Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: dotace z ÚP na zaměstnance  (Přečteno 6775 krát)

jola

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
dotace z ÚP na zaměstnance
« kdy: Květen 28, 2015 »

Dobrý den,
potřebuji poradit  s dotací od ÚP. Klient si vyřídil dotaci z ÚP na zaměstnance. Od 1.6. přijme zaměstnance a bude dostávat každý měsíc dotaci na mzdu. Dotace bude zdanitelný příjem. Potřebovala  bych vědět ,zda se musí vézt daňová evidence. U klienta vedu paušál. Když přijdou na kontrolu budou chtít vidět evidenci /peněžní deník/ ,jak je zaúčtována dotace. Jak to bude,když se vede paušál ? Prosím paní Zdenu o radu.
Děkuji za odpovědi.

                                                                                                             Jarmila
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dotace z ÚP na zaměstnance
« Odpověď #1 kdy: Květen 29, 2015 »

Dobrý den, paní Jarmilo.
Píšete o klientovi, takže zřejmě máte k dispozici program na vedení DE. Naťukala bych jeho doklady do DE, jestli pak v daňovém přiznání uplatní výdajový paušál, to už je na jeho svobodném rozhodnutí. Úřadu práce budete moci předložit DE, ve které uvidí dotaci v příjmech a mzdu a odvody na ZP a SP ve výdajích.
IP zaznamenána

ivana.o

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
dotace z ÚP na zaměstnance
« Odpověď #2 kdy: Květen 30, 2015 »

Dobrý den p. Zdeno, ještě k dotaci z úřadu práce, když má v podmínkách napsáno, že musí vést účetnictví a měl účto vést od 1. 5. 2015?
U výdajů % jde pak dotace do příjmu?


Děkuji
IP zaznamenána

jola

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
dotace z ÚP na zaměstnance
« Odpověď #3 kdy: Květen 31, 2015 »

Dobrý den paní Zdeno,
děkuji za odpověď. Udělám to tak,jak píšete. Povedu DE.
Zdravím.                 Jarmila.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dotace z ÚP na zaměstnance
« Odpověď #4 kdy: Květen 31, 2015 »

Citace: ivana.o
Dobrý den p. Zdeno, ještě k dotaci z úřadu práce, když má v podmínkách napsáno, že musí vést účetnictví a měl účto vést od 1. 5. 2015?
U výdajů % jde pak dotace do příjmu?


Děkuji
Podle mého názoru by měl vést účetnictví od prvního dne účetního období, tedy od 1. 1. 2015. Kdykoliv během roku začíná vést účetnictví podnikatel, který zahajuje činnost, nebo se nechal zapsat do obchodního rejstříku.

Pokud vím, tak i u výdajů % by měla dotace jít do příjmů.

Možná byste obhájili přijatou dotaci v nedaňových příjmech jako plnění z uplatnění nástrojů státní politiky zaměstnanosti, které je osvobozeno od daně podle § 4/1/h) ZDP. Výdaje, kryté dotací, pak do nedaňových výdajů.

Pročtěte článek zde:
http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/dokument/doc-d35012v44647-dotace-v-ucetnictvi-a-danich-z-prijmu/
Autor uvádí, že ZDP ani zákon o zaměstnanosti již nijak blíže neupřesňují \"nástroje státní politiky zaměstnanosti\", tak se za ně výkladově považují všechny aktivity úřadů podporující zaměstnanost, jako jsou např. podpora v nezaměstnanosti, podpora při rekvalifikaci, příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, hmotná podpora na vytváření nových pracovních míst, na rekvalifikaci a školení, příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa, příspěvek na zapracování, příspěvek při přechodu na nový podnikatelský program, příspěvek na chráněné pracovní místo nebo na chráněnou pracovní dílnu.

Podobný názor na zdanění dotace od ÚP (v souvislosti s vytvořením nového pracovního místa pro OSVČ) jsem nalezla zde:
http://www.podnikatel.cz/clanky/prispevek-na-zrizeni-noveho-pracovniho-mista/

Oba články jsou ale staršího data, dnes už může platit jiný výklad.
IP zaznamenána

ivana.o

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
dotace z ÚP na zaměstnance
« Odpověď #5 kdy: Červen 01, 2015 »

Děkuji za odpověď a mám ještě otázku, na ÚP jsem se ptala zda musím vést účetnictví a paní mi nedokázala odpovědět, vedu
DE od začátku roku tak nevím kde to zjistím?  Asi povedu dále DE a uvidíme.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dotace z ÚP na zaměstnance
« Odpověď #6 kdy: Červen 01, 2015 »

Zkuste požádat ÚP o změnu podmínek dotace.
IP zaznamenána

ivana.o

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
dotace z ÚP na zaměstnance
« Odpověď #7 kdy: Červen 04, 2015 »

Děkuji a zkusím požádat ÚP.  A PÚ nemůže vést od 1. 1. 2015 v té době nevěděl a ani nežádal o dotaci.

S pozdravem hezkého dne.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dotace z ÚP na zaměstnance
« Odpověď #8 kdy: Červen 04, 2015 »

Pokud jde o den zahájení vedení účetnitví zkuste prostudovat § 4 ZoÚ, možná jsem špatně hledala.
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-563#cast2
IP zaznamenána

ivana.o

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
dotace z ÚP na zaměstnance
« Odpověď #9 kdy: Červen 10, 2015 »

Dobrý den p. Zdeno, tak jsem volala na ÚP a  chtěla je požádat o změnu podmínek, tak paní již k této situaci věděla více, řekla, že tam není napsáno PÚ a že když vedu DE tak mám pokračovat ve vedení a při kontrole musím předložit peněžní deník jak jste psala již paní předtím. Jste moc fajň a ještě jednou děkuji už jsem v klidu.
IP zaznamenána
Stran: [1]