Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Znovuobnovení živnosti  (Přečteno 1462 krát)

petakapo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Znovuobnovení živnosti
« kdy: Květen 03, 2015 »

Dobrý den,

ráda bych se prosím informovala na náležitosti k obnovení svých živností.
V roce 2004 jsem přerušila 2 své živnosti: Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách (volná)... a Poskytování tělovýchovných služeb (vázaná). Dosud jsem je neobnovila, ale ráda bych tak učinila v dohledné době. Byla to má hlavní činnost a byla jsem plátcem DPH. Zajímalo by mne prosím následující:

1) Nyní jsem zaměstnancem na hlavní prac.poměr a živnosti bych chtěla obnovit jako \"vedlejší činnosti. Výdaje bych chtěla uplatnit paušálem a nebudu plátcem DPH. Co vše bude prosím potřeba připravit pro:
Živnostenský úřad
Finanční úřad
Zdravotní pojišťovnu
Sociální
Je potřeba kontaktovat ještě někoho jiného, kromě výše uvedených?

2) Další činnosti (jen pro odsouhlasení): založím si účet - (stačí jeden pro obě činnosti?), povedu si Evidenci příjmů a pohledávek, 1x ročně podám Přiznání k dani z příjmů FO, následující rok mi podle příjmů vypočítají zálohy na zdravotní, nemusím platit sociální pokud nebudu mít zisk vyšší než 62.261,- Kč.

3) Doklady bych chtěla vystavovat ručně na tiskopis - mohu použít jednu číselnou řadu, nebo od sebe musím činnosti oddělit a používat 2 tiskopisy pro každou činnost zvlášť? A je ještě potřeba razítko?

4) Trvalé bydliště a místo podnikání mám v Brně - bude můj místně příslušný FÚ v Brně, i když tam již více než rok nežiju a podnikat budu na Severní Moravě?

Předem moc děkuji za odpověď, najdete-li si na ni čas.
S pozdravem Pavla
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Znovuobnovení živnosti
« Odpověď #1 kdy: Květen 03, 2015 »

1) Na živnostenském úřadě oznamte, že obnovujete činnost. Pokračování v provozování živnosti se oznamuje Změnovým listem, formulář najdete na webových stránkách živnostenského úřadu, například zde:

http://www.praha1.cz/cps/media/CRM_2015_Zmenovy_list.pdf

Formulář můžete využít i pro oznámení finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a OSSZ (kolonka 16).

2) Nejste povinna založit si podnikatelský účet, můžete používat svůj osobní. Je ale vhodné oddělit soukromé platby od podnikatelských a mít pro podnikání zvláštní účet. Některé banky (například Fio) nabízejí podnikatelské účty zdarma. Stačí jeden účet pro obě činnosti. Dále, jak píšete: evidence příjmů a pohledávek, 1 x ročně daňové přiznání a Přehledy o příjmech a výdajích pro ZP a OSSZ. Jako zaměstnanec nemusíte platit zálohy na ZP, stačí 1 x ročně zaplatit pojistné (do 8 dnů od podání Přehledu). Pokud obnovíte podnikání v květnu, a nechcete za rok 2015 doplácet sociální pojištění, tak byste měla mít daňový základ max. 42.576,- Kč.

3) Můžete používat jednu číselnou řadu dokladů. Razítko není potřeba, ale jestli budete vypisovat údaje do faktur ručně, tak Vám určitě usnadní práci.

4) Váš místně příslušný FÚ bude v Brně, podle místa trvalého bydliště.
IP zaznamenána

petakapo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Znovuobnovení živnosti
« Odpověď #2 kdy: Květen 05, 2015 »

Dobrý den paní Zdenko,

moc Vám děkuji za odpovědi.
Ještě malý dodatečný dotaz k výše uvedenému: Když budu mít u obou živností nově výdaje na paušál (předtím jsem měla skutečné) a nebudu také nově plátcem DPH (oproti minulosti) tak předpokládám, že po tak dlouhé době neprovozování živností (2004) nebude potřeba upravit základ daně a podat dodatečné daňové přiznání??? Zatím děkuji. P.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Znovuobnovení živnosti
« Odpověď #3 kdy: Květen 05, 2015 »

Nic takového není třeba:-)
IP zaznamenána

petakapo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Znovuobnovení živnosti
« Odpověď #4 kdy: Květen 06, 2015 »

Děkuji Vám moc za cenné rady. P.
IP zaznamenána
Stran: [1]