Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prodej zboží na Slovenskému odběrateli  (Přečteno 1465 krát)

Didina55

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Prodej zboží na Slovenskému odběrateli
« kdy: Březen 20, 2015 »

Dobrý den,
jsem OSVČ, plátce DPH. Naskytla se mně možnost prodeje mých výrobků-zboží Slovenskému podnikateli, který není plátce DPH. Jednalo by se o roční obrat max. do 50 tis. Kč. Zajímá mě, jaké povinnosti ve vztahu k DPH mám. Předpokládám, že fakturu vystavím s DPH 21 % a také ji odvedu svému FÚ. (Nevím, jestli to hraje nějakou roli, ale nákup proběhne u mne ve firmě v Kč a převoz zboží na Slovensko si zajistí odběratel sám). Plynou z tohoto prodeje pro mne další povinnosti (souhrnné hlášení...)? Případně, pokud by bylo možné odpovědět mně i na další otázku, jak by se celá situace změnila v případě, že by se Slovenský odběratel stal plátcem DPH.
Předem Vám moc děkuji za Váš čas a ochotu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
Prodej zboží na Slovenskému odběrateli
« Odpověď #1 kdy: Březen 20, 2015 »

Pokud prodáváte zboží slovenskému neplátci, tak vystavíte fakturu s 21% DPH a tím to končí. Chováte se stejně, jako kdybyste prodávali českému zákazníkovi.

Pokud byste prodávali slovenskému plátci, tak můžete prodej zboží osvobodit od daně podle § 64 zákona o DPH. Jestliže prodej proběhne v ČR a zákazník si sám zajistí dopravu zboží na Slovensko, tak budete muset prokázat, že zboží bylo přepraveno do jiného členského státu. Jako důkazní prostředek může sloužit písemné prohlášení pořizovatele. Při dodání zboží do jiného členského státu podáváte souhrnné hlášení:
http://www.jakpodnikat.cz/souhrnne-hlaseni-dph.php
IP zaznamenána
Stran: [1]