Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Předčasný důchod  (Přečteno 20523 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Předčasný důchod
« Odpověď #15 kdy: Leden 30, 2010 »

Zkuste se informovat u své Správy sociálního zabezpečení.
IP zaznamenána

Jana Kuželová

  • Host
Předčasný důchod
« Odpověď #16 kdy: Březen 24, 2010 »

Dobrý den, mám podaný návrh na invalidní důchod ze zdravotních důvodů. Ten mi určitě neumožní uhradit všecky nutnosti které měsíčně hradit musím. Ráda bych se zeptala, jestli je možné podnikat na živnostenský list a pobírat důchod (plný nebo částečný - pokud mi vůbec bude přiznán). Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Předčasný důchod
« Odpověď #17 kdy: Březen 24, 2010 »

Ano, je to možné.
IP zaznamenána

anna56

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Předčasný důchod
« Odpověď #18 kdy: Září 07, 2010 »

DOBRY DEN JMENUIJ SE ANNA, JE MI 56 LET A CTELA BYCH DO PREDCASNEHO DUCHODU O 3 ROKY DRIVE.MAM ODPRACOVANO 21LET V CESKE REPUBLICE ,NYNI ZIJI VE SPOJENEM KRALOVSTVI ,ZIJI TADY JIZ 13 LET Z TOHO MAM ODPRACOVANO ,11LET  BUDE SE MI POCITAT TOTO ODPRACOVANI DO CESKEHO DUCHODU A JAK? MUZETE MI PORADIT? DEKUJI ZA ODPOVED
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Předčasný důchod
« Odpověď #19 kdy: Září 08, 2010 »

Obraťte se na správu sociálního zabezpečení, adresy a kontakty zde: http://www.jakpodnikat.cz/ossz.php
IP zaznamenána

milka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Předčasný důchod
« Odpověď #20 kdy: Listopad 08, 2010 »

Dobrý den,chtěla bych odejít do předčasného důchodu o 3 roky dříve.Nárok mám 12.12.2010.Pobírám 10 let částečný invalidní důchod.Bude mi předčasný důchod krácen trvale?Děkuji za odpověď Milka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Předčasný důchod
« Odpověď #21 kdy: Listopad 09, 2010 »

Ano, dočasně krácený předčasný starobní důchod už byl zrušen. Od 1.1.2010 zákon o důchodovém pojištění zná jen jeden druh předčasného starobního důchodu a to trvale krácený.
IP zaznamenána

cervenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Předčasný důchod
« Odpověď #22 kdy: Listopad 11, 2010 »

Dobrý den, prosím o odpověď..jsem v předčasném důchodu a pracuji na DPP, kde mi zaměstnavatel sráží srážkovou daň 15% - nemám tam podepsané prohlášení...zároveň mám od 1.1. 2010 ŽL, to je vedlejší činnost že? Nebudu mít z podnikání za rok 2010 větší příjem než 15 tisíc, tudíž jsem si myslela, že napíšu čestné prohlášení na FÚ, abych nemusela podávat daňové přiznání...je to tak v pořádku? a jak je to ze zdravotním pojištěním?
děku moc moc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Předčasný důchod
« Odpověď #23 kdy: Listopad 12, 2010 »

Pokud budete mít hrubý příjem (tedy příjem před odečtením výdajů) z podnikání do 15.000,- Kč a nevykazujete ztrátu, dohoda je zdaněná srážkou, tak nemáte povinnost podat daňové přiznání (§ 38g ZDP). Čestné prohlášení také není povinné, ale myslím, že je vhodné je na FÚ podat.

Přehledy o příjmech a výdajích se odevzdávají povinně, dokonce i tehdy, když nemáte za celý rok žádný příjem, ale podnikání vám běží (neoznámila jste přerušení). Na obou přehledech najdete políčko, ve kterém zaškrtnete, že jste neměla povinnost podat daňové přiznání. Příjmy v přehledech uvedete podle skutečnosti a u výdajů se můžete rozhodnout, zda uplatníte skutečné (silně pochybuji, že by je kdy kdo kontroloval), nebo si výdaje vypočítáte procentem z příjmů. U neřemeslné živnosti se uplatňují výdaje ve výši 60% příjmů.

SP: pokud jste v předčasném důchodu, tak si musíte pohlídat, aby vám nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ. Účast za rok 2010 by vznikla při daňovém základu (příjmy z podnikání po odečtení výdajů) 56.901,- Kč. To platí při celoročním podnikání, pokud jste ohlásila na OSSZ zahájení činnosti např. od června 2010, tak počítejte s poloviční hranicí.  

ZP: na základě přehledu o příjmech a výdajích si vypočítáte a odvedete pojistné za rok 2010. V roce 2011 budete platit zálohy. Nemusíte respektovat minimální vyměřovací základ, platíte pojistné (a v dalším roce zálohy) jen z toho, co jste opravdu vydělala.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]