Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nelze odepisovat darovaný dům?  (Přečteno 2425 krát)

martinarie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Nelze odepisovat darovaný dům?
« kdy: Březen 03, 2015 »

Můj manžel vlastní dům, který má v obchodním majetku. Na tomto domě v době trvání našeho manželství dojde k celkové rekonstrukci a tím k zásadnímu navýšení jeho hodnoty. Rekonstrukce bude zaplacena jak ze společných peněz, tak i z mých peněz, které jsem měla našetřené před manželstvím. Jsme domluveni, že mi manžel daruje polovinu domu. Znamená to opravdu, že ho už nikdy nebude moci v podnikání odepisovat (§27j ZDP)? Lze to udělat jinak, aby půlka domu přešla na mě a zároveň ho manžel mohl odepisovat? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15018
Nelze odepisovat darovaný dům?
« Odpověď #1 kdy: Březen 03, 2015 »

Ne, neznamená to, že by manžel nikdy nemohl dům v podnikání odepisovat. Sníží cenu nemovitosti a dále bude odpisovat už jenom svoji polovinu domu. Spoluvlastnictví a technické zhodnocení majetku ve spoluvlastnictví řeší § 28/5 ZDP.

§ 27 písm. j) ZDP se vztahuje na případy, kdy vlastník získá hmotný majetek darováním a darování bylo osvobozeno od daně. To znamená, že byste nemohla odpisovat svoji polovinu domu, kdybyste ji vložila do OM.
IP zaznamenána

martinarie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Nelze odepisovat darovaný dům?
« Odpověď #2 kdy: Březen 04, 2015 »

Děkuji za odpověď. Pak mne napadá, že pokud provedeme rozšíření společného jmění manželů, vyhnuli bychom se pojmenování \"darování\"? Při rozšíření SJM bychom neplatili ani daň z příjmů, ani daň z nabytí nemovitosti a mohli bychom odepisovat celý dům.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15018
Nelze odepisovat darovaný dům?
« Odpověď #3 kdy: Březen 04, 2015 »

Ano, pokud rozšíříte SJM, tak se vyhnete pojmenování darování. Při darování mezi manžely, ani při rozšíření SJM se neplatí daň z příjmů, ani daň z nabytí nemovitých věcí. Při rozšíření SJM můžete odpisovat celý dům.
IP zaznamenána
Stran: [1]