Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Přenesená daňová povinnost-řádky v přiznání-prosím spěšnou radu  (Přečteno 6442 krát)

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135

Dobrý den,
prosím potřebuji nutně poradit, jak to je se řádky v daňovém přiznání při vystavení faktury plátci v režimu přenesení daňové povinnosti?? Ještě jsem se s tím nesetkala - skutečně ten kdo vystaví fakturu , tak v daňovém přiznání napíše na řádek 25 pouze základ daně a dost? to pak ale vychází velký nadměrný odpočet - je to prosím tak??? moc děkuji za rychlou odpověď.Nebo které řádky se musí ještě vyplnit?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ano. Na řádek 25 pouze základ daně (+ podat Výpis z evidence pro účely DPH podle § 92a zákona o DPH) a vznikne nadměrný odpočet.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135

děkuji, takže ten výpis z evidence - to bude výpis dodavatele a to mně , když budu na stránkách české daňové správy nějak navede - tedy zjednodušeně řečeno, nemám se toho zřejmě bát - najet na stránky ČDS a ono mě to již bod po bodu dokope se vším všudy co potřebuji? jen pak musím poslat na FÚ \"potvrzení podání učiněné datovou zprávou, neopatřenou uznávaným elektronickým podpisem\"  - myslím si to prosím dobře. Mám z toho stach, abych to udělala správně - budu to dělat poprvé,...děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ano, bude to výpis z pozice dodavatele. Nemusíte se bát, formulář Vás navede. Pokud jste FO a nemáte (zpřístupněnou) datovou schránku, tak můžete odeslat z EPO a pak doručit na FÚ ručně podepsané \"Potvrzení\".
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135

mezitím co jsem čekala na odpověď jsem se snažila pracovat na přiznání, samozřejmě mě to hlásí, že to chce ten výpis - nevím jak na to - to mám poslat přes EPO 2 soubory?? nebo ten výpis má být součást přiznání DPH - na to tedy nemohu přijít - nevím zda mám někde něco zatrhnout, aby mi to ten výpis nabídlo,....
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pošlete 2 soubory.

Zřejmě Vám to pouze hlásí informaci, že máte uvést údaj o hodnotě plnění a spolu s přiznáním máte předložit výpis z evidence pro daňové účely podle § 92a odst. 5.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135

aha, moc děkuji, skutečně mně to hlásí jako propustnou chybu. takže zašlu 2 soubory a po té musím ještě na FÚ zaslat podepsané  \"Potvrzení podání...\" a to se posílá jednak za Výpis z evidence a i za tiskopis DPH?? No snad to pro příště bude lepší, protože mi bylo řečeno pokud jednou pošlu takto elektronicky, tak již tiskopis DPH musím posílat vždy takto i kdyby nebyl režim přenesení daňové povinnosti - je to tak?? Ale ostatní daňová přiznání např. silniční dań, daňové přiznání za rok 2014 můžu i nadále dávat v papírové podobě?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

\"Potvrzení podání\" se odevzdává jednak za tiskopis DPH, jednak za Výpis z evidence. Jakmile jednou vznikne povinnost poslat nějaký formulář ohledně DPH elektronicky, tak už musíte všechna podání, která se týkají DPH, podávat elektronicky.  Pokud jde o ostatní přiznání, např. silniční daň, tak záleží na tom, zda jste fyzická nebo právnická osoba a pokud jste FO, tak zda má podnikatel nebo jeho zástupce datovou schránku.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135

fyzická osoba, datovou schránku nemáme. Pokud bych chtěla můžu ale nemusím tedy poslat přes EPO a doplnit \"Potvrzením podání\"??
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ostatní přiznání můžete podávat v papírové podobě.

Dobrovolnosti se meze nekladou. Kdyby se Vám EPO zalíbilo, tak můžete i ostatní podání posílat elektronicky a následně předat na FÚ \"Potvrzení o podání\".
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135

paní Zdeno, jste super, že jste mi věnovala čas a na vše odpověděla, velký díííííík
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135

paní Zdeno, tak přeci ještě jeden dotaz - pokud tedy vystavím fa v režimu přenesené daňové povinnosti - dochází pak v podstatě k velkému vrácení DPH, protože nákupy si samozřejmě DPH nárokuji zpátky , ale za uskutečnění služby žádné DPH neplatím. Pokud to takto v režimu přenesené daňové povinnosti bude třeba po celý rok, to opravdu již nemusím nikde žádné hlášení podávat, i když nám stále budou vycházet velíké odpočty, nebude to třeba zajímat FU ve zvýšené míře??
A prosím ještě o jednu radu - truhlář OSVČ plátce DPH pracuje pro stavební firmu, s truhlářem pracuje ještě jeden truhlář neplátce také OSVČ, on to té firmě fakturovat nebude, ale dostane peníze od truhláře, který vystaví v režimu přenesené daňové povinnosti firmě . Asi to není úplně vpořádku? nic méně to takto nebývá pravidlem, je to zcela vyjímečná situace - tedy OSVČ neplátce může vystavit truhláři plátci fa? , ale jakou stylizaci - napsat, že se jedná o práce na zakázce xy, nebo pouze nějaké přípravné práce  (např. ohoblování prken,... montážní práce,..)defakto na zakázce pracovali rovným dílem - od přípravy materiálu, přes samotné vyrobení až po montáž. děkuji moc za radu, snad jsem to napsala srozumitelně.Jedná se o to, aby truhlář plátce DPH, když už peníze neplátci vyplatil, tak , aby si snížil daňový základ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Při fakturaci v režimu přenesení vznikají nadměrné odpočty i jiným plátcům:-) Není to nic, co by FÚ ve zvýšené míře zajímalo. Podáte přiznání a výpis z evidence a to je vše. Z těchto dokumentů je zřejmé, že kdybyste z vykázaných plnění odvedli DPH, tak nadměrný odpočet zřejmě nevznikne.

Truhlář - plátce získal od stavební firmy zakázku a k její realizaci si sehnal subdodavatele. To je v pořádku. Truhlář - neplátce mu klidně může vyfakturovat práce, které na zakázce skutečně prováděl.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135

proč to tak hloupě zjišťuji, myslela jsem , aby mi to nebylo pak napadeno, že se jedná o tzv. \"švarcsystém\"
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Možná, kdyby takto pracovali celý rok a druhý truhlář byl spíše v postavení zaměstnance, například by používal materiál, nářadí nebo auto prvního truhláře. Ale píšete, že je to vyjímečná situace.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2