Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Ne(povinné) sociální pojištění  (Přečteno 3601 krát)

Lukis

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Ne(povinné) sociální pojištění
« kdy: Červen 03, 2014 »

Dobrý den,

jsem studentem VŠ a zároveň OSVČ (vedlejší činnost). V současnosti státu nic neplatím, jelikož daň z příjmu mi pokryjí slevy a zdravotní i sociální je placeno státem.

Přemýšlím ovšem o změně VŠ a znamenalo by to pro mě 1 rok bez studia (tudíž bez studentských výhod).

Chtěl bych si ověřit některé své domněnky, abych pak během onoho roku nenašel nějaký háček, který by mi pořádně zkomplikoval život :).

1, Přerušením studia na VŠ ztrácím status studenta a tudíž slevu na studenta.
2, Moje činnost se stane hlavní činností (a jediná varianta jak činnost ponechat vedlejší je nechat se někde zaměstnat?)
3, Díky hlavní činnosti mi bude \"hrozit\" několik plateb státu:
        a, daň z příjmu pokud překročí zisk 165 600 Kč/rok (do této částky to pokryje sleva na poplatníka)
        b, zdravotní pojištění 1752 Kč/měsíc (větší než tuto minimální zálohu na pojištění pouze pokud překročím zisk ccs 300 000Kč/rok)
   !!   c, jak to bude se sociálním pojištěním? !!

O sociálním vím, že se dělí na ty tři složky, které jsou různě povinné a nepovinné, ale nikde jsem se nebyl schopen dobrat k výsledku, zda ho budu muset během onoho roku bez VŠ platit, či ne (či to bude na mém dobrovolném rozhodnutí).

Případně zda existuje úplně jiná varianta, jak bych mohl onen rok jako OSVČ využít.

Mnohokrát děkuji za zkontrolování mých domněnek a radu ohledně sociálního.
Lukáš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ne(povinné) sociální pojištění
« Odpověď #1 kdy: Červen 12, 2014 »

1. ano
2. ano
3a) ano
3b) ano
3c) sociální pojištění 1.894 Kč/měsíc (doplatek by byl v případě překročení zisku cca 155 000 Kč/rok). Toto je povinné pojištění, skládá se z pojistného na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Dobrovolné je pouze nemocenské pojištění OSVČ a pojistné se platí zvlášť.

Pokud byste sehnal zaměstnání (třeba jen dohodu o pracovní činnosti), ze kterého zaměstnavatel odvede SP (důchodové + politika zaměstnanosti + nemocenské) a odvede zdravotní pojištění alespoň z minimální mzdy, tak budete i nadále OSVČ vedlejší.
IP zaznamenána

Lukis

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Ne(povinné) sociální pojištění
« Odpověď #2 kdy: Červen 12, 2014 »

Dobrý den,

děkuji za odpověd, přesně takto jsem si to představoval :).
Chtěl bych se snad jenom zeptat... do těch 1.894Kč je zahrnuto pouze důchodové a \"na politiku\" pojištění? To nemocenské by byla platba ještě navíc, pokud tomu správně rozumím?

Ohledně toho zaměstnání děkuji za myšlenku, nad tím jsem nepřemýšlel. Předpokládám, že pokud bych chtěl být celý rok jako vedlejší, musel bych být zaměstnán také celý rok? Resp. vedlejší činnost mi bude uznána pouze v měsících, ve kterých jsem byl zároveň i zaměstnán? Je to tak? Nebo by stačilo zaměstnání i na kratší období?

Děkuji.
Lukáš Řádek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ne(povinné) sociální pojištění
« Odpověď #3 kdy: Červen 12, 2014 »

V částce 1.894,- Kč je zahrnuto pouze důchodové pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti. Nemocenské pojištění by byla platba navíc, minimální měsíční pojistné je 115,- Kč. K nemocenskému pojištění se přihlašujete zvlášť. Abyste mohl pobírat nemocenské dávky, tak musíte být pojištěn alespoň 3 měsíce (a pak stejně dostanete almužnu).

Ano, vedlejší činnost bude uznána pouze v měsících, ve kterých budete zaměstnán. Pro účely SP stačí být zaměstnán alespoň část měsíce. Pro účely ZP se musí doba zaměstnání a podnikání překrývat, pokud budete celý měsíc podnikat a budete zaměstnán například až od 2. dne v měsíci, tak za tento měsíc zaplatíte minimální pojistné.
IP zaznamenána

Lukis

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Ne(povinné) sociální pojištění
« Odpověď #4 kdy: Červen 12, 2014 »

Ještě jednou děkuji. Moc jste mi pomohla a vše už mi je jasné :).
Lukáš Řádek
IP zaznamenána
Stran: [1]