Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ, vedlejší činnost a nemocenská  (Přečteno 3893 krát)

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ, vedlejší činnost a nemocenská
« kdy: Březen 02, 2015 »

Dobrý den, jsem OSVČ (vedlejší činnost) a zároveň pracuji  u jedné firmy na HPP. Firma za mě platí sociální, zdravotní i nemocenské pojištění. Ráda bych tedy zjistila, jak je to tedy s pojištěním. Moje příjmy budou minimální, takže sociální pojištění nemusím odvádět, zdravotní musím vždy, zpětně dle zisku a jak je to s nemocenským pojištěním? To je pro OSVČ (činnost bude tedy vedlejší) dobrovolné? A pokud ano, tak kdybych si ho platila jako OSVČ + mi ho platí i firma, tak to se mi pak bude vyplácet nemocenská jako 2x když je 2x placená? Nebo z jakého důvodu si například někdo platí dobrovolně nemocenské pojištění, když je OSVČ vedlejší? A pokud bych ho neplatila, tak to pro mě něco bude znamenat? Když tedy budeme předpokládat, že budu stále pracovat na HPP. děkuji moc za odpověd
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
OSVČ, vedlejší činnost a nemocenská
« Odpověď #1 kdy: Březen 02, 2015 »

Dobrý den, ano, nemocenské je dobrovolné, pokud máte minimální zisk, neplatíte sociální pojištění jako OSVČ vedlejší, nejde se myslím ani přihlásit k nemocenskému. Buďte ráda, že odvody za vás platí zaměstnavatel.
Pokud by jste jako OSVČ platila sociální, mohla by jste se dobrovolně přihlásit k NP, při případné nemoci by jste si v takové situaci nechala vystavit dvě neschopenky. Vězte, že za prvních 14 nemoci osvč není vypláceno nic od OSSZ, až od patnáctého dne. Takže ano, pak by jste měla dvě výplaty nemocenských dávek. Neznám nikoho, kdo je OSVČ vedlejší, a platí si nemocenské, snad někdo přispěje do diskuse.
Když nebudete dobrovolně platit NP jako OSVČ, při nemoci budete mít hrazeny dávky od zaměstnavatele a od OSSZ HPP, toť vše. Asi to neumím přesně popsat, když tak se ptejte.
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ, vedlejší činnost a nemocenská
« Odpověď #2 kdy: Březen 02, 2015 »

Děkuji moc, chápu to skvěle! díky
IP zaznamenána

Motlochová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
OSVČ, vedlejší činnost a nemocenská
« Odpověď #3 kdy: Březen 24, 2015 »

Dobrý den, mám důchod a jsem OSVČ (vedlejší činnost). Platím si nemocenské pojištění. Jak dlouho ročně můžu být na nemocenské. Děkuji Motlochová
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
OSVČ, vedlejší činnost a nemocenská
« Odpověď #4 kdy: Březen 24, 2015 »

Dobrý den, řekla bych tak dlouho, jak dlouho budete nemocná???
IP zaznamenána

Motlochová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
OSVČ, vedlejší činnost a nemocenská
« Odpověď #5 kdy: Březen 24, 2015 »

No ptám se proto, že na OSSZ mi řekli, že mám nárok na nemocenskou po čtrnácti dnech pouze 80 dnů v roce.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
OSVČ, vedlejší činnost a nemocenská
« Odpověď #6 kdy: Březen 24, 2015 »

OSVČ má nárok na nemocenské dávky až od 15. dne nemoci, to ano, ale jen 80 dnů, to je pro mne novinka.
IP zaznamenána

Motlochová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
OSVČ, vedlejší činnost a nemocenská
« Odpověď #7 kdy: Březen 24, 2015 »

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ, vedlejší činnost a nemocenská
« Odpověď #8 kdy: Březen 24, 2015 »

Myslím, že starobní důchodci mají podpůrčí dobu jenom 70 kalendářních dnů. Na nemocenské mohou být i déle, ale bez nemocenských dávek.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
OSVČ, vedlejší činnost a nemocenská
« Odpověď #9 kdy: Březen 24, 2015 »

Zase nová informace, děkuji, paní Zdeno.
IP zaznamenána
Stran: [1]