Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: autorská práva  (Přečteno 2169 krát)

Simona S

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 26
autorská práva
« kdy: Březen 28, 2014 »

Dobrý den paní Zdeno,
dělám kamarádovi daňové přiznání a mám souhrn jeho příjmů za minulý rok, bude použit paušál a nejsem si jistá, jestli 40% nebo 60%. Jeho příjmy jsou od částek 2000,- Kč a víc - buď na fakturu nebo na základě smlouvy. Nikde nebyla sražena srážková daň a má živnostenský list na živnost volnou - výroba,rozmnožování, distribuce a prodej zvukových a zvukově-obrazových záznamů. Fakturoval také např. grafické práce,dělá počítačové animace ale taky službu-organizování kulturních akcí. Můžu použít buď
a) 40% a mám klid
b) 60% - jako příjmy ze živnosti ???
c) ..a to nevím, jestli jde - projít všechny fa a smlouvy a pokusit se rozhodnout, co má být 40 a co 60, je mi ovšem jasné, že na to může mít FÚ jiný názor.Na druhou stranu, pokud by byl nárok na vyšší paušál, tak super.
Děkuji za Váš názor a zdravím
Simona
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
autorská práva
« Odpověď #1 kdy: Březen 29, 2014 »

Dobrý den, paní Simono. Postupovala bych podle bodu c) a prošla bych faktury a smlouvy. Může tam být celá řada příjmů ze živnosti volné, u kterých je možné uplatnit výdaje ve výši 60%. Například grafické práce a organizování kulturních akcí bych viděla na příjmy ze živnosti. U počítačových animací bude důležité, zda uzavřel smlouvu podle autorského zákona. Pokud nepovažuje svá díla za natolik jedinečná, aby si k nim nárokoval autorská práva, tak bych je také dala do příjmů ze živnosti
IP zaznamenána

Simona S

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 26
autorská práva
« Odpověď #2 kdy: Březen 29, 2014 »

Děkuji moc, máte můj obdiv za velký rozsah vědomostí.
IP zaznamenána
Stran: [1]