Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpisování majetku  (Přečteno 1018 krát)

rehurekz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
Odpisování majetku
« kdy: Březen 05, 2015 »

Dobrý den,
chtěl bych poprosit o radu, jak postupovat v případě, že OSVČ, plátce DPH, pořídila v roce 2013 hmotný majetek k podnikání, z jehož ceny uplatňovala DPH. Majetek vede na inventární kartě. V roce 2013 uplatňovala z hlediska daně z příjmů výdaje paušálem. V roce 2014 přešla na vedení daňové evidence, tj. skutečné výdaje.
Dotaz:
Majetek, který byl pořízen v roce 2013 nemohl být v roce 2013 odpisován (z důvodu paušálních výdajů), ale v roce 2014 může uplatnit odpis? Pokud ano, bude se počítat odpis jako za druhý rok odpisování? Podle mého mínění je za rok 2013 považováno, že pokud uplatňujeme paušální výdaje, je v nich zahrnut i odpis ve své maximálně možné výši, tzn. že výše uvedený majetek, jako by byl 1 rok odepisován. Pojmem \"odpis v maximálně možné výši\" se rozumí odpis, který vychází vyšší, tj. zrychlený, případně zvýšený o 10% vstupní ceny nebo se může rozhodnout pro odpisy rovnoměrné a bez 10% navýšení v 1. roce? Druhá varianta by vycházela jako výhodnější.
A ještě důležitý dotaz. V jedné odborné publikaci jsem se dočetl, že podle zákona o daních z příjmů: cituji \"Majetek lze do obchodního majetku zahrnout pouze při vedení daňové evidence anebo při vedení účetnictví. V období, kdy uplatňuje poplatník výdaje paušálem nemůže tento hm. majetek vložit do svého obch. majetku.\" Ze zákona o DPH však vyplývá, že plátce DPH, který je poplatník daně z příjmů FO uplatnující paušální výdaje, je povinen vést evidenci obch. majetku pro účely DPH. Není mi tedy jasné, zda v tomto uvedeném případě může OSVČ vůbec majetek odepisovat v obdobích, kdy povede daňovou evidenci.
 
Děkuji za odpověď

Zdeněk
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15073
Odpisování majetku
« Odpověď #1 kdy: Březen 07, 2015 »

Pokud OSVČ uplatňovala v roce pořízení automobilu výdaje procentem z příjmů, tak neměla pro účely daně z příjmů obchodní majetek (§ 4/4 ZDP). Auto nebylo kam vložit, nemohla tudíž ani odpisovat. 1.1.2014 může auto vložit do OM a rok 2014 bude prvním rokem odpisování.

Pro účely DPH je obchodní majetek definován odlišně, takže pro účely DPH má auto v OM už od roku 2013. Odpisy HM vyplývají ze zákona o daních z příjmů, s DPH nemají nic společného.
IP zaznamenána
Stran: [1]