Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ ? přechod z vedlejší na hlavní činnost  (Přečteno 3398 krát)

ISIIS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10

Ahojte,

bol som OSVČ na vedľajšiu činnosť už niekoľko rokov popri štúdiu na univerzite. Dňa 26.6.2015 som dokončil štúdium. Túto skutočnosť som oznámil zdravotnej poisťovni pre zmenu výšky platby za poistenie (VZP) aj sociálnej poisťovni kvôli zmene výšky dôchodkového poistenia (CSSZ).

CSSZ
Vedľajšiu činnosť som vykonával 1. až 6. mesiac (podľa § 9 odst. 6 zákona č. 155/1995 Sb) - aspoň časť v mesiaci som bol študentom. Nechápem ale prečo mi pani za prepážkou dala informácie, že ešte aj za 7. mesiac mám zaplatiť starú čiastku (nižšiu ako je minimálna).
OTÁZKA: V prehľade o príjmoch pre CSSZ označím, že som bol OSVČ na vedľajšiu činnosť len 1-6 mesiac, takže za ten 7 budem tak či tak doplácať... alebo sa mýlim? Pretože, podľa informácii od tej pani to skôr chápem tak, že by som si tam mal označiť, že som bol študent 1-7 mesiac. Čo vlastne nie je pravda.

VZP
Vo VZP mi bolo oznámené, že za 6. mesiac ešte nemusím platiť minimálnu čiastku za zdravotné poistenie, takže som za 6 mesiac zaplatil nižšiu čiastku.

Ale fakt je ten, že si to odporuje s tým, čo je napísané v poučení prehľadu:

Minimální vyměřovací základ pro OSVČ v roce 2014 nebyl stanoven v kalendářním měsíci, ve kterém po celý tento kalendářní měsíc trvala některá z následujících skutečností: a) plátcem pojistného byl i stát ... (nezaopatrené dieťa)

OTÁZKA: V prehľade o príjmoch pre VZP budem označovať teda, že som bol študent len 1-5 mesiacov?

To by ale znamenalo, že by som už aj za 6. mesiac mal zaplatiť vyššiu čiastku. A nezdá sa mi to spravodlivé, pretože aj keď som bol OSVČ celý 6. mesiac tak som fyzicky vykonával činnosť - podnikal len dva dni z mesiaca.

Podľa predpisu § 3a odst. 3 - Předpis č. 592/1992 Sb. (http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-592)
Som zistil len to, že existuje nejaké rozhodné obdobie o ktorom mi nie je jasné, či sa tým myslí celý kalendárny mesiac. Ale VZP to vníma ako celý kalendárny mesiac.

Ale potom mi pani za prepážkou zasa podala zlé informácie. Existuje niekto vo VZP a CSSZ, kto má v tejto veci vôbec jasno? :-(

Ďakujem pekne.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15018
OSVČ ? přechod z vedlejší na hlavní činnost
« Odpověď #1 kdy: Červenec 08, 2015 »

VZP
Za nezaopatřené děti je plátcem pojistného stát. Nezaopatřenost se posuzuje podle § 11 zákona č. 117/1995 Sb. (zákon o státní a sociální podpoře). Po dobu soustavné přípravy na budoucí povolání jste nezaopatřeným dítětem do věku 26 let. Za soustavnou přípravu na budoucí povolání se považuje kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole a to bez ohledu na výdělečnou činnost dítěte.
V přehledu o příjmech a výdajích můžete označit, že jste byl studentem v měsících 1 až 6, protože jste byl státním pojištěncem ještě celý červen.
IP zaznamenána

ISIIS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
OSVČ ? přechod z vedlejší na hlavní činnost
« Odpověď #2 kdy: Červenec 15, 2015 »

Ďakujem pekne.
Tak to je v poriadku, ešte sa musím informovať v CSSZ, pretože sa mi nezdá, aby som u nich mohol byť OSVČ na vedľajšiu činnosť za 1 až 7 mesiacov.
IP zaznamenána

ISIIS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
OSVČ ? přechod z vedlejší na hlavní činnost
« Odpověď #3 kdy: Srpen 11, 2015 »

Takže oficiálne je to tak, že zdravotná poisťovňa sa riadi svojim zákonom a CSSZ zasa svojim. Čo je samozrejme logické. Nelogické je len to, že to nie je pri zdravotnom poistení a dôchodkovom rovnako.

Takže vysvetlím na mojom príklade.
Dokončil som v 6. mesiaci štúdium. 6 mesiac som ešte považovaný za študenta vo VZP aj CSSZ. Preto za ten mesiac môžem ešte platiť nižšie poistenie ako je minimálne. 7. mesiac už pre zdravotnú poisťovňu nie som študent, avšak pre CSSZ áno.

Preto pri prehľade pre CSSZ budem na OSVČ s vedľajšou činnosťou 1 až 7 mesiac
pre VZP budem mať v prehľade vedľajšiu činnosť len 1 až 6 mesiac.

Je to divné, ale je to tak správne.
IP zaznamenána
Stran: [1]