Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: HPP + OSVČ bez výdělku  (Přečteno 2874 krát)

Jakub1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
HPP + OSVČ bez výdělku
« kdy: Prosinec 27, 2014 »

Dobrý den Zdeno,

jsem zaměstnancem na HPP, ale zároveň jsem v roce 2014 měl od dubna aktivní ŽL a stále mám.
Nevznikl mi žádný zisk (bude až v roce následujícím), zatím jsem evidoval pouze náklady spojené s podnikáním.

S ohledem na daňové období, vzniká mi nějaká povinnost, je možné toho nějak využít?
Mám tuto skutečnost hlásit zaměstnavateli?? Nebo mohu celou situaci vyřešit bez toho, aby o tom zaměstnavatel věděl???

Mockrát děkuji za Vaší odpověď a přeji hezký den.


Jakub
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
HPP + OSVČ bez výdělku
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 28, 2014 »

Dobrý večer, Jakube.

Jestliže evidujete pouze náklady s pojené s podnikáním, tak vykážete daňovou ztrátu. V tom případě jste povinen podat daňové přiznání. Ztrátu si budete moci odečíst v 5 následujících zdaňovacích obdobích. Můžete odečítat postupně, nebo najednou, jak se to bude hodit, nelze odečítat od příjmů ze zaměstnání.

Pokud nemáte se zaměstnavatelem shodný předmět činnosti, tak zaměstnavatel nemusí o Vašem podnikání vědět. Po skončení roku nežádejte zaměstnavatele o roční zúčtování daně z příjmů, ale požádejte ho o vystavení potvrzení o výši příjmů a sražených zálohách s tím, že si sám podáte daňové přiznání.
IP zaznamenána

Jakub1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
HPP + OSVČ bez výdělku
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 28, 2014 »

Dobrý večer Zdeno,

mockrát děkuji za odpověď, je mi to jasné.

Jen mě ještě napadá, naše podnikání se trošku kříží druhem podnikání.
Zaměstnavatel i já podnikáme v cestovním ruchu, ale pro oba je cílová klientela naprosto jiná.
Jedná se o obyvatelstvo, které on není schopen uspokojit.
Nic, co je ve spojení s mým HPP nevyužívám k soukromému podnikání.

Je zde možný nějaký postih, když pominu vyhazov? :)


Děkuji Vám.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
HPP + OSVČ bez výdělku
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 28, 2014 »

Dobrý večer, Jakube,

jestliže máte Vy i zaměstnavatel shodný předmět činnosti (předměty činnosti lze ověřit v obchodním nebo živnostenském rejstříku), tak jste si měl předem vyžádat od zaměstnavatele písemný souhlas (§ 304 zákoníku práce).

Pokud by Vám zaměstnavatel prokázal, že jste mu svojí výdělečnou činností způsobil nějakou škodu, tak může požadovat náhradu škody.
IP zaznamenána

Jakub1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
HPP + OSVČ bez výdělku
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 29, 2014 »

Dobré ráno Zdeno,

děkuji za vysvětlení.
Mám ještě jeden dotaz (poslední).

Pokud bych nechtěl vykazovat daňovou ztrátu, o které píšete výše, cituji:
\"Jestliže evidujete pouze náklady spojené s podnikáním, tak vykážete daňovou ztrátu. V tom případě jste povinen podat daňové přiznání. Ztrátu si budete moci odečíst v 5 následujících zdaňovacích obdobích. Můžete odečítat postupně, nebo najednou, jak se to bude hodit, nelze odečítat od příjmů ze zaměstnání.\"

V tento okamžik bych tedy neměl žádné příjmy a náklady bych nechtěl uplatňovat.
Musím dělat daňové přiznání nebo mohu jako každoročně nechat zaměstnavatele, aby daňové přiznání udělal za mě?
Daňové přiznání by se v tento okamžik vztahovalo pouze na HPP. Je to možné??

Děkuji za Váš čas a přeji hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
HPP + OSVČ bez výdělku
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 29, 2014 »

Dobrý den, Jakube.

Ano, je to možné a podle mého názoru to pro Vás bude nejpohodlnější řešení. Jestli jste ochoten oželet náklady a možnost odečtu daňové ztráty, tak nemusíte podávat daňové přiznání a můžete nechat zaměstnavatele, aby provedl roční zúčtování.

Upřímně řečeno, daňová ztráta není žádné velké terno. Jak už jsem uvedla, sice si ji můžete v následujících letech odečíst, ale jenom od základů daně z podnikání, z pronájmu nebo z ostatních příjmů. Základ daně ze závislé činnosti (zaměstnání) snížit nelze. Uplatněná ztráta nesnižuje ani vyměřovací základy pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění.  

A když už jsme u zdravotního a sociálního pojištění. Jestli jste oznámil své zdravotní pojišťovně a na OSSZ zahájení samostatné výdělečné činnosti (buď prostřednictvím živnostenského úřadu nebo samostatně), tak budete muset podat přehledy o příjmech a výdajích OSVČ, i když budou nulové.
IP zaznamenána

Jakub1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
HPP + OSVČ bez výdělku
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 29, 2014 »

Dobrý den Zdeno,

děkuji za radu a přikláním se k Vašemu návrhu řešení.

Na ZP i OSSZ jsem oznámil zahájení samostatné výdělečné činnosti.
Teď se možná zeptám jako trumbelín, ale objevuji opravdu nový svět.
Přehledy o příjmech se posílají na každý orgán zvlášť? Jsou na to nějaké extra papíry?
S daňovým přiznáním, které mi vystaví zaměstnavatel to nijak nesouvisí?? Nemusím ho informovat o tom, že přehledy budu posílat???

Děkuji a jsem s pozdravem.

Jakub
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
HPP + OSVČ bez výdělku
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 29, 2014 »

Ano, na přehledy jsou extra papíry a posílají se na každý orgán zvlášť. Formuláře přehledů za rok 2014 zatím nejsou k dispozici, můžete se podívat na formuláře za rok 2013, ať víte, co Vás čeká. Přehledy pro OSSZ najdete zde, v lednu tam určitě doplní i přehled 2014:
http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/osvc.htm

Zaměstnavatel nevystavuje daňové přiznání, pouze provede roční zúčtování záloh na daň z příjmů. Nemusíte ho informovat o tom, že budete posílat přehledy. V přehledech zaškrtněte, že nejste povinen podat daňové přiznání.
IP zaznamenána

Jakub1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
HPP + OSVČ bez výdělku
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 29, 2014 »

Skvěle, ještě jednou děkuji za pomoc.
Něco mi říká, že si nepíšeme naposledy. :)


Hezký den.
IP zaznamenána
Stran: [1]