Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zálohy na soc a zdrav. pojištění při změně vedlejší činnosti na hlavní  (Přečteno 5666 krát)

Radim Polcer

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den,

můj dotaz se týká záloh na soc. a zdrav. pojištění v 1. roce podnikání. Dočetl jsem se, že pokud mám podnikání jako vedlejší činnost (nebo jsem student), v 1. roce žádné zálohy platit nemusím. Můj případ je však poněkud složitější, protože bych si chtěl na přelomu května a června vyřídit živnostenský list (půjde pouze o přivýdělek a ve vztahu k mému budoucímu zaměstnání by mělo jít o vedlejší činnost). Momentálně jsem ještě student VŠ, avšak v polovině června mám státnice (na potvrzení o studiu mám uvedeno období do června 2014 a dle informací ze školy za mě škola uhradí soc. a zdrav. pojištění ještě i za červenec). Zároveň bych měl počínaje říjnem 2014 nastoupit do normálního zaměstnání. Chtěl bych se tedy zeptat, jestli a za které měsíce zálohy na soc. a zdrav. pojištění z podnikání budu muset platit, protože z toho co jsem se dočetl mi vyplývá, že v srpnu a září (nebo i v červenci?) bude toto podnikání bráno jako hlavní a v červnu (nebo i v červenci?) a pak počínaje říjnem dál zase jako vedlejší činnost.

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Škola za své studenty žádné pojištění nehradí. Pokud si na přelomu května a června vyřídíte živnostenské oprávnění a oznámíte na ZP a na OSSZ zahájení samostatné výdělečné činnosti, tak od července budete platit zálohy na zdravotní pojištění (v červnu Vás bude zdravotní pojišťovna považovat za studenta) a od srpna budete platit zálohy na SP (v červnu a v červenci Vás bude OSSZ považovat za OSVČ vedlejší). Jestliže nastoupíte do zaměstnání od 1. října, tak říjnové zálohy už nemusíte platit.
IP zaznamenána

Radim Polcer

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Díky za podrobnou odpověď. Předpokládám, že pokud bych měl letos nižší zisk, než jakému odpovídají min. zálohy na soc. a zdrav. pojištění, tak mi budou tyto přeplatky příští rok vráceny. Nebo existuje nějaká minimální výše soc. a zdrav. pojištění, kterou musím jako OSVČ odvést bez ohledu na zisk?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Bohužel, za měsíce, ve kterých nebudete považován za OSVČ vedlejší, zaplatíte minimální pojistné na ZP ve výši 1.752,- Kč a na SP ve výši 1.894,- Kč bez ohledu na zisk. Zvažte, zda by nebylo lepší zahájit samostatnou výdělečnou činnost až v době, kdy budete zaměstnancem. Nebo podnikejte jenom v červnu, pak oznamte za ZP a OSSZ přerušení činnosti a činnost obnovte, až budete zaměstnán. V období, kdy nebudete student, OSVČ ani zaměstnanec, se můžete zaregistrovat na úřadu práce. Nebo si můžete sám platit zdravotní pojištění 1.148,- Kč měsíčně jako osoba bez zdanitelných příjmů.
IP zaznamenána

Radim Polcer

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Díky za odpověď. Na zálohách na ZP bych tedy za ty 3 měsíce (červenec - září) zaplatil 3x1752 = 5256 Kč. Řekněme, že bych pak měl za rok 2014 za těch 7 měsíců podnikání (červen - prosinec) zisk třeba 100 000 Kč, výše ZP by tedy činila 6750 Kč. Bude pak stačit doplatit rozdíl mezi celkovou výši ZP a celkovými zaplacenými zálohami na ZP (tedy 6750 - 5256 = 1494 Kč), nebo těch 6750 Kč musím rozpočítat na 7 měsíců podnikání (6750/7 = 964 Kč) a doplatit 4*964 (červen a říjen - prosinec) = 3856 Kč?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Bude stačit doplatit rozdíl mezi celkovou výší ZP a celkovými zaplacenými zálohami.

Kdybyste ale měl zisk například jen 20.000,- Kč, tak pojišťovně zůstane minimální pojistné za červenec až září ve výši 5.256,- Kč bez ohledu na zisk. Za zbývající měsíce, ve kterých jste byl studentem nebo zaměstnancem (zaměstnavatel musí odvést ZP alespoň z minimální mzdy) byste zaplatil pojistné jenom ze skutečného zisku.
IP zaznamenána

Radim Polcer

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Teď tomu úplně zcela nerozumím, pokud by byl zisk například těch 20.000,- Kč, tak tomu odpovídá ZP 1.350,- Kč. Je mi jasné že z těch záloh 5.256,- Kč za červenec až září bych nazpět nedostal nic, ale ani bych nemusel nic doplácet za ty ostatní měsíce, nebo se pletu?

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Omlouvám se, za ostatní měsíce byste ZP nedoplácel.
IP zaznamenána

Radim Polcer

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Ještě poslední dotaz, ze školy jsem právě obdržel následující informace:
\"Pokud jste nedosáhl(a) věku 26 let a ve studiu nebudete pokračovat, bude za Vás uhrazeno sociální a zdravotní pojištění ještě za měsíc červen a červenec 2014. Nejpozději na začátku srpna je tedy potřeba se hlásit na pracovním úřadu (pokud nebudete mít zaměstnání).\"

Vyplývá mě tedy z toho, že pokud budu mít ŽL, tak ještě i v červenci půjde o vedlejší činnost a nebudu tedy muset platit zálohu na SP ani ZP, nebo se pletu?

Díky za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Pokud budete mít ŽL a oznámíte zahájení samostatné výdělečné činnosti, tak v červenci budete OSVČ vedlejší pouze z pohledu SP. Zálohu na ZP budete muset zaplatit.

Pokud nebudete mít ŽL (případně jej budete mít, ale zahájení činnosti oznámíte na OSSZ až později, například od října 2014), nebudete mít zaměstnání či podporu v nezaměstnanosti, tak budete nezaopatřeným dítětem do 26 let ještě v červnu i v červenci. Z hlediska ZP budete státním pojištěncem.

Po dobu studia za Vás nikdo nehradí sociální pojištění a zdravotní pojištění platí stát.
IP zaznamenána
Stran: [1]