Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daň z příjmů a DPH  (Přečteno 1607 krát)

chuanita

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Daň z příjmů a DPH
« kdy: Duben 03, 2014 »

Dobrý den, omlouvám se za asi hloupý dotaz, ale jsem plátce DPH a doposud jsem danila paušálem, vzhledem k menším obratům bych ráda přešla na výpočet daně z příjmu reálnými náklady - mám při uplatnění uhrazených nákladů používat celé částky včetně DPH, které mi fakturují dodavatelé, když u těchto DPH částek nárokuji odpočet? Děkuji předem za radu... JK
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Daň z příjmů a DPH
« Odpověď #1 kdy: Duben 03, 2014 »

Dobrý den.
Jako plátce DPH určitě částku DPH evidujete zvlášť. Pro účely daně z příjmů, jako náklad, započítáte uhrazenou částku bez DPH, stejně tak i Váš příjem je částka bez DPH.
IP zaznamenána

chuanita

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Daň z příjmů a DPH
« Odpověď #2 kdy: Duben 03, 2014 »

Marie, děkuji moc za rychlou srozumitelnou odpověď. Ještě Vás poprosím o radu - když jsem v minulých letech jako plátce DPH danila paušálem, měl být příjem pro výpočet daně z příjmu počítán také z fakturovaných částek bez DPH? Děkuji!
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Daň z příjmů a DPH
« Odpověď #3 kdy: Duben 03, 2014 »

U zdanitelných plnění uskutečněných, plátce DPH účtuje/eviduje daňový základ a výši DPH. Stejně tak u zdanitelných plnění přijatých k uskutečnění své ekonomické činnosti, také rozlišuje daňový základ a výši DPH.

Pokud jste uplatňovala výdaje paušálem, Váš příjem činil součet uskutečněných plnění bez DPH a od této částky jste odečetla příslušnou, procenty vyjádřenou, sumu.
Daňové povinnosti k DPH, případně nadměrný odpočet k DPH jste přece \"řešila\" na základě Přiznání k DPH v průběhu roku.  Proto částky DPH, které jsou zahrnuty v jednotlivých přiznáních k DPH nevstupují do Přiznání k dani z příjmů.
IP zaznamenána

chuanita

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Daň z příjmů a DPH
« Odpověď #4 kdy: Duben 03, 2014 »

Děkuji za vysvětlení - účetnictví si dělám sama a teď tedy zjišťuji, že špatně - daň z příjmů jsem počítala z celé přijaté částky. Moc Vám děkuji. JK
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Daň z příjmů a DPH
« Odpověď #5 kdy: Duben 03, 2014 »

Tak to mě mrzí :-(
Ale snad Vám to nějak zásadně neovlivnilo daň z příjmů.
Jestli se jedná o vysokou částku, zvažte podání dodatečného přiznání k DPFO.
IP zaznamenána
Stran: [1]