Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Předčasný důchod  (Přečteno 20522 krát)

rakovam

  • Host
Předčasný důchod
« kdy: Září 08, 2008 »

dobrý den, mám dotaz, před časem jsem slyšela informaci, že pokud chci jít do předčasného důchodu a nemít jej krácený o příslušná procenta, stačí si sociální pojištění (na dobu o kterou chci odejít do starobního důchdu dřív), předplatit.
Je to pravda?
Pokud ano, jak to funguje?
Bude mi důchod vyplácen až od termínu řádného odchodu do SD a ty dva nebo tři roky budu bez příjmu?
Kdy to může být pro mě výhodné a kdy ne?
Mohu si v té době přivydělávat? A jaké daňové povinnosti by mi z tohoto příjmu vyplývaly?

Díky za odpovědi na mé otázky. :o)))
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Předčasný důchod
« Odpověď #1 kdy: Září 26, 2008 »

Při předčasném důchodu si můžete přivydělat  - viz
http://www.duchody-duchodci.cz/soubeh-starobniho-duchodu-prijmem-osvc.php
IP zaznamenána

Renata

  • Host
Předčasný důchod
« Odpověď #2 kdy: Listopad 21, 2008 »

Dobry den chtela bych jit o 1 rok drive do predcasneho duchodu o kolik budu kracena a jestli,az nastoupim do starobniho duchodu se to upravi,nebo ta castka zustava kracena stejna jak u predcasnyho duchodu.dekuji moc za odpoved Renata
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Předčasný důchod
« Odpověď #3 kdy: Listopad 21, 2008 »

Pokud nejste poživatelkou invalidního důchodu, pak vám bude starobní důchod trvale krácen. Více zde: http://www.mpsv.cz/cs/618
IP zaznamenána

terezka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Předčasný důchod
« Odpověď #4 kdy: Květen 08, 2009 »

Dobrý den, v říjnu 2009 budu mít 2 roky do předčasného důchodu. Vzhledem ke změnám od r. 2010, chtěla bych odejít do tohoto důchodu v prosinci 2009. Jaký je Váš názor zda je to pro mne výhodnější než v roce 2010. Děkuji za odpověď - Terezka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Předčasný důchod
« Odpověď #5 kdy: Květen 09, 2009 »

Pokud vám chybí jen 2 roky k dosažení důchodového věku, tak se vás zpřísnění od roku 2010 nijak nedotkne, předčasný důchod se bude krátit o 0,9% za každých 90 dní stejně, jako kdybyste odešla do předčasného důchodu v prosinci 2009.
Odchod do předčasného důchodu ještě v roce 2009 je výhodnější pro toho, komu chybí k dosažení důchodového věku více, než 720 dnů.
IP zaznamenána

Vilém Pavlík

  • Host
Předčasný důchod
« Odpověď #6 kdy: Září 29, 2009 »

Prosím o radu jak stanovit správné datum odchodu do předčasného důchodu o dva roky,aby nedošlo ke krácení o 1,5,ale pouze 0,9 když  datum odchodu do důchodu je 13.leden 2012(narozen jsem 13.9.1949).moc děkuji
IP zaznamenána

Kamil Knížák

  • Host
Předčasný důchod
« Odpověď #7 kdy: Říjen 20, 2009 »

Dobrý den,
zkuste kouknout na http://poradna.finance.cz/penze
Je tam dost podobných dotazů, mohlo by vám to pomoci. Případně můžete položit přímo váš dotaz..
IP zaznamenána

Darina

  • Host
Předčasný důchod
« Odpověď #8 kdy: Listopad 04, 2009 »

Dobrý den,
prosím mám jeden dotaz. Pokud půjdu do předčasného důchodu a budu v předčasném důchodu podnikat na živnostenský list, kolik si můžu vydělat. Je to nějak omezené?
Děkuji moc za odpověď
Darina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Předčasný důchod
« Odpověď #9 kdy: Listopad 04, 2009 »

Nesmíte vykázat základ daně z podnikání ve výši, která by zakládala vaši účast na důchodovém pojištění. Letos je limit v průměru 4.711,- Kč za každý měsíc podnikání.
Hlavně dejte pozor na odchod do předčasného důchodu v průběhu roku. Do vyměřovacího základu se vám započítají i příjmy (základ daně), které jste vykázala v době před odchodem do předčasného důchodu. Mnohdy je lepší přerušit podnikání ode dne přiznání důchodu do konce roku.
IP zaznamenána

mambab

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Předčasný důchod
« Odpověď #10 kdy: Leden 10, 2010 »

Dobrý den, prosím vás chci se zeptat na následující věci: od 20. 12. 2009 mám přiznaný částečný invalidní důchod na jeden rok a nárok na starobní důchod  mám 13.4.2011, kdybych šla po roku /t.j. 20.12.2010/ na předčasný starobní důchod bude mi tento navždy krácený nebo jen do doby řádného nástupu na starobní důchod? A ještě se chci zeptat zda jsem udělal lépe když jsem šla do důchodu v roce 2009 nebo by bylo výhodnější jít až letos v lednu? Moc děkuji za odpověd M.
IP zaznamenána

hana hahnelova

  • Host
Předčasný důchod
« Odpověď #11 kdy: Leden 10, 2010 »

21.8. budu mít 58 let,chtela bych jít do předčasného dúchodu ,pracuji ve zdravotnictví,chci se zeptat o kolik budu krácená na duchodě budu mít odpracováno 39 let. Termín starobního dúchodu je 21.8. 2011. Děkuji za odpověd
IP zaznamenána

jana verbikova

  • Host
Předčasný důchod
« Odpověď #12 kdy: Leden 14, 2010 »

Dobrý den,mám dotaz kdy je pro taťku nejlepší jít do předčasného důchodu? Je nar.20.5.1951 a do důchodu by měl jít 20.1.2014. Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Ranna

  • Host
Předčasný důchod
« Odpověď #13 kdy: Leden 19, 2010 »

plný invalidní důchod pobírám od 14.3.2002 měla bych nárok na tzv. dočasně krácený předčasný důchod a od kdy ? za odpověd děkuji
IP zaznamenána

bozena

  • Host
Předčasný důchod
« Odpověď #14 kdy: Leden 25, 2010 »

Dobry den,jsem r.1953,mam 2deti.Do predcas.duchodu bych mela jit v srpnu 2012.Od 1986 jsem si pripriblizne vadelavala tak v prumeru 5let 1500kc dalsick asi tak 4000 dalsich 5let7000kc a dale 9000kc.Muzete mi priblizne rict o kolik korun bych tak prisla?Dekuji
IP zaznamenána
Stran: [1] 2