Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zaměstnanec,OSVČ a odpis dítěte  (Přečteno 6399 krát)

JendaCZE

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Zaměstnanec,OSVČ a odpis dítěte
« kdy: Březen 02, 2015 »

Dobrý den,
loňský rok jsem pracoval od ledna do cervence jako zamestnanec a k tomu jako OSVC na vedlejsi cinnost.Od srpna jsem pouze OSVC na hlavni cinnosti.Od dubna mame maleho potomka,ktereho jsem nahlasil v tehdejsim zamestnani,ze si ho budu odecitat ja a ne manzelka.Mohu si odecist ty 3 mesice (radek c.16 na Potvrzeni o zdanitelnych prijmech ze zavisle cinnosti,srazenych zalohach na dan a danove zvyhodneni) kdy jsem byl zamestnan dite v danovem priznani, ktere podavam uz jako OSVC a uplatnuji vydaje pausalem?Predem dekuji za odpoved.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Zaměstnanec,OSVČ a odpis dítěte
« Odpověď #1 kdy: Březen 02, 2015 »

Dobrý den, ano, můžete si dítě odečíst za celých 8 měsíců, od dubna do prosince (pokud neuplatňovala zvýhodnění na dítě manželka).
Započtete i měsíce zohledněné v potvrzení o příjmech, ono se to na str 4 daňové přiznání \"srovná\".
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14909
Zaměstnanec,OSVČ a odpis dítěte
« Odpověď #2 kdy: Březen 02, 2015 »

Kontrolní otázka: daňový základ ze zaměstnání (ř. 36 nebo 36a) je vyšší, než daňový základ z podnikání (ř. 37)?
IP zaznamenána

JendaCZE

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Zaměstnanec,OSVČ a odpis dítěte
« Odpověď #3 kdy: Březen 02, 2015 »

Daňový základ na řádku 36 je vyšší než základ z podnikání. Moc nerozumím tomu, že si mohu odečíst dítě za celých 8 měsíců, pokud už pracuji jen jako OSVČ a uplatňuji paušál.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14909
Zaměstnanec,OSVČ a odpis dítěte
« Odpověď #4 kdy: Březen 02, 2015 »

Posuzuje se celý rok, nikoliv jednotlivé měsíce. Jestliže jste dítě vyživoval celý rok, tak si můžete uplatnit daňové zvýhodnění za celý rok, pokud dodržíte podmínku § 35ca zákona o daních z příjmů:

\"Uplatní-li poplatník u dílčího základu daně podle § 7 výdaje podle § 7 odst. 7 nebo u dílčího základu daně podle § 9 výdaje podle § 9 odst. 4 a součet dílčích základů, u kterých byly výdaje tímto způsobem uplatněny, je vyšší než 50 % celkového základu daně, nemůže
a) snížit daň podle § 35ba odst. 1 písm. b),
b) uplatnit daňové zvýhodnění.\"

Za rok 2014 jste podmínku dodržel, neboť dílčí základ daně z podnikání nebyl vyšší než 50% celkového základu daně. Kdybyste měl dílčí daňový základ z podnikání vyšší, než základ ze závislé činnosti (zaměstnání), tak byste musel daňové zvýhodnění, které jste 3 měsíce uplatňoval v zaměstnání, vrátit.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Zaměstnanec,OSVČ a odpis dítěte
« Odpověď #5 kdy: Březen 02, 2015 »

Jelikož základ daně na ř.36 = zaměstnání máte vyšší než z podnikání, tak si můžete slevu na dítě uplatnit ve výši, jak psala paní JANAA, i když
uplatňujete výdaje paušálem.

Pokud by tomu bylo naopak, dítě by jste si uplatnit nemohl  -  § 35ca ZDP ( ZD z podnikání by byl vyšší než 50% celkového základu)
IP zaznamenána

JendaCZE

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Zaměstnanec,OSVČ a odpis dítěte
« Odpověď #6 kdy: Březen 03, 2015 »

Děkuji vám všem za rady a váš čas. Už jsem to z vašich odpovědí pochopil.
IP zaznamenána

JendaCZE

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Zaměstnanec,OSVČ a odpis dítěte
« Odpověď #7 kdy: Březen 12, 2015 »

Dobrý den, ještě k mému předchozímu tématu. Nepochopil jsem těch 50%, jak psala paní ZDENA v předchozí odpovědi.Ze zaměstnání mám na řádku č. 36: 275097,- a z podnikání řádek 37: 190605,-
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14909
Zaměstnanec,OSVČ a odpis dítěte
« Odpověď #8 kdy: Březen 12, 2015 »

Napsala jsem v podstatě totéž, co p. Jana a p. Jaromíra. Dílčí základ daně z činnosti, u které uplatníte paušální výdaje (uplatníte u příjmů z podnikání) nesmí být vyšší, než polovina celkového základu daně. Když máte základ daně ze zaměstnání vyšší, než základ daně z podnikání, tak je zřejmé, že jste dodržel výše uvedenou podmínku.
Celkový základ daně (zaměstnání + podnikání) bude 465.702,- Kč.
50% z celkového daňového základu bude 232.851,- Kč.
Jestliže si chcete uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě, tak dílčí základ daně z podnikání nesmí překročit částku 232.851,- Kč. Vy máte na řádku 37 dílčí základ daně pouze 190.605,- Kč, takže si můžete uplatnit daňové zvýhodnění, případně i slevu na vyživovanou manželku.
IP zaznamenána

rouman2580

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Zaměstnanec,OSVČ a odpis dítěte
« Odpověď #9 kdy: Květen 04, 2015 »

dobry den, mel bych takovy dotaz má přítelkyně má 5letýho syna, bydlíme pod jednou střechou a jsme tu i oba nahlášení, přítelkyně má syna soudem přiděleného na sebe a chtěl jsem si s jejím souhlasem ho odečíst z daní 2roky zpětně protože minulý rok měla bydliště u rodičů a rodiče si ho z daní neodečetli. jsem OSVČ a přítelkyně je OSVČ od září 2014. prý po přítelkyni potřebuji podpis pravého otce jejího syna. co je na tom pravdy? a když tak kolik je možné odečíst 2roky zpětně když se do toho ještě započítá školka? děkuji vám za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14909
Zaměstnanec,OSVČ a odpis dítěte
« Odpověď #10 kdy: Květen 04, 2015 »

Dítě přítelkyně si nemůžete odečíst z daní, ani když bydlíte pod jednou střechou.
IP zaznamenána
Stran: [1]