Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpočet DPH při dovozu z USA  (Přečteno 2505 krát)

Danana

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 5
Odpočet DPH při dovozu z USA
« kdy: Březen 13, 2014 »

Dobrý den přeji,

jedná se o zahraniční OSVČ (Američan), který zde podniká a je plátcem DPH. Pořídil materiál v USA a při doručení mu celní úřad prostřednictvím nepřímého zástupce (UPS) vyměřil DPH a poplatek za služby komisionáře (Kč 250,-), žádné clo. Domnívám se , že je to chyba ze strany celního úřadu a plátce by si DPH měl vyměřit sám, ale stalo se - každopádně jsme tedy uplatnili odpočet na ř.42 v daň.přiznání. Prosím o Vaši radu s účtováním- setkávám se s tím poprvé:

1) faktura 501/321 (bez účtování o DPH) a úhrada faktury 321/221 (stejný den - kreditkou online) - převod na CZK denním kurzem banky
2) o týden později samostatné vyměření DPH 343/321 a jeho úhrada UPS v hotovosti 321/211; DPH je ale vypočtena z jiného základu po přepočtu celním kurzem ...
3) současně i komisionářský poplatek - vyměření 538/321 a úhrada UPS v hotovosti 321/211
4) nárok na odpočet DPH:  MD ???/D 343 (účet 349 jako u reversu při nákupu z EU? ale pak je třeba jej nějak \"vynulovat i na straně D)
5) je třeba řešit kurzovou ztrátu? DPH z fakturované částky by kvůli rozdílným kurzům byla nižší než ta vyměřená celním úřadem

Předem velmi děkuji za Váš názor.
IP zaznamenána

Martina Cowarts

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 7
  • http://www.allfin.co.uk/cz/
Odpočet DPH při dovozu z USA
« Odpověď #1 kdy: Březen 29, 2014 »

Danano, domníváte se špatně, celní úřad neudělal chybu. Clo a DPH vyměřuje celní úřad. Pokud jde o účetnictví, to je v ČR natolik složité, že je potřeba mít daňového poradce.
IP zaznamenána

Danana

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 5
Odpočet DPH při dovozu z USA
« Odpověď #2 kdy: Březen 31, 2014 »

Dobrý den,

pro uzavření tématu doplňuji, že celní úřad přiznal své pochybení a chybně vyměřenou DPH i poplatek komisionáře nám dobropisem vrátil. My podáváme dodatečné daňové přiznání a chybně nárokovaný odpočet DPH FÚ vracíme.

Pro Cowarts: Mýlíte se, od 1.1.2005 může plátcům DPH celní úřad vyměřit pouze clo, DPH jsou povinni si vypočítat z celního základu (uveden na JSD; přepočten dle celního kurzu vč. případného cla, balného aj. které vstupují do pořizovací ceny) a odvést za příslušné období v daňovém přiznání: daňová povinnost na řádcích 7/8 a nárok na odpočet 43/44.
IP zaznamenána
Stran: [1]