Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: odesílání zboží na Slovensko  (Přečteno 5882 krát)

olgina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
odesílání zboží na Slovensko
« kdy: Prosinec 06, 2013 »

Dobrý den, chystáme se zahájit prodej zboží přes internetový obchod na Slovensko koncovým zákazníkům. Budeme jim vystavovat stejné doklady jako tuzemským zákazníkům? Tj. s vyčíslením DPH? A v přiznání DPH bude toto DPH vyčísleno na řádku 20 (§ 64) nebo ještě jinde nebo bude třeba nějaký další doklad pro FÚ? Předem děkuji za odpověď, případně i nějakou osobní zkušenost, kde by se mohl vyskytnout problém.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
odesílání zboží na Slovensko
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 06, 2013 »

Pokud pod pojmem koncový zákazník rozumíte slovenského neplátce, tak budete vystavovat stejné doklady, jako tuzemským zákazníkům, tedy s vyčíslením DPH. V přiznání bude toto DPH vyčísleno na ř. 1 nebo 2 jako tuzemské plnění.
IP zaznamenána

olgina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
odesílání zboží na Slovensko
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 07, 2013 »

Aha, takže v případě slovenského neplátce DPH FÚ nezajímá, že se zboží zasílá na Slovensko a v účetnictví se postupuje stejně jako u českých zákazníků neplátců?

A kdyby se náhodou objevil mezi slovenskými zákazníky nějaký plátce DPH, tak nám musí sdělit své DPH, které my asi musíme uvést na dokladu pro něj a potom bude figurovat na zmíněném řádku 20 (§ 64)? Je to tak správně?

Budeme fakturovat v Kč nebo budeme muset v eurech? (Devizové konto nemáme.)

A je potom třeba dokládat ještě nějaký další tiskopis na FÚ?

Moc děkuji za pomoc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
odesílání zboží na Slovensko
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 07, 2013 »

Při prodeji slovenským neplátcům se postupuje stejně, jako při prodeji českým zákazníkům (plátcům i neplátcům). Jediné, co si musíte hlídat, je slovenský limit, který je v současné době stanoven na 35.000 EUR. Pokud byste jej překročili, tak byste se museli registrovat k DPH na Slovensku.

Slovenský plátce by vám musel sdělit své DIČ, které si ověříte zde: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do
Pak můžete v ČR osvobodit podle § 64 ZDPH a prodat bez daně. Uvedete do řádku 20 přiznání a do souhrnného hlášení: http://jakpodnikat.cz/souhrnne-hlaseni-dph.php

Budete fakturovat v takové měně, na jaké se dohodnete. Nevím, zda bude slovenskému zákazníku vyhovovat fakturace v korunách. Zvažte eurový účet, například Fio banka má velmi zajímavou nabídku pro platební styk se Slovenskem: http://www.fio.cz/bankovni-sluzby/platebni-styk/cr-sr
IP zaznamenána

korwin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
odesílání zboží na Slovensko
« Odpověď #4 kdy: Březen 25, 2014 »

A pokud chci tuto funkci udělat automaticky, tak mám prostě smůlu? Těžko to DIČ budu automatizovaně kontrolovat. Díval jsem se třeba na alfacomp.cz a ta prostě neřeší jestli prodávají plátci či neplátci DPH na slovensku. Políčko tam na to DIČ mají, ale 0 % DPH vám stejně nedají. Takže to dělají špatně? Nechápu jak by tím pádem mohl fungovat velký e-shop co prodává do celého světa. Představa, že tam někdo sedí a nějak kontroluje DIČ je dost šílená.
IP zaznamenána

Martina Cowarts

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
    • http://www.allfin.co.uk/cz/
odesílání zboží na Slovensko
« Odpověď #5 kdy: Březen 29, 2014 »

Toto ověřování http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do má jeden velmi závažný nedostatek. Údaje tam obsažené, zejména z ČR a východní Evropy obecně, mohou být třeba až 1 rok staré. Například. slovenský FÚ zruší plátci DPH registraci k 31.12. a jeho DIČo zmizí  z evropské databáze až na podzim následující rok. Nejedná se o žádné vyjímky, ale standardní praxi. Český prodejce DPH prodá tudíž zboží na Slovensko bez DPH v dobé víře, že kupující je plátce DPH a následná kontrola v ČR o pár měsíců později zjistí, že kupující byl ve skutečnosti v té době již neplátce DPH a měla se mu tedy účtovat česká DPH. Český FÚ tak DPH prodejci doměří spolu s pokutou.

A pak je tu druhý problém, totiž česká a slovenská DIČ ve skutečnosti nejsou výlučně DPH čísly, jako tomu je třeba v Německu nebo ve Velké Británii. V Česku a Slovensku jsou DIČ všeobecnými daňovými čísly.

V důsledku této situace se upouští od prodeje bez DPH a všem bez pardonu se účtuje DPH. Kupující, který je plátcem DPH v jiné zemi EU si potom DPH zaplacená z nákupu v jiné zemi reklamuje přes svůj finanční úřad.
IP zaznamenána

korwin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
odesílání zboží na Slovensko
« Odpověď #6 kdy: Duben 03, 2014 »

A mohu tedy jako plátce DPH vystavovat EU příjemcům faktury s daní? Nebo tím něco porušuji?
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
odesílání zboží na Slovensko
« Odpověď #7 kdy: Duben 08, 2014 »

paní Zdeno, prosím rozumím tomu dobře, že když FO, plátce DPH prodá zboží na Slovensko firmě, kt. je plátce DPH a její DIČ si ověřím, můžu vystavit fa bez DPH? Do faktury napíšu datum zdan. plnění a částku zapíšu do sazby 0% ? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
odesílání zboží na Slovensko
« Odpověď #8 kdy: Duben 08, 2014 »

Ano, rozumíte tomu dobře. Musíte být schopni prokázat, že zboží opustilo ČR. Na fakturu uveďte, že jde o plnění osvobozené od daně (náležitost daňového dokladu podle § 29/2/a) ZDP), například: \"Dodání zboží do jiného členského státu. Plnění osvobozené podle § 64 zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty.\"
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
odesílání zboží na Slovensko
« Odpověď #9 kdy: Duben 09, 2014 »

Opět moc děkuji.
IP zaznamenána
Stran: [1]