Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPP a souběžně ÚP  (Přečteno 2417 krát)

Dagmar80

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 65
DPP a souběžně ÚP
« kdy: Březen 17, 2014 »

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, jak je to se zaměstnancem, který je momentálně na ÚP a chceme ho zaměstnat na DPP. Jeho výdělek bude měsíčně max. 4tis hrubého. Na internetu je diskuzí celkem dost, ale mnohdy se v tom vyznat, je kumšt.
Víme, že by nástup musel oznámit na ÚP v den nástupu do zaměstnání, jen se chci ujistit, jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním. Co jsem se dočetla, tak by zaměstnavatel neměl v našem případě (výdělek 4tis. Kč) povinnost ho kdekoliv hlásit. Je také v tomto našem případě zbytečnost mu dávat podepsat prohlášení?
Děkuji moc za odpověď, vždy jsem tady dostala perfektní rady a cením si vaší práce.:-)
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
DPP a souběžně ÚP
« Odpověď #1 kdy: Březen 17, 2014 »

Dobrý den.
Zaměstnance na DPP, kterému budete vyplácet odměnu do výše 10 000,-Kč, ve Vašem případě max. 4250 Kč (z důvodu evidence na ÚP) nemusíte nikam hlásit. Z Dohody o provedení práce (do 10 000,-Kč) se neplatí žádné sociální ani zdravotní pojištění, za uchazeče o zaměstnání evidovaného na ÚP platí stát.
Podepsání Prohlášení k dani má svůj význam i tady, neboť pokud by nepodepsal, museli byste mu srážet daň ve výši 15 %. Pokud podepíše, uplatníte základní slevu na poplatníka.
Předpokládám, že zaměstnavatel je registrován na Fú jako plátce daně ze závislé činnosti a také na pojišťovně, jako plátce zákonného pojištění zaměstnavatele.
IP zaznamenána

Dagmar80

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 65
DPP a souběžně ÚP
« Odpověď #2 kdy: Březen 17, 2014 »

děkuji moc za reakci. jen jsem chtěla ujištění, že to vše chápu správně, aby někde nebyl problém. Na FÚ zaměstnavatel registrován je, máme ještě zaměstnance na HPP. Jen nevím, v jaké souvislosti mám brát dotaz, zda jsme plátci zákonného pojištění zaměstnavatele. Za zaměstnance na HPP pravidelně zákonné pojištění platíme, ale v případě DPP se žádné neodvádí, nebo je to jinak??
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPP a souběžně ÚP
« Odpověď #3 kdy: Březen 17, 2014 »

Je to tak, jak píšete. Dohodář z odměnou do 10 tis. Kč nemá vyměřovací základ, ze kterého byste počítali pojistné. Ale je pojištěn. Myslím, že z pojistky se vyplácí pouze bolestné.
IP zaznamenána
Stran: [1]