Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: stravenky  (Přečteno 3637 krát)

klokan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
stravenky
« kdy: Listopad 02, 2014 »

Paní Zdeno, mohla bych Vás požádat o vyjádření k mému dotazu z 20.8.2014 ohledně účtování stravenek ?  Dostala jsem 2 rozdílné odpovědi od členek tohoto fóra a i nadále nacházím rozdílné názory.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
stravenky
« Odpověď #1 kdy: Listopad 03, 2014 »

Přikláním se k názoru p. Jaromíry. Při úhradě 50% do daňových výdajů (můžete až 55% nominální hodnoty stravenky včetně souvisejících nákladů, např. provize, pokud se vejdete do limitu 70% stravného při tuzemské cestě 5-12 hodin), zbytek do nedaňových. Kdyby se příští rok zvýšilo tuzemské stravné, tak jste se trošku ošidili. Ale pořád dodržíte maximální limit stanovený v § 24/2/j/4. ZDP. Pokud byste letos uplatnila jen hodnotu skutečně prodaných stravenek, tak ten zbytek nedostanete příští rok do daňových výdajů - DE je o pohybu peněz, nikoliv o časových a věcných souvislostech. Stravenky jsou cenina, jak byste postupovala například při nákupu poštovních známek?    
Zkuste požádat podnikatele,  aby v závěru roku nakupoval přibližně tolik stravenek, kolik jich do konce roku vydáte.
Zaručený návod, jak správně evidovat v DE stravenky, asi nenajdete. Každý to dělá po svém.
IP zaznamenána

klokan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
stravenky
« Odpověď #2 kdy: Listopad 05, 2014 »

Moc děkuji za odpověď, tak to eviduji dlouhá léta špatně /celou výši faktury do daň.výdajů při uhrazení a 50% do zdanitelných příjmů při prodeji/.  Celkově limit podle § 24/2/j/4 ZDP sice splním,ale ne v jednom zdaňovacím období. Pokud si podnikatel vytvoří /podle finančních možností/ větší zásobu stravenek, má v daném roce vyšší výdaje za nákup a menší příjem za prodej,ale v dalším roce je to naopak. Naštěstí jsem zkontrolovala 3 roky zpátky
a když jsem sečetla v každém roce výdaje za nákupy a příjmy z prodeje stravenek, 55% limit je v každém zdaňovacím období dodržen.
Děkuji za ochotu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
stravenky
« Odpověď #3 kdy: Listopad 05, 2014 »

Netvrdím, že to děláte špatně:-). Jestli jste dodržela limity, tak bych si s tím nelámala hlavu. Zvažte konzultaci s daňovým poradcem.
IP zaznamenána

nvkHanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
stravenky
« Odpověď #4 kdy: Leden 16, 2015 »

Dobrý den, přidávám se do diskuse ohledně stravenek a jejich vedení v DE.
Řeším stejný problém, nacházím opravdu dva pohledy, jak postupovat. Pokud nakoupím stravenky na fa a celou hodnotu
ceniny dám do daňových výdajů, musím evidovat přesný počet vydaných stravenek zaměstnanců ke konci roku a pokud v prosinci
nakoupím stravenky a vím, že je nevydám, nemohu u této poslední faktury takto postupovat a dát celou hodnotu daňově.

Proto myslím, že bezpečnější způsob je rozdělení hodnoty ceniny na daňové a nedaňové výdaje v poměru 55% a 45% již při nákupu na faktuře.

Co nevím, jak správně posloudit a zapsat v DE je pokud, zaměstnavatel strhává hodnotu 45% stravenky ze mzdy. Tudíž, se mi vyplacení mzdy (daň.náklad)
poníží o tuto hodnotu.  

Prosím o radu, nebo zkušenost, jak toto u obou modelů evidence stravenek zapsat v deníku. Nebo,  jak to posoudit, někdo tvoří doklady o použítí v hodnotě srážky.
Někdo přijme do pohladny od zaměstnance hodnotu 45% jako daňový příjem?

Prosím o radu.
Hanka
IP zaznamenána
Stran: [1]