Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu  (Přečteno 8315 krát)

PetraVindlisova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Citace: Zdena
Dobrý den. Pokud bych chtěla oznámit přerušení, tak bych se nenechala odmítnout jen na základě ústního sdělení nějaké paní. Hodila bych oznámení na podatelnu, nechala si potvrdit kopii a dál ať si s oznámením dělají, co chtějí. Nebo Vám paní z FÚ písemně potvrdí, že nejste povinen oznamovat finančnímu úřadu přerušení činnosti?
To je fak, na podatelně dostanu potvrzení, že je změna nahlášena :-)
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30

Dobrý den Zdeno,
tak jsem tu zase. Vaše rady mi velmi pomohly a nakonec jsem postupoval tak, že jsem  5.11. přešel z hlavní činnosti na vedlejší a k 31.12. 2015 jsem přerušil živnost. Splnil jsem povinnosti k VZP a PSSZ. Mám připravené daňové přiznání za rok 2015 a přehledy pro VZP a PSSZ. Osobní automobil mám stále v majetku (pořízen 2011) a dodávku jsem prodal 24. 2. 2016. Na prodej dodávky jsem podepsal řádnou kupní smlouvu a předávací protokol. Kupující složil v den koupě ve dvou splátkách na můj účet příslušnou částku a ještě týž den jsme auto přehlásili.                                                                                                                                       - Měl bych vystavit fakturu na prodej auta nebo stačí kupní smlouva? Vzhledem ke kontrolnímu hlášení bych asi měl vystavit fakturu, že?                                                                                          
-Zdeno, mohu teď zrušit registraci k DPH a pak vyřadit z majetku osobní automobil, který bych neměl 5 let prodat, abych z něj nemusel nic odvádět?                                                            
-  Mohu  podat zrušení registrace dne 29. 2. 2016? Vím, že vyrozumění přijde asi až za měsíc. Pokud mi přijde vyrozumění třeba 20. 3. 2016, budu podávat kvartální přiznání k DPH a kontrolní hlášení v dubnu do 25. 4. jako vždy (jsem čtvrtletní plátce)?                                              
-  Do přiznání k DPH mám odvést DPH z prodaného automobilu, nic jiného nebudu mít.  Mám příjem z prodeje automobilu v přiznání k DPH vykázat někde ve zvláštní kolonce?

Zdeno, neporadila byste mi, s vyplněním kontrolního hlášení? Budu tam mít pouze jediný údaj a to
289 000 kč s dph za prodej automobilu. Tedy pokud Vás to nebude moc zatěžovat. Vím, že jste zavalena žádostmi o radu. Moje účetní, bohužel náhle tragicky zahynula a já se tu ve všem dost plácám??.

Díky za Váš čas a ochotu.

Hezký večer


Mirek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dobrý večer, Mirku.

Pokud jste dodávku prodal osobě nepovinné k dani (typicky běžný občan), které nemusíte vystavit daňový doklad, tak stačí kupní smlouva. Pokud jste prodal podnikající fyzické osobě, nebo právnické osobě, tak by kupní smlouva postačila jen v případě, že by obsahovala náležitosti daňového dokladu podle § 29 zákona o DPH (označení osoby, která uskutečňuje plnění, daňové identifikační číslo osoby, která uskutečňuje plnění, označení osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje, daňové identifikační číslo osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje, evidenční číslo daňového dokladu, rozsah a předmět plnění, den vystavení daňového dokladu, den uskutečnění plnění nebo den přijetí úplaty, pokud před uskutečněním plnění vznikla povinnost ke dni přijetí úplaty přiznat daň nebo přiznat uskutečnění plnění, pokud se liší ode dne vystavení daňového dokladu, jednotkovou cenu bez daně a slevu, není-li obsažena v jednotkové ceně, základ daně, sazbu daně, výši daně). Jestli kupní smlouva tyto údaje neobsahuje, tak vystavte daňový doklad (fakturu).

Pokud jste měl za posledních 12 měsíců (únor 2015 až leden 2016) obrat pod 1 mil. Kč, tak můžete požádat o zrušení registrace. Po zrušení registrace vyřaďte osobní auto z obchodního majetku. Pokud je neprodáte do 5 let od vyřazení z OM, tak nebudete mít žádné další povinnosti. Kdybyste chtěl auto darovat, tak můžete hned po vyřazení z OM bez daňových dopadů.

Přiznání k DPH a kontrolní hlášení podáte ve stejném termínu, jako vždy (do 25. dubna 2016), i kdyby Vám FÚ zrušil registraci už k 29.2.2016. Kdyby zrušili registraci například až 2. 4. 2016, tak byste musel podat i přiznání (případně i kontrolní hlášení) za 2. čtvrtletí.

Jestli nebudete mít žádné jiné plnění, tak do přiznání k DPH a do kontrolního hlášení uvedete pouze prodej automobilu. V přiznání se uvádí do ř. 1 a do ř. 51 do sloupce S nárokem na odpočet (řádek 51 nemá vliv na výpočet daně).

Způsob vykázání v kontrolním hlášení bude záviset na tom, komu jste auto prodal.
Do oddílu A.5.:
- při prodeji fyzické osobě nepovinné k dani (běžný občan)
- při prodeji fyzické osobě povinné k dani - neplátci, která nesdělila své DIČ
V oddílu A.5. stačí vyplnit základ daně a daň 1, to je vše.
Do oddílu A.4.:
- při prodeji plátci DPH, nebo právnické osobě, u nich určitě znáte DIČ.
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30

Dobrý večer Zdeno,
opravdu díky moc za Vaše rady. Velmi si toho cením. Zdeno, počítá se do obratu i prodej dodávky? Vím, že je v žádosti o zrušení registrace i tato kolonka (výše obratu za 12 měsíců a za poslední tři měsíce). Obrat počítám asi z dokladů bez DPH že?
A ještě, chápu tedy dobře, že když jsem prodal auto fyzické osobě nepovinné k dani (běžný občan), vyplním v kontrolním hlášení pouze v oddílu A.5 základ daně a daň 1, je to tak? Vím, že to píšete v odpovědi, ale pro jistotu se raději ještě ptám.
Díky a zdravím

Mirek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dobrý večer, Mirku.
Prodej dodávky se podle ustanovení § 4a odst. 2 zákona o DPH do obratu nepočítá.
Obrat počítáte z dokladů bez DPH. Započítávají se i plnění, která odběratel dosud nezaplatil.
V kontrolním hlášení vyplníte pouze v oddílu A.5 základ daně a daň 1.
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30

Dobré ráno Zdeno,

díky za rychlou odpověď. Hned vyplním formulář a jedu na FÚ zrušit registraci k DPH a silniční dani. Jak mi přijde vyjádření o zrušení registrace k DPH (snad to pošlou do konce března, abych nemusel řešit 2. čtvrtletí), vyřadím druhé auto z majetku. Zdeno, je potřeba vyřazení auta z obchodního majetku nějak papírově ošetřit? Nebo stačí na kartu HM napsat, že byl automobil vyřazen z majetku a datum vyřazení?  

Pokud vše dořeším s DPH (vyřazení auta, přiznání k dph a kontrolní hlášení), už mi zbývá jen zdanit příjem za prodej dodávky a to až v přiznání k dani z příjmů za rok 2017, že?

Příjem z prodeje auta budu danit jako ostatní příjmy podle § 10 ZDP, které nepodléhají odvodům ZP a SP. Jak jste mi radila dříve. Jako výdaj bych uplatnil zůstatkovou hodnotu dodávky (předpokládám, že je to částka cena ? uplatněné odpisy celkem (částka zbývající k úplnému odepsání automobilu). Dám to do kolonky výdajů nebo je pro to speciální kolonka? Pak do přiznání uplatním ještě náklady spojené s převodem auta a bude to snad vše.  

Zdeno, nevím, jak bych to bez Vás zvládl, teď jsou všichni zavaleni řešením kontrolního hlášení a nikdo nemá čas. Jsem Vám opravdu moc moc vděčný za rady a za Vaši ochotu pomáhat všem na tomto fóru.

Ještě jednou díky a přeji hezký den

Mirek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dobrý večer, Mirku.

Vyřazení auta z OM není třeba papírově ošetřovat. Stačí, když na kartu majetku poznamenáte datum vyřazení.

Příjem z prodeje dodávky uvedete do přiznání k dani z příjmů za rok 2016, které podáte v roce 2017. Příjem uvedete do přílohy č. 2, do části Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona). Jako druh příjmů můžete zapsat C-prodej vyřazeného obchodního majetku. Ve sloupci příjmů bude cena dodávky bez DPH. Do výdajů si uplatníte zůstatkovou cenu dodávky, to je vstupní cena po odečtení uplatněných odpisů (částka zbývající k úplnému odepsání automobilu). Můžete připočítat prokazatelně vynaložené náklady, spojené s prodejem auta. Výdaje můžete uplatnit pouze do výše příjmů (v § 10 nemůžete vykázat případnou ztrátu z prodeje).

Vidím, že máte přehled a věřím, že byste všechno úspěšně zvládl sám i bez pomoci:-) Mějte se fajn, ať se Vám daří.
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30

Dobrý den Zdeno,

díky za rychlou a kvalifikovanou odpověď, bez Vás bych to určitě nezvládl.

Mějte se hezky a přeji hezký den a ať se Vám také daří.


Mirek
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]