Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Změna uplatňování výdajů ze skutečných na paušální zpětně  (Přečteno 4836 krát)

lucyz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den, prosím o radu zda je možné:
1. podat dodatečné DP za rok 2012 a 2013 u podnikatele, který uplatňoval skutečné výdaje a změnit na výdaje procentem.
Výdaje procentem by se mu vyplatily víc a podstatně by snížily daň z příjmu.
2. Pokud ad1) ano tak lze podat opravný přehled za tyto roky zpětně na ZP a OSSZ a zažádat o přeplatky?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

1. Ano, je to možné.
2. Ano, lze podat opravné přehledy a žádat o přeplatky.
IP zaznamenána

lucyz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den, děkuji za odpověď. Bohužel dnes jsem obdržela vyjádření příslušného FÚ a tam jsou opačného názoru :-(.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Předpokládám, že jste obdržela od FÚ písemné vyjádření. Mohu se zeptat, co brání podání dodatečného přiznání kvůli změně způsobu uplatňování výdajů?
IP zaznamenána

novakovpetra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Jsem OSVČ. Nemám žádné závazky, zásoby, záloha pouze pohledávku za FÚ ke konci r.2013 za vratku na DPH,
můžu přejít hned na na paušál procentem z příjmů za období 2014? Dříve jsem vedla PÚ. Děkuji
IP zaznamenána

lucyz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Citace: Zdena
Předpokládám, že jste obdržela od FÚ písemné vyjádření. Mohu se zeptat, co brání podání dodatečného přiznání kvůli změně způsobu uplatňování výdajů?
Dobrý den paní Zdeno,
z FÚ jsem bohužel pisemne vyjadreni neobdržela, vzhledem k tomu ze se názory na toto téma dosti rozchazeji napsala jsem dotaz na Fin. reditelstvi a dnes jsem obdržela odpověď:
...Souhlasíme s Vámi uvedeným názorem, že ZDP v § 7 zamezuje v dodatečném
daňovém přiznání změnit způsob uplatnění výdajů z výdajů stanovených
procentem z příjmů (paušálem) na výdaje prokazatelně vynaložené.
V opačném případě zákon nebrání změnit v dodatečném daňovém přiznání
výdaje prokazatelně vynaložené na výdaje stanovené procentem z příjmů.
Není důvodu odepřít daňovému subjektu možnost nové volby, ve které může
zohlednit změněné skutečnosti. Procesní povinnost předložit dodatečné daňové
přiznání na vyšší daň (nižší ztrátu) stanovená v § 141 daňového řádu, má
pochopitelně základ v konkrétní hmotněprávní úpravě, jinými slovy konkrétní
zvýšení daňové povinnosti včetně např. povinnosti vyloučit částky z daňově
uznatelných výdajů, má svůj původ v hmotněprávní úpravě, která se procesně
odrazí v povinnosti předložit dodatečné daňové přiznání. To platí za předpokladu,
že daňový subjekt svoji poslední známou daňovou povinnost zvyšuje, tj.
výsledná daň je i po této změně vyšší než poslední známá daňová povinnost.
Pokud by po změně uplatňování výdajů byla daňová povinnost nižší než
poslední známá daňová povinnost, jednalo by se o snížení daně
prostřednictvím pouhé změny ve způsobu uplatňování daňově účinných
výdajů, což dle závěrů rozšířeného senátu připustit nelze (viz rozsudek
Nejvyššího správního soudu 9 Afs 78/2013 ? 28 ze dne 5.7.2014).......

Z tohoto pokud jsem to pochopila správně vyplýva, že změnit lze ale pouze v případě že bude vyšší daň v případě snižování daně změnit zpětně skutečné výdaje na paušál NELZE.
IP zaznamenána

lucyz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

A ještě jeden poznatek...při podání dodatečného daňového přiznání při přechodu ze skutečných výdajů na paušální (dodanění pohledávek) dvě pracovnice FÚ tvrdily že poplatníkovi bude
vyměřeno penále a nechtěly si to nechat vymluvit....Nakonec mi řekly, že pokud jim řeknu podle jakého zákona a paragrafu si myslím že by penále být vyměřeno nebylo že se na to podívají.
Dopadlo to dobře vše si nastudovaly a nakonec penále nevyměřily :-)  Takže se nebojte si stát za svým názorem ani na FÚ totiž kolikrát nevědí co a jak :-).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Dobrý den, děkuji za cennou informaci, rozsudek Nejvyššího správního soudu 9 Afs 78/2013 jsem neznala. Také mi z něj vyplynulo, že je možné změnit způsob uplatnění výdajů jen v případě, kdy se podává dodatečné přiznání z důvodu nápravy zjištěné chyby a že výsledná daň bude i po změně způsobu uplatnění výdajů vyšší. Pokud by si chtěl jenom snížit daň, tak, bohužel, nemůže podat dodatečné přiznání.
IP zaznamenána

Jana287

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

V roce 2014 jsem poprvé použila výdaje %, v dodatečném přiznání za 2013 dodaním pohledávky, opravím přehled na OSSZ a opravím také přehled na ZP nebo 1. jsem pohledávky r. 2013 zaplacené v r. 2014 měla nechat v příjmu 2014. Můžete poradit?
2. Lze dodatečné přiznání za r. 2013 rozdělit na spolupracující osobu?
IP zaznamenána
Stran: [1]