Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dovoz zboží a povinnost být plátcem DPH.  (Přečteno 4233 krát)

genos

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dovoz zboží a povinnost být plátcem DPH.
« kdy: Září 24, 2014 »

Jsem osoba podnikající pouze na IČO. Dovážím zboží z Německa a hlídám si hranici 326 tis. Kč. Nechci být plátcem DPH.  V článku na Vaší stránce - POVINNÁ REGISTRACE PLÁTCE DPH píšete , že od 1.1.2013 nastali některé změny a jestli tomu dobře rozumím tak již tato podmínka padla. A jestli ne, zda se bere cena bez DPH v tom státě odkud zboží dovážím bez DPH? V mém případě bez 19%. Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Dovoz zboží a povinnost být plátcem DPH.
« Odpověď #1 kdy: Září 24, 2014 »

Změna od 1.1.2013 spočívá v tom, že při pořízení zboží od plátců DPH z jiného členského státu EU v hodnotě nad  326 tis. Kč (za rok) už se nemusíte stát plátcem DPH, ale stanete se identifikovanou osobou. Bližší informace k identifikované osobě najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/identifikovana-osoba-k-dph.php

Hodnotu zboží počítáte bez DPH příslušného státu.
IP zaznamenána

Martina Cowarts

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
    • http://www.allfin.co.uk/cz/
Dovoz zboží a povinnost být plátcem DPH.
« Odpověď #2 kdy: Září 26, 2014 »

identifikovaná osoba je české specifikum, vymykající se zákonu o DPH platném ve zbytku EU. Prostě v Česku musí být vždy všechno trochu jinak, než ve zbytku EU. Už fakt, že plátci DPH v Česku slouží jako rukojmí finančním úřadům pro případ, že jiný plátce DPH neodvede DPH, tak toto je skutečně unikátní situace.
IP zaznamenána

genos

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dovoz zboží a povinnost být plátcem DPH.
« Odpověď #3 kdy: Září 28, 2014 »

Ještě by mě zajímalo, kdy mám nárok na zrušeni tzv. Identifikované osoby. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Dovoz zboží a povinnost být plátcem DPH.
« Odpověď #4 kdy: Září 28, 2014 »

Pokud nestačil výše uvedený odkaz, tak nastudujte ustanovení § 107a zákona o DPH. Najdete například zde:
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235
IP zaznamenána

Aliraza21

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dovoz zboží a povinnost být plátcem DPH.
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 19, 2014 »

Paní Zdeno děkuji za odpověď.jenom nějak nechápu....to souhrnné hlášení...to budu podávat tedy měsíčně -když budu mít prodej....
/mate mě tam....za všechny měsíce daného čtvrtleí/.
klasické přiznání DPH zůstane čtvrtletně..... ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Dovoz zboží a povinnost být plátcem DPH.
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 19, 2014 »

Pokud dodáváte zboží plátci do jiného členského státu, tak posíláte souhrnné hlášení měsíčně (jenom v měsících, kdy máte nějaký prodej, nulové SH se nepodává). Přiznání k DPH zůstane čtvrtletně.
IP zaznamenána

ven.k

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dovoz zboží a povinnost být plátcem DPH.
« Odpověď #7 kdy: Únor 24, 2015 »

DObrý den, paní Zdeno,
velmi Vás prosím o pomoc, zodpovězení otázky - jsem úplný laik a začátečník a učím se vše za pochodu. Můj dotaz  - chci nakupovat zboží z Německa a Dánska (tedy z EU) a dále ho tady prodávat. Mám IČO, nejsem plátcem DPH. Zboží bych  nakupovala přímo od výrobce, který (z obou zemí) po mě požaduje VAT number. Napsala jsem, že ho nemám, jelikož nejsem plátce DPH a ani to nemám v plánu - zisky budou doopravdy malé (jsem na rodičáku). Napsali mi, že tedy musím od nich zboží nakoupit s DPH, že mi ho připočtou k ceně za zboží...chci se ujistit, zd aje to správně? Trochu jsem tu pročetla nějaké informace...a nevím jestli jsem šatně nepochopila,  že když nepřekročím hranici 326 tis. (urcitě ne), neměli by mi to DPH účtovat...?

Vážně moc děkuji za odpověď a mějte se krásně,
S pozdravem,

ven.k
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Dovoz zboží a povinnost být plátcem DPH.
« Odpověď #8 kdy: Únor 24, 2015 »

Dobrý den, paní Vendulko.

Dodavatel Vám to napsal správně. Jestliže nejste plátcem DPH ani identifikovanou osobou, tak Vám připočítá k ceně zboží DPH své země.

Kdybyste překročila hranici 326 tis. Kč, tak byste se zaregistrovala v ČR jako identifikovaná osoba, případně jako dobrovolný plátce DPH, sdělila byste dodavatelům své DIČ (VAT number) a pak byste dostávala zboží bez DPH. Tuto daň byste ale musela následně přiznat v ČR.

Přeji hezké dny i Vám.
IP zaznamenána

ven.k

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dovoz zboží a povinnost být plátcem DPH.
« Odpověď #9 kdy: Únor 24, 2015 »

Moc Vám děkuji za rychlou odpověď:) Jsem zase chytřejší!
Mějte se krásně.
v.
IP zaznamenána
Stran: [1]