by si zaměstnanec koupil permanentku a zaměstnavatel mu ji proplatil (zaměstnanec by měl peněžní příjem), pak také nedaňový výdaj, navíc je nutné u zaměstnance zdanit a odvést ZP a SP.
IP zaznamenána
Stran: [1]