Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daňové přiznání  (Přečteno 2543 krát)

7Barbora7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Daňové přiznání
« kdy: Únor 08, 2015 »

Dobrý den,
již jednou sem se zde dotazovala, zda je nutnost podávat daňové přiznání, v případě, že mé výdaje z podnikání byly 0,-. Odpovědí mi bylo, že nemusím. Ale před nedávnem mi přišel ze zdravotní pojišťovny formulář ,,Přehled OSVČ,,. Byla jsem se na pojišťovně zeptat, co s tím mám dělat, bylo mi řečeno, že je třeba přiložit k daňovému přiznání.
Absolutně si s tím teď nevím rady. Do podnikání mě nalákali, se vším mi ta nejmenovaná firma pomohla a když jsem pak z rodinných důvodů musela spolupráci ukončit, musela jsem ještě zaplatit ,,pokutu,, 10 000,-. Můžete mi prosím poradit jak tedy teď postupovat, co vyplnit a kde odevzdat? Nerada bych měla ještě nějaké popotahování s úřady :(. Za každou pomoc budu vděčná. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15047
Daňové přiznání
« Odpověď #1 kdy: Únor 08, 2015 »

Ano, dotazovala jste se v diskusi zde:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=13951

Měla jste si zjistit na OSSZ a u své zdravotní pojišťovny, zda jste u nich byla přihlášená jako OSVČ. Někdo si pouze vyřídí živnost, ale na ZP a na OSSZ se přihlásí až v okamžiku, kdy skutečně začne vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Někdo se přihlásí hned při vyřizování živnostenského oprávnění prostřednictvím jednotného registračního formuláře. Jestliže zdravotní pojišťovna poslala formulář Přehled OSVČ, tak jste tam určitě byla přihlášená. Předpokládám, že jste přihlášená i na OSSZ, takže budete muset odevzdat přehled i na OSSZ.

Přehledy se k daňovému přiznání nepřikládají.

Na finanční úřad bych napsala na volný list papíru krátké sdělení například v tomto znění:
V souladu s ustanovením § 136 odst. 5 zákona č. 280/2009 Sb. daňového řádu Vám sděluji,
že mi nevznikla povinnost podat za rok 2014 přiznání k dani z příjmu fyzických osob.
Pod to jméno, adresu, rodné číslo, datum a podpis.

V přehledu pro ZP v bodu 3. zaškrtněte, že nepodáváte daňové přiznání. V bodu 2. (neplatila povinnost hradit zálohy) zakřížkujte měsíce, ve kterých vám běžela na ŽÚ živnost a jako důvod zaškrtněte písmenko a) zaměstnání. Jestliže jste byla celou dobu zaměstnaná, tak do všech řádků nasázejte nuly.

Podobně vyplňte i přehled pro OSSZ /PSSZ/.  V řádcích 12, 13 a 14 zaškrtněte NE. V řádku 18 zaškrtněte, že jste vykonávala jen vedlejší činnost a v ř. 19 zaškrtněte Zaměstnání. V řádcích 24 a 25 NE. Do řádků 27 a 28 uveďte počet měsíců podnikání do okénka vedlejší. Do řádků 26 a 28 - 36 samé nuly.
IP zaznamenána

7Barbora7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Daňové přiznání
« Odpověď #2 kdy: Únor 13, 2015 »

Děkuji Vám moc za cenné rady. A mohu se zeptat, zda mi i z OSSZ zašlou přehled, nebo si jej musím někde vyzvednout? A kde mám pak odevzdat přehledy ze ZP i OSSZ? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15047
Daňové přiznání
« Odpověď #3 kdy: Únor 13, 2015 »

OSSZ už rozesílají Inventury pohledávek. Pokud jste se přihlásila jako OSVČ, tak by vám měla přijít každým dnem. Formulář přehledu o příjmech a výdajích neposílají, vyzvedněte si jej na pracovišti OSSZ nebo si jej můžete stáhnout ze stránek ČSSZ.  http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/osvc.htm
Přehledy o příjmech a výdajích můžete odevzdat nebo poslat na pracoviště, pod které spadáte podle bydliště (v Praze na kterékoliv pracoviště PSSZ).
IP zaznamenána

7Barbora7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Daňové přiznání
« Odpověď #4 kdy: Únor 17, 2015 »

Děkuji :) Inventura pohledávek již přišla. Takže tyto zálohy platit nemusím?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15047
Daňové přiznání
« Odpověď #5 kdy: Únor 17, 2015 »

Nemusíte platit zálohy. Jestli chcete mít jistotu, tak si vystřihněte z Pokynů k vyplnění přehledu \"P OT V R Z E N Í za rok 2014 o době trvání zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců pro účely posouzení výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti\" nechejte si je potvrdit od zaměstnavatele a odevzdejte spolu s přehledem.
IP zaznamenána

slunecnice

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
Daňové přiznání
« Odpověď #6 kdy: Březen 02, 2015 »

Dobrý večer,
chtěl bych se zeptat, když známý byl loni OSVČ, ale k poslednímu únoru svoji činnost ukončil a i u FU se odhlásil k 28. 2., tak teď když bude podávat DP si bude odečítat z daní slevu na poplatníka pouze za první dva měsíce? Účetnictví vedl někdy do května loňského roku a je již starobní důchodce. Děkujeme za odpověď.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Daňové přiznání
« Odpověď #7 kdy: Březen 02, 2015 »

Dobrý večer,

slevu uplatní v plné výši = 24 840 Kč, ta se nikdy nekrátí.
IP zaznamenána

slunecnice

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
Daňové přiznání
« Odpověď #8 kdy: Březen 02, 2015 »

Takže uplatní celých 12 měsíců ikdyž od 1.3. nebyl OSVČ ale pouze důchodce?
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Daňové přiznání
« Odpověď #9 kdy: Březen 02, 2015 »

Ano.
IP zaznamenána
Stran: [1]