Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: HPP, vedlejší a pak hlavní SVČ  (Přečteno 1830 krát)

x2martinka2x

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
HPP, vedlejší a pak hlavní SVČ
« kdy: Srpen 15, 2014 »

Dobrý den paní Zdeno,

děkuji za tyto stránky! Měla bych ale pár otázek, sama v tom docela plavu. Minulý měsíc jsem byla ještě zaměstnaná a a založila si živnost jako vedlejší pracovní poměr. Koncem stejného měsíce jsme se ale spolu se zaměstnavatelem dohodli, že ukončíme HPP dohodou a budeme dále spolupracovat, ale na živnost (a z domova). Takže mám vlastně už SVČ jako svůj hlavní příjem.
Pročítám různé stránky, ať už pojišťovny, tak ČSSZ a nebo i ty Vaše a pořád nevím, jak jim to mám ohlásit, musím k nim přijít nebo stačí napsat elektronicky či po telefonu?
Dá se tedy říct, že vedlejší činnost mi trvala cca týden. Můžete mi prosím trochu poradit, jak to bude se zálohama? Předpokládám, že si sama budu platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, ale kam, na jaký účet? :(
Od SSZ mi přišel poštou dopis s informací že minimální výše záloh za pojistné je 1894 Kč, ale o pár řádků výš je, že číslo účtu je pro placení důchodového pojištění? To mám platit taky a nebo...? Vážně se v tom moc nevyznám, chci jen dělat dobře svou svou práci a všechno mít v pořádku, ale ať čtu všechno možné, jsem z toho všeho zmatená a pořád neznalá :(

Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
HPP, vedlejší a pak hlavní SVČ
« Odpověď #1 kdy: Srpen 15, 2014 »

Dobrý večer, ukončila jste pracovní poměr 31. 7. 2014 nebo dříve?

Číslo účtu pro placení zdravotního pojištění najdete na stránkách své zdravotní pojišťovny, případně můžete zajít nebo zavolat na svoji pobočku. Minimální měsíční záloha je při hlavní činnosti 1.792,- Kč.

Zálohy na SP plaťte na účet a ve výši, která je uvedena v dopisu od SSZ. V částce 1.894,- Kč si platíte důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pokud byste chtěla být nemocensky pojištěna, tak byste se musela přihlásit ještě k nemocenskému pojištění OSVČ, nejnižší měsíční pojistné je 115,- Kč, podrobnější informace najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/nemocenske-pojisteni.php
IP zaznamenána

x2martinka2x

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
HPP, vedlejší a pak hlavní SVČ
« Odpověď #2 kdy: Srpen 16, 2014 »

Dobrý den, díky moc za odpověď, ano ukončila - do 31.7.2014. Tedy skoro týden jsem měla SVČ jako vedlejší, měla bych teď díky přechodu na hlavní už platit zálohy za červenec nebo budu platit až za srpen?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
HPP, vedlejší a pak hlavní SVČ
« Odpověď #3 kdy: Srpen 16, 2014 »

Pokud trval pracovní poměr do 31. 7. 2014, tak jste v červenci měla SVČ jako vedlejší, a za tento měsíc nemusíte zaplatit zálohy na ZP ani na SP.

Na ČSSZ nemusíte nic hlásit, počet měsíců hlavní a vedlejší činnosti se dozví z přehledu o příjmech a výdajích za rok 2014. Na zdravotní pojišťovně byste měla oznámit změnu, u VZP k tomu slouží formulář Oznámení pojištěnce. Mohli by to přijmout i elektronicky, důležité je, že budete řádně a včas platit pojistné.

Pojistné za měsíc srpen 2014 pro ČSSZ odveďte v období od 1. 9 do 22. 9. 2014.
Pojistné pro ZP za měsíc srpen 2014 odveďte v období od 1. 8. do 8. 9. 2014.
Poslední den termínu už musí být platba připsaná na účtu ČSSZ (ZP).
IP zaznamenána
Stran: [1]