Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Založení volné živnosti (IT služby) + AdSense, student  (Přečteno 4903 krát)

Shampoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 38

Dobrý den,

v následujích dnech si chci založit volnou živnost pro provozování reklamy Google AdSense a další IT služby jako tvorba webových stránek.
Načetl jsem si na webu mnoho informací, ale nevím, zda jsem vše pochopil správně.

Informace:
Student VŠ, příjem hlavně z Google AdSense, dále tvorba webových stránek (např. 2000 Kč/měsíc)

1. Na živnostenském úřadě vyplním Jednotný registrační formulář (ohlásit volnou živnost, registrace k dani z příjmu, registrace k sociálnímu a zdravotním pojištění) - poplatek 1000 Kč.
2. Pro výpočet daně z příjmu využiji 60% paušál (bude výhodnější a méně zbytečného papírování, doklady si ale raději archivuji).
3. Kvůli Google AdSense se musím registrovat jako Identifikovaná osoba k DPH (finanční úřad).
4. Oběhám pojišťovny a předám potvrzení o studiu (výhody plynoucí ze studia, jako menší, či žáné zálohy a další).

V tomto okamžiku již plně můžu vykonávat živnost.

5. Jako identifikovaná osoba k DPH podávám souhrnné hlášení přes aplikaci EPO (měsíčně dle příjmů z reklamy).
6. Souhrnné hlášení si tisknu a archivuji, potvrzení doručím na finanční úřad.
7. Daňové přiznání k dani z příjmu (uplatňuji slevu na poplatník a slevu na studenta) podávám do posledního dne měsíce března, přehledy o pojištění do posledního dne měsíce dubna.

Mám ale problém s daňovým přiznáním k DPH, které se zmiňuje u Google AdSense. Na webu je psáno, že jestli používám jen Google AdSense, tak je měsíčně nepodávám (se souhrnným hlášením), jelikož bude nulové. Jak je to ale, pokud mám příjem i z tvorby webových stránek (tedy poskytování služeb v tuzemsku).

Děkuji a s pozdravem
Adam řezníček
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení volné živnosti (IT služby) + AdSense, student
« Odpověď #1 kdy: Červen 27, 2014 »

1. Ano.

2. Ano, doklady si pro jistotu nějaký čas schovejte. Jakmile jednou použijete v daňovém přiznání paušál, tak už to nepůjde zpětně (cestou dodatečného daňového přiznání) změnit na skutečné výdaje.

3. Ano.

4. Nemusíte osobně a hned, ale je to lepší. Pro jistotu si nechejte vystavit více potvrzení o studiu a přiložte je příští rok k přehledům o příjmech a výdajích pro případ, že by první potvrzení zabordelili:-)

5. Souhrnné hlášení budete podávat, pokud poskytnete službu. Jestliže nebudete mít v daném měsíci žádné plnění, tak nic nepodáváte, nulové SH se nepodává. Je otázka, jak určíte den zdanitelného plnění. Zda podle příjmu (den, kdy Google pošle peníze), nebo jako poslední den předcházejícího měsíce (poskytl jste službu za určitý měsíc). Myslím, že v administraci Google je k poslednímu dni měsíce jenom odhad částky, řídila bych se dnem, kdy Google připíše peníze.

6. Ano.

7. Daňové přiznání do 1. dubna, někdy i později, pokud vyjde 1. duben na sobotu nebo neděli. Pak je tam ještě pár dnů beztrestného období, kdy neukládají pokuty za pozdní podání. Raději si zafixujte v paměti poslední březen, nic tím nezkazíte.

Pokud poskytnete pouze službu AdSense, tak nemusíte podávat přiznání k DPH, stačí souhrnné hlášení.

Pro tvorbu webových stránek s místem plnění v tuzemsku (pro českého odběratele nebo nepodnikajícího občana z EU) nejste identifikovanou osobou, chováte se jako český neplátce. Nepodáváte proto přiznání k DPH, ani SH.
IP zaznamenána

Shampoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 38
Založení volné živnosti (IT služby) + AdSense, student
« Odpověď #2 kdy: Červen 28, 2014 »

Supér, mockrát díky za vyčerpávající odpovědi :)

Daňové přiznání k DPH bych podával, kdybych využíval místo Google AdSense - Google AdWords, že?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení volné živnosti (IT služby) + AdSense, student
« Odpověď #3 kdy: Červen 28, 2014 »

Ano. Při využité Google AdWords jde o přijetí služby od osoby od osoby registrované k dani v jiném členském státě EU, uvádí se na ř. 5 přiznání. Identifikovaná osoba pouze přiznává daň, nemá nárok na odpočet. SH se v tomto případě nepodává (podá je Google v  Irsku).
IP zaznamenána

Shampoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 38
Založení volné živnosti (IT služby) + AdSense, student
« Odpověď #4 kdy: Červenec 03, 2014 »

Dnes jsem byl ohlásit živnost na živnostenském úřadě, ale udělal jsem nevědomě jednu botu.

Z toho, co jsem četl, tak zde je psáno http://jakpodnikat.cz/jak-zacit-podnikani.php (2. krok), že registraci k dani z příjmu fyzických osob musíme totiž provést do 15 dnů ode dne, kdy jsme začali vykonávat činnost nebo přijali příjem. Já si to ale spojil s tím, že není problém vystavit reklamu několik dní před ohlášení živnosti...

Tedy můj problém:
Reklamu jsem vystavil dne 1. 7. 2014, ale živnost jsem ohlásil 3. 7. 2014 (na včech formulářích jako zahájení živnosti).

Dá se to nějak vyřešit, nebo to bude velký problém, když na prvním souhrnném hlášení bude od 1. 7. 2014?

Díky moc za rady

Jinak ještě třešnička: Vím, že indentifikovaná osoba k DPH se registruje na finančním úřadě, ale když jsem se o tom zmínil na živnostenském úřadě, tak paní mi skoro chtěla vyvrátit, že něco takového existuje... Domažlice
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení volné živnosti (IT služby) + AdSense, student
« Odpověď #5 kdy: Červenec 03, 2014 »

Podle mého názoru to není problém. První SH budete posílat za měsíc červenec, datum 1.7.2014 nebudete nikde uvádět.

Od pracovníků živnostenského úřadu nemůžete očekávat znalost zákona o DPH:-)
IP zaznamenána

Shampoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 38
Založení volné živnosti (IT služby) + AdSense, student
« Odpověď #6 kdy: Červenec 03, 2014 »

Ok, díky moc, já myslel, že je tam napsán přesný datum :)
IP zaznamenána

Shampoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 38
Založení volné živnosti (IT služby) + AdSense, student
« Odpověď #7 kdy: Červenec 07, 2014 »

Tak jsem byl dnes na finančním úřadě, registrovat se jako identifikovaná osoba a řekli mi, že se registrace provádí až při první faktuře, kterou dostanu. To ale nějak neodpovídá tomu, co je psáno na webu, že se musím registrovat do 15ti dnů od umístění reklamy.

Tohle teď vůbec nechápu...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení volné živnosti (IT služby) + AdSense, student
« Odpověď #8 kdy: Červenec 07, 2014 »

FÚ zřejmě potřebuje nějaký doklad, na základě kterého by Vás zaregistrovali. Podle mého názoru by to mohla být smlouva s Google nebo Vámi vystavený daňový doklad.

Povinnost registrace je do 15 dnů ode dne poskytnutí služby. Je otázka, který den bude považován za poskytnutí služby. Možná Vás zaregistrují až ke dni přijetí první platby od Google.  

Předpokládám, že přístup jednotlivých FÚ k registraci bude různý. Požádám provozovatelku serveru, aby raději odstranila větu o podání přihlášky do 15 dnů od umístění reklamy na webu.
IP zaznamenána

Shampoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 38
Založení volné živnosti (IT služby) + AdSense, student
« Odpověď #9 kdy: Červenec 07, 2014 »

Na jiném fóru mi také radí, abych jim zanesl podepsané smluvní podmínky s Googlem.
Je ale pravda, že problém, proč mě prý můžou registrovat na základě faktury, je ten, že potřebují znát datum poskytnutí služby.
IP zaznamenána
Stran: [1]