Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přehledy na VZP a ČSSZ při autorském honoráři  (Přečteno 1600 krát)

JanaPt.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24

Dobrý večer,
mám dotaz ohledně přehledů. Známé jsem dělala DPFO, měla příjmy ze zaměstnání (částečný úvazek), do 10/2013 pobírala rodičovský příspěvek, od 10/2013 měla péči o dítě do 7 let a proto nemusela platit min. pojistné na pojišťovně. V 6/2013 podepsala licenční smlouvu na vydání 4 knih, v celkové výši 60.000,-, které jí byly uhrazeny v 11/2013. Nemá živn. list ani není hlášená jako OSVČ vedlejší.
Když jsem se ptala na FÚ, kam dát příjem z licenční smouvy, bylo mi řečeno, že se mám řídit §10, takže příjem jsem dala na ř. 40 DPFO.
Ke zpracování používám program FORM studio. Tam jsem vše zadala a když jsem chtěla přetáhnout data z DPFO na přehledy, vyšla všude 0,-
Teď nevím, zda je to správně nebo by měla doplatit pojištění z těch 60.000,- Kč. Příjmy ze zaměstnání neřeším, tam měla srážky provedené, ale jde mi především o těch 60.000,- na licenční smlouvu. Zároveň se chci zeptat, zda nevíte, jestli měla být hlášena jako OSVČ vedlejší.
Předem díky za rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14944
Přehledy na VZP a ČSSZ při autorském honoráři
« Odpověď #1 kdy: Duben 10, 2014 »

Podle § 10 se zdaňují pouze příjmy ze zděděných autorských práv. Ostatní příjmy podle § 10 ZDP nepodléhají odvodům na ZP a SP, proto byly přehledy nulové.

Správně byste měla zdanit jako příjem podle § 7/2/a) ZDP (k příjmu je možné uplatnit paušální výdaje 40%), podat přehledy na ZP a na OSSZ a odvést pojistné na ZP. SP by neměla platit, při celoroční činnosti zůstane pod hranicí povinné účasti na důchodovém pojištění OSVČ vedlejší.

Jestli už máte podané přiznání, tak bych to nechala v § 10 a nepodávala bych přehledy. Nevědomost hříchu nečiní:-)
IP zaznamenána

JanaPt.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Přehledy na VZP a ČSSZ při autorském honoráři
« Odpověď #2 kdy: Duben 11, 2014 »

Původně jsem to měla podle § 7, ale paní na FÚ mi řekla, že to mám dát pod §10 a žádné paušály nemůžu uplatnit, tak jsem to udělala podle ní, jelikož ona přiznání zpracovává. Přiznání je podané, tak to už řešit nebudu. SP by měla stejně jen na vedlejší a jak jste správně  uvedla, příjem je pod hranicí povinné účasti.
Díky moc, jsem ráda, že když nevím, mám se kde zeptat:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]