Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Je legální pronájem bytu na dohodu o provedení práce?  (Přečteno 2374 krát)

wdc

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu zda mohu jako nepodnikatel pronajímat byt tímto způsobem:

uzavřu smlouvu s firmou, která se zabývá pronájmem nemovitostí, oni budou byt pronajímat od A do Z
a zisky mi budou platit jako nepodnikateli na dohodu o provedení práce

Je to v pořádku?

zde stránka o DPP: http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php
píšete tam \"Zaměstnanec ani zaměstnavatel neplatí zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění z odměn 10 tisíc Kč nebo méně za měsíc (hrubého) u jednoho zaměstnavatele.\"

Nepočítám s tím, že bych získal více než 4000 Kč měsíčně.

děkuji
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Je legální pronájem bytu na dohodu o provedení práce?
« Odpověď #1 kdy: Červen 09, 2015 »

Dobrý den.

A jakou práci pro tu firmu budete na Dohodu o provedení práce vykonávat?
Jak bude firma evidovat limit 300 hodin za rok?
Podle mého názoru takto nelze. A to ani nauvažuji fakt, že pokud byste nepodepsal Prohlášení k dani (pokud jste někde jinde zaměstnán), tak by firma musela srazit 15% srážkovou daň a Vaši odměnu snížit. Registrace ke srážkové dani u fú je samozřejmostí, včetně kompletní mzdové agendy.

Může Vám firma přece na základě sjednané Smlouvy zprostředkovávat pronájem bytu a vyplácet zisk z pronájmu, který zdaníte podle §9 Zákona o daních z příjmů (Příloha č.2 DAP)  Neplatíte žádné SP ani ZP.

Nebo máte pro úvahu s DPP ještě jiný důvod?
IP zaznamenána

wdc

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Je legální pronájem bytu na dohodu o provedení práce?
« Odpověď #2 kdy: Červen 10, 2015 »

Děkuji,

máte pravdu, že ta DPP by asi nešla, nenapadlo mě to.

Rozumím tomu prosím správně, že i bez DPP když by to byl pravidelný příjem (z pronájmu od firmy, která by ho zajišťovala), nemusel bych být osvč a platit soc. pojištění? Pouze bych vyplňoval jako OBZP daňové přiznání 1x ročně a daň je nějakých 20% z příjmů?

Není prosím někde návod jak na to zdanění příjmů z pronájmu v případě, že jsem OBZP?

děkuji
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Je legální pronájem bytu na dohodu o provedení práce?
« Odpověď #3 kdy: Červen 10, 2015 »

Pokud jste ve vztahu ke zdravotnímu, případně sociálnímu pojištění OBZP a máte příjmy pouze z pronájmu, tak nemusíte být OSVČ. Do konce března následujícího roku odevzdáte DPFO, kde si uplatníte základní slevu na poplatníka a ze základu daně odvedete 15% daň.

Předpokládám, že by se jednalo o jeden byt. Pokud by bylo bytů k pronájmu  více, tak si bohužel nejsem jistá, že ŽL nepotřebujete :-(.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14847
Je legální pronájem bytu na dohodu o provedení práce?
« Odpověď #4 kdy: Červen 10, 2015 »

Pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostorů není živností. Pronajímatel nepotřebuje živnostenské oprávnění (na pronájem by je ani nedostal) a je jedno, kolik nemovitostí pronajímá.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
IP zaznamenána
Stran: [1]