Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Neoznámení zahájení samostatně výdělečné činnosti zdravotní pojišťovně  (Přečteno 4286 krát)

VF007

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Zdravím,

prosím Vás o radu. Dne 1. 8. 2015 jsem s jednou nejmenovanou společností podepsal smlouvu o obchodním zastoupení, což se předpokládám považuje za zahájení samostatně výdělečné činnosti??? Naivně jsem si myslel, že na oznámení zahájení SVČ zdravotní pojišťovně a OSSZ mám tak měsíc času, ale nyní jsem s překvapením zjistil, že v případě ZP je povinností nahlásit tuto skutečnost do 8 dní. Prosím Vás tedy o radu, jak nyní postupovat a co mi případně hrozí?

Děkuji.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387

Dobrý den, netuším, co Vám hrozí, řekla, bych že to pojišťovna nebude řešit, okamžitě bych šla na ZP a zahájení podnikání bych nahlásila. Hlavu Vám nikdo neutrhne. Všeobecně vzato se všechny změny vždy hlásí do 8 dnů.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387

A samozřejmě totéž OSSZ.
IP zaznamenána

Motyczka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Musím ohlásit novou práci i ČPZP, nebo se ohlašuje jen u VZP?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud tou novou prací myslíte zahájení samostatné výdělečné činnosti a jste pojištěn u ČPZP, tak ano. Oznamovací povinnost plyne ze zákona o veřejném zdravotním pojištění (§ 10) a platí u všech zdravotních pojišťoven.
IP zaznamenána

Motyczka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Citace: Zdena
Pokud tou novou prací myslíte zahájení samostatné výdělečné činnosti a jste pojištěn u ČPZP, tak ano. Oznamovací povinnost plyne ze zákona o veřejném zdravotním pojištění (§ 10) a platí u všech zdravotních pojišťoven.
Jo, to jsem přesně myslel. A je někde stanoveno, do kdy to musím nahlásit, nebo to i ČPZP můžu udělat kdykoliv? Nikde tuto informaci totiž nemůžu najít... :-(  A ještě jeden dotaz - s manželkou chceme přehlásit dceru od VZP právě k ČPZP. Jak to fungujete? Pokud se to tady moc nehodí, nemusíte mi odpovídat. Děkuju
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

§ 10 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění:
\"Pojištěnec, který je osobou samostatně výdělečně činnou, je povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti nejpozději do osmi dnů ode dne, kdy tuto činnost zahájil nebo ukončil. Pojištěnec, podnikající na základě živnostenského oprávnění, splní tuto povinnost i tehdy, učiní-li oznámení příslušnému živnostenskému úřadu17b).\"

Na možnost oznámení prostřednictvím živnostenského úřadu bych moc nespoléhala, raději bych oznámila samostatně.

Pokud jde o přehlášení dítka k ČPZP, tak si pospěšte a udělejte to do konce září. Všechny potřebné informace najdete na stránkách ČPZP:
http://www.cpzp.cz/main/index.php
IP zaznamenána
Stran: [1]