Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zrušení DPH a majetek  (Přečteno 2078 krát)

smoldik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Zrušení DPH a majetek
« kdy: Březen 05, 2014 »

Dobrý den,
jsem plátcem DPH a při prvním Přiznání k DPH jsem uplatnil nárok na odpočet DPH ze zásob (mobil zakoupený před začátkem podnikání). Nyní, cca rok poté bych chtěl plátcovství zrušit. Musím v posledním přiznání DPH za mobil vrátit, nebo to mohu nechat být? V podstatě jsem nakonec plátcovství vůbec nepotřeboval a po většinu času podával prázdná přiznání každý měsíc. Díky za odpověď.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Zrušení DPH a majetek
« Odpověď #1 kdy: Březen 05, 2014 »

Dobrý den.
Předpokládám, že pořizovací cena mobilu nepřesáhla 40 000,-Kč, proto nemusíte uplatněnou DPH vracet.
Při zrušení registrace je plátce povinen snížit uplatněný nárok na odpočet daně u majetku, který je ke dni zrušení registrace jeho obchodním majetkem a u kterého uplatnil nárok na odpočet daně nebo jeho část. Obchodním majetkem se rozumí majetek v pořizovací ceně nad 40 000,-Kč a zásoby.
IP zaznamenána

smoldik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Zrušení DPH a majetek
« Odpověď #2 kdy: Březen 05, 2014 »

Super, takže ten telefon vlastně ani nemusím vést v evidenci majetku?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Zrušení DPH a majetek
« Odpověď #3 kdy: Březen 05, 2014 »

Pokud jeho cena přesáhla 3000,-Kč, doporučuji vést v evidenci drobného majetku. (Vlastní zkušenost)
IP zaznamenána

smoldik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Zrušení DPH a majetek
« Odpověď #4 kdy: Březen 05, 2014 »

Ok, super, díky za reakci. Nemám pro jistotu do té evidence napsat, že jsem ho vyřadil, i když ho budu používat nadále v osobním vlastnictví? Nerad bych vracel to DPH kdyby při kontrole zjistili, že ho nadále používám.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Zrušení DPH a majetek
« Odpověď #5 kdy: Březen 05, 2014 »

Jaká byla pořizovací cena?
IP zaznamenána

smoldik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Zrušení DPH a majetek
« Odpověď #6 kdy: Březen 05, 2014 »

kolem 16 500 Kč. :)
Měl jsem ještě tablet, který jsem také vedl v evidenci majetku. Ten jsem ale prodal a řádně za něj odvedl DPH.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Zrušení DPH a majetek
« Odpověď #7 kdy: Březen 05, 2014 »

Já si myslím, že na \"vyřazení\" je po roce celkem brzy a navíc se jedná o majetek s dobou použitelnosti delší, než 1 rok, proto doporučuji každopádně tu evidenci.
Podle mého názoru a zkušeností se nemusíte bát, že Vám bude Fú při kontrole činit potíže. Oni se zaměřují na hmotný majetek v pořizovací ceně nad 40 000,-Kč a zásoby. Hmotným majetkem se rozumí...vizte §26 odst.2 pís.a.
IP zaznamenána

smoldik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Zrušení DPH a majetek
« Odpověď #8 kdy: Březen 07, 2014 »

Super, děkuji! :)
IP zaznamenána
Stran: [1]