Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Platba zdravotniho pojisteni - OSVC jako vedlejsi cinnost.  (Přečteno 2646 krát)

Ryzhikova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobry den!

V nasledujicim prispevku (http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php) jsem nasla informaci, ze prihlasit se k zdravotnimu pojisteni jako OSVC na vedlejsi pomer stalo mozne jen od ledna roku 2014. Cituji:\"Od 2014 i nemocenské pojištění. Od roku 2014 můžeme mít i jako OSVČ s vedlejší činností nemocenské pojištění. Do konce roku 2013 toto možné nebylo.\"

S tim je spojena moje otazka - muze li mi nekdo poslat odkaz na zakon, ktery toto potvrzuje?

Jsem se totiz dostala informaci na pobocce VZP, ze nemam zaplacene pojstne na ZP od roku 2011, kdyz jsem OSVC mela jako vedlejsi cinnost. Musela jsem se zpetne prihlasit ke zdravotni pojsteni, podat prehledy za roky 2011, 2012, 2013 a doplatit jak pojstne, tak k penale. Bylo li to vubec opravnene? Protoze prave kdyz jsem se sla poprve hlasit ke ZP, po tom, co jsem si zalozila zivnostak (rok 2011), bylo mi na pobocce VZP sdeleno, ze, jelikoz ho mam jako vedlejsi pracovni pomer, tak ZP odvadet nemusim.


Predem dekuji za pomoc a odpoved!

S pranim hezkeho dne,

Irena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Platba zdravotniho pojisteni - OSVC jako vedlejsi cinnost.
« Odpověď #1 kdy: Červen 02, 2014 »

Dobrý večer, paní Ireno.

Možnost nemocenského pojištění OSVČ potvrzuje hlava III. zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění.
Bližší informace naleznete na stránkách ČSSZ.
Od 1.1.2014 není OSVČ, která je nemocensky pojištěna, považována za OSVČ hlavní.

Nemocenské pojištění ale nijak nesouvisí se zdravotním pojištěním. Nemocenské pojištění OSVČ je dobrovolné a na jeho základě můžete čerpat nemocenské dávky.

Ze zdravotního pojištění je hrazena lékařská péče. Zdravotní pojištění je povinné pro všechny občany. Například za děti a důchodce platí ZP stát, za zaměstnance odvádí ZP zaměstnavatel (část pojistného srazí zaměstnanci) a OSVČ si platí ZP sama. Zdravotní pojištění platí i OSVČ vedlejší, zdravotní pojišťovna požaduje pojistné oprávněně. Při založení živnosti jste zřejmě dostala informaci, že jako zaměstnanec nemusíte během roku platit ZÁLOHY na pojistné. Ovšem pojistné je třeba odvést. OSVČ, které jsou zároveň zaměstnanci, odvádějí jednou ročně na základě podaného přehledu o příjmech a výdajích.
IP zaznamenána

Aliraza159

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Platba zdravotniho pojisteni - OSVC jako vedlejsi cinnost.
« Odpověď #2 kdy: Září 16, 2014 »

Tak už vím jak postupovat u ossz. Náš zaměstnanec (DPČ) se musel k poslednímu měsíci, kdy ještě měl \"normální\" zaměstnání odhlásit a od 1.1. měsíce, ve kterém se stal zaměstnancem s malým rozsahem zase přihlásit. Jenom pro informaci, pokud by někdo potřeboval poradit ;)
IP zaznamenána
Stran: [1]