Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013  (Přečteno 7778 krát)

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« kdy: Březen 15, 2014 »

Dobrý večer, paní Zdeno,

potřebovali bychom poradit. OSVČ byl v roce 2013 první tři měsíce na nemocenské, nemoc ukončena koncem března. Během dubna dostal schválený inv.důchod I.stupně . Bohužel, ale mezi tím zaslal platbu nem.pojištění a nyní nám bylo řečeno, že je za rok 2013 vedený jako OSVČ na hlavní činnost a ne na vedlejší. Myslel si, že bude vedený na vedlejší činnost a taky  tím platil malé platby. Nyní mu ale přišel doplatek a na OSSZ oznámili, že se s tím nedá nic dělat, když tam tu jednu platbu zaslal. Poraďte, prosím jak z toho ven. Budu vděčná za každou radu, protože to jsou zbytečně vyhozené peníze kvůli jedné platby. Děkuji moc. Daja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #1 kdy: Březen 15, 2014 »

Dobrý večer, paní Dajo.

Podle mého názoru mu mělo zaniknout nemocenské pojištění pro neplacení pojistného podle § 13 odst. 2 písm.e) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Kopíruji:

(2) Osobě samostatně výdělečně činné zaniká pojištění
a) dnem uvedeným v odhlášce z pojištění, ne však dříve než dnem, ve kterém byla tato odhláška podána,
b) dnem skončení samostatné výdělečné činnosti,
c) dnem zániku oprávnění vykonávat samostatnou výdělečnou činnost,
d) dnem, od kterého jí byl pozastaven výkon samostatné výdělečné činnosti,
e) prvním dnem kalendářního měsíce, za který nebylo ve stanovené lhůtě podle zvláštního právního předpisu1) zaplaceno pojistné, nebo sice bylo zaplaceno v této lhůtě, avšak v nižší částce, než mělo být zaplaceno, nebo
f) dnem nástupu výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence.

Od následujícího měsíce by měl být považován za OSVČ vedlejší. Alespoň mi to tak vyplývá z ustanovení § 9 zákona o důchodovém pojištění.
IP zaznamenána

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #2 kdy: Březen 16, 2014 »

Dobrý den, paní Zdeno.

Moc děkuji za potěšující odpověď, jen doufám, že to bude tak, jak to píšete Vy. Podle toho § 13 odst. 2 písm.e) by to takhle mělo být, ale paní na OSSZ to říkala jinak. Každopádně tam hned zajdu a pak Vám napíšu, jak jsem pořídila. Díky moc za rady, jste moc hodná. Daja
IP zaznamenána

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #3 kdy: Březen 26, 2014 »

Dobrý den paní Zdeno, jako vždy jste měla pravdu, špatně to bylo řečeno na OSSZ a tak je vedený jako vedlejší činnost a tím nemusí nic doplácet. Hurá



A opět se na Vás obracím o radu. Dnes mi volali z FÚ, že jsem za rok 2012 udělala  špatně daň.přiznání. FO, plátce DPH přerušil v dubnu 2012 podnikání a v  roce 2013 byl vyzván, aby se ukončilo plátcovství. To se taky udělalo. Problém je, že v daň.přiznání jsem ponechala majetek- auto, které nebylo ještě odepsáno celé (DPH se u něho neuplatnilo). Nevím, co je na tom uděláno špatně, jestli tam už to auto nemělo být uvedeno? Auto se zatím neprodalo a FO může příští rok třeba zase podnikat a auto zase používat. Ale, třeba si vše vysvětluji špatně. Moc prosím o radu, z FÚ mám strach.

Děkuji moc. Daja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #4 kdy: Březen 26, 2014 »

Dobrý večer, paní Dajo.

Také nevím, co je na tom špatně. Jestliže měl auto k 31. 12. 2012 v obchodním majetku, tak mělo být uvedené v tabulce D. Uplatnila jste za rok 2012 odpisy?
IP zaznamenána

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #5 kdy: Březen 26, 2014 »

Dobrý večer, paní Zdeno.

Auto měl v obchodním majetku až do přerušení podnikání, je to uvedeno v tabulce D a odpisy jsem uplatňovala jen v roce 2010, v roce 2011 byly přerušené a v roce 2012 taky nic, nebylo třeba a tak to zůstalo.

Daja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #6 kdy: Březen 26, 2014 »

Dobrý večer.

Auto mohlo zůstat v OM i po přerušení podnikání. Nevidím důvod, proč by nemohlo být v tabulce D na konci období.

Kdyby je chtěl vyřadit do osobního užívání, tak mohl třeba hned po přerušení v dubnu 2012 (proto jsem se ptala na odpisy), nebo kdykoliv později. Také může auto ponechat v OM a užívat je pouze pro soukromé účely. Vzhledem k tomu, že neuplatnil nárok na odpočet DPH při pořízení auta, bude trvalé použití pro účely nesouvisející s podnikáním bez dopadů do DPH.

Zdena
IP zaznamenána

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #7 kdy: Březen 27, 2014 »

Dobré ráno, paní Zdeno.

Děkuji za Vaši odpověď. Jsem ráda, že by v tom neměl být žádný problém (já jsem v tom taky nic závažného nenašla, ale když zavolá FÚ a chce něco řešit, tak  mě to vyděsí).
Jdu na FÚ v pondělí, pak napíšu, jak jsem pořídila. Doufám, že dobře.

Mějte se moc hezky. Daja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #8 kdy: Březen 27, 2014 »

Napište, jsem zvědavá, co chtějí řešit. Přeji klidný víkend.
Zdena
IP zaznamenána

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #9 kdy: Duben 09, 2014 »

Dobrý večer, paní Zdeno,  
píšu po delší době, protože jsem byla nějakou dobu na chalupě a tam nemáme internet. Takže až teď odpovídám, jak jsem dopadla.  Nakonec mi bylo řečeno, že  daň.přiznání za rok 2012 není špatně, ale tím, že  nezačal znovu podnikat do roku, tak se musí zrušit odpisy z roku 2010 (dodanit) a podat dodatečné přiznání. Naštěstí  když jsem z daň. přiznání odpisy vyhodila, tak nevyšla žádná daň a tím i nevzniklo žádné penále. Na FÚ byli velmi vstřícní a tak se to dobře ukončilo. Jen by mě nikdy nenapadlo, že do určité doby musí FO začít podnikat, když jsou odpisy. Ale hold všechno člověk vědět nemůže.
Každopádně děkuji za rady a mějte se hezky. Daja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #10 kdy: Duben 09, 2014 »

Ani nevím, jestli mohli doměřit daň za rok 2010. Myslela jsem, že lhůta pro doměření skončila 31. 12. 2013. Ale když nevyšla žádná daň, tak je to jedno.

Jestliže během roku přerušíte podnikání a neobnovíte je do termínu pro podání daňového přiznání, tak můžete uplatnit pouze 50% ročního odpisu HM. Je to schované v § 27 odst. 7 písm. a) bodu 3. zákona o daních z příjmů. Ale máte pravdu, člověk nemůže vědět všechno ..... a kdyby náhodou věděl, tak na to při vyplňování přiznání zapomene:-)
IP zaznamenána

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #11 kdy: Duben 11, 2014 »

Dobrý den, paní Zdeno,
tak jsem se dlouho neradovala, že mám klid od FÚ. Včera mi volali, že dodatečné daň.přiznání za rok  2010 už podat nemůžu, že jim to systém nevezme. Asi to dřív nevěděli?
Mám přinést dodat. daň.přiznání za rok 2012, v kterém se musí uvést ty odpisy do příjmu, protože je třeba udělat vypořádání, když plátce přerušil podnikání. Problém je, že tím už mu daň vychází, protože tam měl výdělek ze zaměstnání. Jsem z toho špatná, protože si uvědomuji, že jsem ty odpisy dala v roce 2010 zbytečně a teď se za to bude platit daň a potom penále. Ale dala jsem to v dobrém úmylu auto odepsat, netušila jsem, že ten člověk bude končit s podnikáním. Prosím Vás, nenapadá Vás něco, jak z toho ven.    
Děkuji za každou radu. Daja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #12 kdy: Duben 12, 2014 »

Dobrý večer, paní Dajo.
Systém jim to zřejmě nebere proto, že po uplynutí lhůty pro doměření už nelze podat dodatečné přiznání:-)  
Jaké odpisy byste chtěla uvádět do příjmů roku 2012? Snad ne odpisy z roku 2010? Finanční úřad měl 3 roky na to, aby si podnikatele zkontroloval a doměřil mu daň. Jestliže to neudělal, je to jeho problém, nikoliv Váš. Nad rokem 2010 už se zkrátka zavřela voda a tím to končí.
Opravdu Vám řekli, že máte přinést dodatečné přiznání dodatečné přiznání za rok 2012, ve kterém máte uvést odpisy do příjmů? Nebo co máte vypořádat? Neměl podnikatel na konci roku 2012 nějaké pohledávky, zásoby, nebo zůstatek rezervy?
IP zaznamenána

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #13 kdy: Duben 13, 2014 »

Dobrý den, paní Zdeno.
Opravdu mi řekli, že musím dát ty odpisy z roku 2010 do roku 2012. Je to prý naše chyba, že jsme to neudělali v roce 2012, když FO přerušila činnost (prý se to musí udělat v roce, kdy byla činnost přerušena). Prostě berou, že to mělo být v roce 2012 a víc se o tom nechtěla paní bavit. Možná udělali chybu oni, že to nezkontrolovali a takhle to teď chtějí udělat. Nevím, co si o tom mám myslet.....
Nic jiného tam nebylo, žádné pohledávky a pod. Já si s nimi o tom samozřejmě promluvím, ale to víte, je to FÚ.
Zatím děkuji a zítra napíšu. Daja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
nemocenské pojištění a vedl.činnost 2013
« Odpověď #14 kdy: Duben 13, 2014 »

Podle mého názoru je nesmysl podávat dodatečné přiznání za rok 2012 a vymýšlet si v něm neexistující příjmy. Pokud bude FÚ toto požadovat, tak trvejte na písemné výzvě. Můžete tvrdit, že vůbec nevíte, o co jde, a že to podnikateli musíte nějak zdůvodnit.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2