Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Konec živnosti a auto  (Přečteno 2377 krát)

Hodon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Konec živnosti a auto
« kdy: Březen 25, 2014 »

Dobrý den,

chtěl bych se optat,...

od května 2013 jsem OSVČ, koupil jsem si automobil, na kterým jsem si uplatnil návrat DPH (jsem dobrovolný plátce). Můj roční obrat nedělá ani 300tisíc, chtěl bych se optat jak převedu na sebe a vyhnout se vracení DPH. Dobrovolně požádat o zrušení plátcovství DPH? Či odprodat auto sobě?

Auto jsem koupil za 150tisíc Kč, na voze jsem najel nějakých 50tisíc KM, udělal nějakou údržbu, auto jsem využíval jako dopravce. Na inzerátních serverech se orientuje cena tohodle vozu od 50-150tisíc kč, stejné motorizace a výbavy.

Auto chci prodat, chci jiné.

Děkuji mockrát za Vaše odpovědi.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Konec živnosti a auto
« Odpověď #1 kdy: Březen 25, 2014 »

Dobrý den.

Dobrovolně zrušit registraci k DPH není řešení, protože byste musel vrátit 4/5 z uplatněného DPH. Více najdete v§78 Zákona o DPH.
Píšete, že chcete auto prodat a koupit jiné. Můžete ho tedy prodat za cenu obvyklou a odvést DPH při prodeji. Vaším příjmem bude prodejní cena a výdajem cena pořizovací, případně snížená o poloviční odpis roku 2013, pokud jste ho uplatnil. (Poloviční proto, protože jste nevlastnil automobil k 1.1.2013).
Chcete  koupit auto jiné, tak si opět můžete uplatnit nárok na odpočet DPH.
IP zaznamenána

Hodon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Konec živnosti a auto
« Odpověď #2 kdy: Březen 25, 2014 »

Děkuji za odpověď. Já chci živnost ukončit. Autu můžu prodávat klidně i měsíc a musel bych být dýl OSVČ a stálo by mě to víc a víc peněz. Můžu ho prodat (za pakatel) či dát darem svým rodičům?

Kamarád mě radil, že mě má můj automechanik napsat že auto není schopné provozu, že je velice nákladná oprava. Což se mě se zdá jako zvláštní řešení.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Konec živnosti a auto
« Odpověď #3 kdy: Září 08, 2014 »

Při používání vlastního vozidla nezahrnutého do obchodního majetku stačí evidovat jen pracovní jízdy, soukromé nemusíte. Náhrady můžete dostat do daňových výdajů více způsoby, například jedním zápisem do daňové evidence na konci roku (nebo měsíčně) jako výdaj bez pohybu finančních prostředků, nebo je můžete dát do pokladny (jakoby je vyplatíte sám sobě), nebo je můžete uvést pouze v daňovém přiznání v tabulce E jako úpravu snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji.
IP zaznamenána
Stran: [1]