Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 [3]

Autor Téma: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)  (Přečteno 47928 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #30 kdy: Říjen 21, 2013 »

Omlouvám se, špatně jsem si přečetla dotaz, myslela jsem, že jste auto dovezl z Německa.

Nyní budete prodávat bez daně.
IP zaznamenána

SMOLIK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #31 kdy: Říjen 26, 2013 »

Dobrý den,omlouvám se,byl jsem na FÚ a nakonec jsem zapomněl se zeptat na tento můj dotaz.
Ano auto budu prodávat do Německa,jelikož jsem zjistil,že nová auta tam jsou podstatně dražší. Byla to jen náhoda při které jsem to zjistil.
Takže v Německu budu auto prodávat bez daně?  A kdo mi pak dá tu daň? Musím si ji vyžádat u nás?  
Nerozumím tomu,proto se takhle hloupě ptám.
Jsem neplátce DPH.
Moc díky .-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #32 kdy: Říjen 27, 2013 »

Jste neplátce, takže budete prodávat bez daně. Daň, kterou jste zaplatil tuzemskému prodejci při koupi auta v ČR, Vám nikdo nevrátí.

V odpovědi z 20. 10. 2013 jsem mylně předpokládala, že jste auto koupil v Německu (nový dopravní prostředek se kupuje bez daně), při pořízení jste v ČR odvedl DPH, a nyní auto prodáváte zpět do Německa. V tom případě byste si mohl vyžádat daň, nebo její část, kterou jste odvedl při pořízení auta.
IP zaznamenána

SMOLIK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #33 kdy: Říjen 28, 2013 »

Paní Zdeno,moc díky za vysvětlení. V tomto případě je zjištění takové,že se mi toto auto nevyplatí prodat v Německu,ikdyž jsou tam ceny nových aut vyšší.
Ještě mě napadlo,po přečtení zde pár článků: jak by to vypadalo v případě,že počkám půl roku a najedu min. 6tis km? Auto už prodám s daní?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #34 kdy: Říjen 28, 2013 »

Nejste plátcem DPH, takže budete vždy prodávat bez daně. Je jedno, jestli dodáte nové auto (6 měs. od prvního uvedení do provozu, nebo najeto méně než 6 tis. km), nebo auto ojeté. Pokud byste  prodal nové auto německému neplátci, tak byste podával na FÚ hlášení. Klidně prodejte hned, když je to výhodné.
IP zaznamenána

44pepino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #35 kdy: Květen 26, 2014 »

Dobrý den Zdeno,
Pokud jsem správně pochopil paragraf 19/4 zákona o DPH, který jste vložila výše, tak bych i jako neplátce DPH měl mít nárok na odpočet při prodeji nového (najeto méně než 6000km) vozu neplátci DPH v EU. Jelikož jsem zaplatil DPH při prvotním nákupu vozu v ČR a teď jej budu prodávat do zahraničí stále jako nový, tak budu prodávat bez DPH. Jelikož kupující bude platit DPH v zemi dovozu, tak aby se předešlo dvojímu zdanění v rámci EU, měl bych mít nárok na vrácení DPH zaplaceného v ČR. Souhlasíte?
Přikládám link, kterým jsem se inspiroval.
http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/cars/selling-your-car-abroad/index_cs.htm

Děkuji předem za odpověď,
Ondřej
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #36 kdy: Květen 27, 2014 »

Dobrý den, Ondřeji, souhlasím. Pokud nejste plátcem a příležitostně prodáte nový dopravní prostředek neplátci do EU, tak si můžete uplatnit nárok na odpočet daně, kterou jste zaplatil při koupi auta (odpočet maximálně do výše DPH, kterou byste odvedl v případě, že byste byl plátcem a prodával byste auto v ČR).

Do 10 dnů od prodeje je nutné podat přiznání a hlášení o dodání nového dopravního prostředku a přiložit kopii daňového dokladu. Na daňovém dokladu musí být uvedeno, že se jedná o nový dopravní prostředek a údaje tuto skutečnost potvrzující.

Upraveno v § 19 odst. 5 a odst. 8 zákona o DPH.
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3]