Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak přiznat DPH za přijetí služby z USA?  (Přečteno 4092 krát)

Kros

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Jak přiznat DPH za přijetí služby z USA?
« kdy: Březen 04, 2015 »

Dobrý den,
jsem neplátce DPH, ale kvůli přijetí služby jsem podal registraci identifikované osoby.
Přijal jsem službu z USA z čehož podle všeho pro mě vyplývá abych jako identifikovaná osoba podal přiznání a zaplatil DPH.

1) To co mě zajímá je, na jakém řádku toto přiznat. Ř.5 asi slouží jen pro přijetí z EU, takže v tomto případě asi na řádek 12?

Problém je, že na faktuře je adresa z USA, ale firma má i nějaké DIČ pro EU. Na faktuře je uvedeno toto:
\"DPH:EUxxxxxxxxx\" (kde x jsou čísla)

Co toto číslo znamená? Ve VEISu si nemám ani šanci toto číslo ověřit, jelikož nenáleží žádnému členskému státu.

Mám to přiznat na ř.12 nebo 5., když ta firma má DIČ pro EU?


2) Mám se řídit částkou, která mi byla stržena z účtu, nebo mám částku na faktuře převést podle kurzu ČNB ve dni, kdy jsem dostal fakturu a provedl platbu? Ta částka se trošku liší v řádech halířů tak nevím, jestli to nebude vadit? Mám potom tuto částku zaokrouhlit, nebo ne a zaokrouhlím jen daň?

Budu moc rád za pomoc,
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jak přiznat DPH za přijetí služby z USA?
« Odpověď #1 kdy: Březen 04, 2015 »

1) Čísla, které nenáleží žádnému členskému státu EU, bych si nevšímala a přiznala bych plnění na řádku 12.

2) Do přiznání k DPH bych přepočítala kurzem ČNB platným buď ke dni poskytnutí služby (DUZP) nebo ke dni, kdy jste provedl platbu - podle toho, co nastalo dříve. Daň vypočítejte z nezaokrouhlené částky. Do přiznání pak uvádíte základ daně i daň v celých korunách.
IP zaznamenána

Kros

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Jak přiznat DPH za přijetí služby z USA?
« Odpověď #2 kdy: Březen 06, 2015 »

Děkuji moc.

\"Do přiznání pak uvádíte základ daně i daň v celých korunách.\"
Aha. Nevěděl jsem, že i základ daně je potřeba uvádět zaokrouhleně v celých korunách. Tak to jste mě zachránila :)

Zaokrouhluje se to normálně 1,2,3,4 -> dolů a 5,6,7,8,9 -> nahoru? Někde totiž čtu, že se to zaokrouhluje vždy nahoru a někde zase že po zaokrouhlení musí vyjít sudé číslo, tak nevím.

P.S.: Jinak v přiznání identifikované osoby za příjem služby mi stačí jen tento řádek a nic víc? Co třeba řádky v části IV.? Tam mi není moc jasný smysl a nevím, jestli něco vyplňovat?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jak přiznat DPH za přijetí služby z USA?
« Odpověď #3 kdy: Březen 06, 2015 »

Zaokrouhluje se normálně. Pokud máte do jednoho řádku víc položek, tak zaokrouhlete až jejich součet.
Stačí vyplnit řádek 12 a přenést do ř. 62 a 64. Část IV. nevyplňujete, protože identifikované osoby nemají nárok na odpočet daně.
IP zaznamenána

Kros

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Jak přiznat DPH za přijetí služby z USA?
« Odpověď #4 kdy: Březen 07, 2015 »

Aha, omlouvám se, špatně jsem to napsal. Je mi jasné, že jako IO nemám nárok na odpočet. Myslel jsem právě tu část VI.

Děkuji moc.
IP zaznamenána

Kros

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Jak přiznat DPH za přijetí služby z USA?
« Odpověď #5 kdy: Březen 14, 2015 »

Dobrý den,
měl bych ještě jednu otázku.

Co vyplnit do \"Hlavní ekonomická činnost\"?
Má to být nějak konkrétně vyplněno, nebo tam musí být konkrétně vypsaná jedna z činností co mám na výpisu z živnostenského rejstříku?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jak přiznat DPH za přijetí služby z USA?
« Odpověď #6 kdy: Březen 14, 2015 »

Vyhledejte se na ARES zde (stačí zadat IČ): http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_es.html.cz

Vpravo vedle svého jména uvidíte Odkazy. Klikněte na RES. V části Klasifikace ekonomických činností - CZ-NACE si vyberte převažující činnost.
IP zaznamenána

Kros

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Jak přiznat DPH za přijetí služby z USA?
« Odpověď #7 kdy: Březen 19, 2015 »

Děkuji. Jen doplňující otázka. Pokud mám fakturu z 11.2. a v ten den jsem provedl platbu, ale na účtě mám tuto platbu až k 13.2., tak dph mám přiznat (a převést) k tomu 11.2.? Není mi totiž úplně jasné, co znamená DUZP.

Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jak přiznat DPH za přijetí služby z USA?
« Odpověď #8 kdy: Březen 19, 2015 »

Při poskytnutí služby je důležitý den jejího skutečného poskytnutí, nebo den, kdy jste provedl platbu. Daň přiznáváte k tomu dni, který nastal dříve. Nevím, kdy dodavatel poskytl službu, pokud 11. 2., tak přiznáte daň k tomuto dni. Pokud jste napřed zaplatil, a pak jste teprve přijal službu, tak přiznáte daň 13.2. Jestliže se částka liší jen o několik haléřů, tak to nemusíte řešit, případný rozdíl se ztratí v zaokrouhlení.
IP zaznamenána
Stran: [1]