Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Živnost a dohoda o provedení práce  (Přečteno 3311 krát)

Shampoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 38
Živnost a dohoda o provedení práce
« kdy: Září 03, 2014 »

Dobrý den,

před pár měsíci jsem si založil volnou živnost (IT obory). Do té doby jsem pracoval na dohodu o provedení práce v oblasti (správa počítačové sítě, IT servis, webové stránky, všechno, co bylo v podniku potřeba v oblasti IT).

Teď mám ale asi 3 možnosti, jak tuto činnost řešit:

1.   Součet odměn (příjmu) u jednoho zaměstnavatele je nižší nebo roven 10k Kč/měsíc a nepodepíšu Prohlášení k dani:
Zaměstnavatel mi srazí z příjmu srážkovou daň 15%, příjmy nikde nemusím uvádět (v daňovém přiznání také ne). Pokud budu mít nízké příjmy během roku, tak požádám zaměstnavatele o potvrzení o příjmu a to až uvedu ve svém daňovém přiznání. Sraženou daň mi FÚ vrátí zpět.
2.   V případě, že mám nižší, než 10k Kč/měsíc a podepíšu Prohlášení k dani nebo v případě, že mám příjem větší, než 10k Kč/měsíc:
Zaměstnavatel odvede z odměny 15% zálohu daně z příjmů, pokud podepíšu Prohlášení poplatníka k dani, sníží se záloha daně o slevy na dani? tedy to vyřeší za mne ale s tím, že nemám nárok na vrácení daně.
3.   Vystavím fakturu na služby, které jsem provedl: Bude mi zaplacena v plné výši, v daňovém přiznání ji zahrnu standardně do příjmů a vypočítám daň za celek.

Z mého pohledu se mi nejvýhodnější jeví č. 3 - vystavení faktury na služby, které jsem provedl. Jsem student a předpokládám, že daň vůbec platit nebudu, jelikož bude 0 a navíc nebudu muset řešit papírování při vrácení daně atp.
Jak se k tomuhle staví ostatní a jak se v praxi řeší?

Díky moc
Adam Řezníček
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Živnost a dohoda o provedení práce
« Odpověď #1 kdy: Září 10, 2014 »

1. Ano.

2. Ano. Podepíšete prohlášení, záloha se sníží o slevy, takže daň může být nulová. Pokud zaměstnavatel neodvede žádnou daň, tak není co vracet. Pokud nějakou daň odvede a vy nebudete zaměstnán celý rok, tak může vzniknout přeplatek na dani. Jestliže vám nevznikne povinnost podat daňové přiznání, tak můžete požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně.

3. Ano. Budete platit zdravotní pojištění a od určitého limitu i sociální pojištění. Podrobněji zde:
http://www.jakpodnikat.cz/pojisteni-studenti.php
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php

Podle mého názoru je nejpohodlnější dohoda o provedení práce s podepsaným prohlášením. Jako OSVČ budete muset podat daňové přiznání (při hrubém příjmu z podnikání nad 6 tis. Kč za rok) a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a pro OSSZ, takže budete mít dost papírování.
IP zaznamenána

Shampoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 38
Živnost a dohoda o provedení práce
« Odpověď #2 kdy: Září 10, 2014 »

Můj roční příjem odhaduji na 40 - 50 tisíc Kč/rok, a proto naštěstí nedosáhnu na hranici 60 tisíc Kč u sociální pojištění (limit, kdy neplatím). Nejde mi tak ani o to, jestli budu např. o nějakou tu stokorunu platit více na daních/pojištění, ale usnadnit si papírování.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Živnost a dohoda o provedení práce
« Odpověď #3 kdy: Září 10, 2014 »

Nejméně papírování má zaměstnanec.

Pokud budete fakturovat a uplatníte výdaje procentem z příjmů, tak to s tím papírováním nebude zas tak hrozné. Tady si můžete stáhnout šablonu daňového přiznání s přehledy, ve které si vyplníte všechny potřebné formuláře najednou:
http://business.center.cz/business/sablony/s3-priznani-k-dani-z-prijmu-fyzickych-osob.aspx
IP zaznamenána

Shampoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 38
Živnost a dohoda o provedení práce
« Odpověď #4 kdy: Září 10, 2014 »

Ano, počítám s tím, že uplatním 60% paušál pro výpočet výdajů. Daňové přiznání bych musel vyplnit tak jako tak. Zatím se asi přikláním k té faktuře, ale ještě to proberu se zadavatelem práce.
IP zaznamenána

Davson12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Živnost a dohoda o provedení práce
« Odpověď #5 kdy: Září 15, 2014 »

Strašný šolichání to papírování. Jsem se letos rozhodl, že začnu OSVC a není to švanda, pořád sledovat, kde co. Jako zaměstnanec, to bylo o kus lehčí.
IP zaznamenána
Stran: [1]