Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Identifikovaná osoba  (Přečteno 3223 krát)

Monka03

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Identifikovaná osoba
« kdy: Prosinec 19, 2014 »

Dobrý den,
když český podnikatel, neplátce DPH, poskytuje služby (roznášení letáků) rakouské firmě (plátce DPH), stává se identifikovanou osobou?

Platby probíhají týdně na základě gutschriftu od rakouské firmy (podle množství odvedené práce), český podnikatel jim nic nefakturuje.

Podle mého názoru by se mělo podávat přiznání k DPH vyplněné pouze v řádku 21 a souhrnné hlášení. V některé diskuzi jsem se tu dočetla, že pouze souhrnné hlášení, ale na co by pak byl řádek 21 v přiznání DPH?

Máte s tím někdo zkušenosti?

děkuji za odpovědi
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Identifikovaná osoba
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 21, 2014 »

Podnikatel se stává identifikovanou osobou.

Pokud poskytuje pouze uvedené služby, tak podává souhrnné hlášení. Přiznání k DPH podat nemusí. Podle § 101/5 ZDPH podává přiznání IO, které vznikla povinnost přiznat daň. Podnikateli taková povinnost nevznikla, daň přiznává příjemce služby v Rakousku.

Pokyny k vyplnění přiznání k DPH, k řádku 21: \"Pokud jde o identifikovanou osobu, které nevznikne podle § 101 odst. 6 povinnost podat přiznání, má přesto povinnost podat souhrnné hlášení.\"
IP zaznamenána

Monka03

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Identifikovaná osoba
« Odpověď #2 kdy: Leden 02, 2015 »

Děkuji za odpověď.

Ještě k tomuto tématu..... je možné, že FÚ podnikatele neupozorní, že nemá podáno souhrnné hlášení, když tyto služby poskytuje již od srpna?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Identifikovaná osoba
« Odpověď #3 kdy: Leden 02, 2015 »

Jak by mohl FÚ podnikatele upozornit, že nemá podáno SH, když neví že podnikatel poskytuje služby osobě povinné k dani s místem plnění v EU?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Identifikovaná osoba
« Odpověď #4 kdy: Únor 06, 2015 »

4. Faktury jsou s irskou daní?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Identifikovaná osoba
« Odpověď #5 kdy: Únor 07, 2015 »

Podnikatel při zřizování účtu na FB zřejmě uvedl, že kupuje reklamu pro obchodní účely. FB mu proto účtuje reklamní službu bez daně a předpokládá, že podnikatel odvede DPH v ČR.

Podnikatel se správně měl od května 2014 zaregistrovat jako identifikovaná osoba, podávat přiznání (za každý měsíc, ve kterém přijal reklamní službu) a zaplatit DPH. Nemá nárok na odpočet.

Souhrnné hlášení VŽDY podává dodavatel. Pokud FB podal souhrnné hlášení, tak se FÚ o podnikatelově povinnosti odvést daň v ČR dozví i když nedáte faktury do účetnictví. Jestli to ale v Irsku funguje podobně, jako v ČR, tak se Facebooku nepodaří narvat podnikatelovo neplatné DIČ (neplatné pro účely DPH) do souhrnného hlášení a český berňák by se nemusel nic dovědět.
IP zaznamenána

janakthomas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Identifikovaná osoba
« Odpověď #6 kdy: Březen 10, 2015 »

Dobrý den,
údajně může hrozit pokuta od úřadů, pokud nemám na faktuře napsáno, že jsem identifikovanou osobou. Je to pravda? Nyní uvádím pouze, že nejsem plátcem DPH.
Zkoušel jsem takovou povinnost dohledat v zákonech a nic se mi dohledat nepodařilo.
Máte z tím zkušenosti?

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]